Before content area

Specjalistyczne materiały opatrunkowe to asortyment do którego można zaliczyć różnego rodzaju produkty medyczne służące do opatrywania ran mniejszych i większych. Do materiałów opatrunkowych możemy zaliczyć bandaże, gazy, plastry do przyklejania na rany oraz inne produkty, które służą np. do odkażania ran. Niemniej jednak warto wiedzieć jakie produkty opatrunkowe istnieją i do czego służą. Warto również większość z nich mieć na stanie w domu, ponieważ dużo mniejszych i większych wypadków zdarza się bardzo często w domu. Zazwyczaj większość z nas nie posiada odpowiednich materiałów opatrunkowych aby w szybki i bezpieczny sposób zabezpieczyć ranę. Dlatego warto a nawet trzeba mieć w domu podstawowe materiały opatrunkowe, które mogą być przydatne w każdym momencie.

Plastry różnego rodzaju

Dla większości z jednym z popularniejszych materiałów opatrunkowych są plastry do przyklejania na ranę. I tutaj mamy różne rodzaje plastrów mniejsze, większe, posiadające specjalistyczne kształty. Również jeżeli chodzi o kolor to tutaj różnorodność plastrów jest duża. Mogą to być najczęściej spotykane plastry w kolorze bieli, kremowym. To najpopularniejszy rodzaj plastrów. Również możemy zakupić plastry w kolorze cielistym, są to plastry polecane dla osób, które chcą zabezpieczyć ranę w miejscu bardziej widocznym aby nie było jej widać. Istnieją także plastry transparentne mające przezroczystą strukturę. Jeżeli chodzi o strukturę to tutaj również mamy duże zróżnicowanie wyróżnić możemy plastry tkaninowe, włókninowe, żelowe itp. Z kolei żelowe plastry to rodzaj opatrunków posiadających warstwę żelu lub hydrożelu, która zabezpiecza ranę przed wnikaniem drobnoustrojów oraz powoduje szybsze gojenie się. Tutaj możemy wyróżnić plastry specjalistyczne np. Opatrunki żelowe Aqua Gel – hydrożelowe polecane na rany owrzodzeniowe, po oparzeniach i inne trudno gojące się uszkodzenia skórne. Z kolei plastry żelowe bardzo dobrze sprawdzają się na różnego rodzaju odciski, zwłaszcza na stopach. Jeżeli jesteśmy przy oparzeniach to warto wspomnieć o plastrach parafinowych posiadających w składzie parafinę. Ten rodzaj plastrów polecany jest dla osób, które posiadają rany po oparzeniach, po przeszczepach oraz inne bardzo trudno gojące się. Ten rodzaj plastrów wymaga zastosowania dodatkowego opatrunku w postaci np. bandażu, który służy do podtrzymywania. Obecnie na rynku spotkać można także plastry dla dzieci. Są to plastry najczęściej posiadające kolorowe wzornictwo, dzięki temu dziecko jest bardziej zainteresowane i z większą chęcią pozwala nakleić sobie plasterek. Tutaj można wyróżnić plastry posiadające zabawne kształty, wzory ale również plasterki tatuaże dla najmłodszych. Dla dzieci warto wybierać specjalistyczne opatrunki dzięki temu sprawimy im radość i szybciej zapomną o bólu.

Bandaże elastyczne, dziane, kohezyjne

Bandaże to asortyment zróżnicowany pod względem struktury. Mamy bandaże dziane również bandaże elastyczne również mogą być jałowe, niejałowe. Bandaże elastyczne również nazywane jako opaski elastyczne. Głownie przeznaczone są do unieruchamiania i usztywniania różnych części ciała po złamaniach i zwichnięciach oraz innych uszkodzeniach. Bandaże tego typu można zakupić w różnych rozmiarach najczęściej są to szerokości 4, 8, 12, 15 cm oraz długości 4-5 metrów. Bandaż elastyczny może być także stosowany jako opatrunek podtrzymujący oraz uciskowy w przypadku krwawień
Bandaże dziane to rodzaj bandaży wykonanych z tkanin zazwyczaj nieelastycznych najczęściej jest to wiskoza lub poliester. Ten rodzaj bandażu również można stosować w unieruchamianiu oraz do mocowania innych opatrunków do ciała bardzo dobrze sprawdza się w podtrzymywaniu opatrunków parafinowych wspomnianych wcześniej. Równie często stosowany w pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zranieniach. Tutaj także rozmiary są zróżnicowane najczęściej zakupimy je w szerokościach 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15 cm oraz długości 4m czy 5 m.

Bandaże kohezyjne jest to rodzaj bandażu, który można wykorzystywać do różnego rodzaju zabezpieczeń a szczególnie w urazach przy zwichnięciach. Również doskonale sprawdza się jako stabilizator przed kontuzjami. Ten rodzaj bandażu często stosują sportowcy aby zabezpieczyć różne części ciała przed licznymi kontuzjami. Bandaże tego typu także można stosować w weterynarii u zwierząt. Ze względu na specjalistyczną strukturę polecane są także dla osób, które nie są odporne na ucisk. Ten rodzaj bandaży jest bardzo wygodny i szybki w zastosowaniu nie wymaga dodatkowego mocowania czy zawiązywania, jest samoprzylepny. Bandaże kohezyjne coraz częściej pojawiają się na naszym rynku, można je nabyć w różnych długościach i szerokościach. Mają także zróżnicowany kolor najpopularniejsze to te cieliste i czarne jednak można je zakupić również w innych wariantach kolorystycznych.

Gazy opatrunkowe

Opatrunki to także gazy, które mogą być jałowe i niejałowe. Gazy są również zróżnicowane pod względem struktury. Niektóre z nich mają mniej a niektóre więcej warstw co wpływa na ich chłonność. Tutaj powinniśmy opatrunki gazowe wybierać w zależności od rodzaju rany i wysięku oraz jej wielkości. Im bardziej obszerna rana z większym wysiękiem tym gaza powinna być większa i mieć więcej warstw aby szybko nie przemokła. Gazy jakie obecnie możemy spotkać na rynku to tańsze i droższe rodzaje, różnią się przede wszystkim ilością warstw i nitek. Droższe mają więcej warstw i nitek dzięki temu są chłonniejsze. Gazy służą jako opatrunki zabezpieczające ranę przed wnikaniem drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Te jałowe mogą być przykładane bezpośrednio na ranę z kolei niejałowe należy wyjałowić kiedy mamy zamiar aplikować je na ranę. Gazy oprócz zabezpieczania ran posłużą nam także do przemywania twarzy, delikatnych okolic intymnych. Gazy szczególnie przydatne są w opiece nad małymi dziećmi, które wymagają przemycia oczek czy okolic pępuszka. Z kolei gaziki to również produkty opatrunkowe wykonane z gazy. Są mniejszych rozmiarów zazwyczaj podzielone na części i można je zakupić pojedynczo albo w opakowaniach pakowanych po kilka lub kilkadziesiąt sztuk. Gaziki podobnie jak gazy mogą być jałowe i niejałowe również różnić się ilością warstw i nitek oraz rozmiarem. Służą do tych samych czynności co gazy, równie często stosowane do miejscowego odkażania ran przed iniekcją. Gaziki dla wielu osób są wygodniejsze, ponieważ mają określoną wielkość i nie trzeba ich przycinać jak gazy, które zazwyczaj kupimy w długości 1.2 m, 1 m, 2 m, czy nawet dłuższe. Jeżeli jesteśmy przy gazikach to również należy wspomnieć o gazikach stosowanych do dezynfekcji nasączanych np. alkoholem. Są to gaziki, które można wykorzystywać przy przemywaniu ran, w dezynfekcji.

Opatrunki w spray’u

Jest to od niedawana nowość na naszym rynku, która zyskała w ostatnim czasie na popularności. Z tego względu, że opatrunek w spray jest bardzo łatwy w aplikacji a jednocześnie niektóre z nich pozwalają na łagodzenie bólu. W sprayu mamy w tej chwili obecne plastry, które po spryskaniu tworzą warstwę ochronną na ranie zabezpieczającą przed wnikaniem zanieczyszczeń. W sprayu można także zakupić środek tamujący niewielkie krwotoki z ran. Taki preparat jest szczególnie przydatny w nagłych wypadkach kiedy nie mamy pod ręką np. czegoś co moglibyśmy przyłożyć do rany tamując krwotok. Doskonale taki środek sprawdza się na wycieczkach, biwakach oraz w każdym domu a zwłaszcza kiedy mamy w rodzinie dzieci. Oprócz preparatów tamujących krew i opatrunków można tutaj także wymienić środek na odklejanie ran. Jest to spray, który służy do odklejania plastrów. Zapewne większość z nas miała problem z odklejaniem plastra z rany i tworzącą się wokół nieestetyczną obramówką. Niekiedy plastry ciężko odkleić i może to sprawiać nam ból dlatego w takim wypadku warto zastosować taki rodzaj spray.

Asortyment opatrunkowy jak widać jest bardzo zróżnicowany pod każdym względem. Tego typu produkty możemy zakupić w każdej aptece czy sklepie medycznym. I pamiętajmy aby mieć je zawsze na stanie w domu, podczas podróży czy na wyjazdach, wycieczkach.