Mgiełka solankowa jodowo bromowa zacznijmy od wyjaśnienia czym jest? Mgiełka tego typu to woda lecznicza o dużej zawartości jodu i innych pierwiastków posiadająca właściwości lecznicze. Wydobywana jest z głębi ziemi w Polsce w Dębowcu koło Skoczowa na głębokości około 500 metrów. Jest to rodzaj mgiełki, która wykazuje szereg zdrowotnych właściwości w tym leczniczych.
Ponieważ w jej składzie znajdziemy jod, brom, wapń oraz magnez a także w mniejszej ilości potas, selen, krzem wodorowęglany raz cenne mikroelementy. Czyli wszystkie niezbędne pierwiastki i składniki przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki tak bogatej zawartości poszczególnych pierwiastków mikro i makroelementów ten rodzaj solanki posiada tak wyjątkowe właściwości zdrowotne.
Bardzo dobrze sprawdza się w zapaleniach gardła i ust jako płukanka wykazuje działanie zdrowotne zwalczając bakterie i wirusy. Duża zawartość jodu ułatwia oddychanie a wszystko dzięki temu, że jod rozrzedza śluz. Warto zaznaczyć, że jod również pozytywnie wpływa na układ hormonalny oraz nerwowy. Brom natomiast wykazuje bardzo dobre działanie na oskrzela również ułatwia oddychanie. Z kolei wapń i magnez wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Mgiełka solankowa jodowo – bromowa polecana jest dla dzieci i dorosłych w problemach oddechowych i wielu innych chorobach. Oprócz tego stosowanie mgiełki pozwala w naturalny sposób wzmocnić organizm i podnieść naszą odporność. Mgiełkę można stosować do inhalacji w inhalatorach, nebulizatorach, również jako płukanki gardła, jamy ustnej ale także do nawilżania pomieszczeń w których przebywamy również z użyciem nawilżaczy powietrza, tężni, fontanny czy generatorów aerozoli. Stosując mgiełkę w pomieszczeniach możemy przybliżyć nadmorski jodowy klimat bardzo korzystnie wpływający na nasze drogi oddechowe.
Mgiełka w inhalacjach
Jeżeli chodzi o inhalacje solankami to są one jednym z bardziej popularnych metod do nawilżania dróg oddechowych i leczeniu stanów zapalnych. Taki rodzaj solanki ze względu na bogaty skład doskonale leczy stany zapalne zatok, gardła, krtani, oskrzeli. Solankowa mgiełka bywa pomocna również przy przeziębieniach, zapaleniu płuc, astmie, grzybicach, w stanach alergicznych.
Jak stosować mgiełkę w inhalacjach?
Jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazań od lekarza to taką mgiełkę w zależności od schorzenia stosujemy w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu lub według zaleceń lekarza czy aptekarza. Najczęściej do domowego użytku stosuje się mgiełkę w roztworze fizjologicznym o stężeniu ok 1 %. Możemy taki roztwór otrzymać przy rozcieńczeniu mgiełki solankowej z wodą w proporcjach 1 do 2. Jest to powszechnie stosowany roztwór o średnim działaniu, jeżeli chcemy uzyskać mocniejszy o bardzo silnym działaniu to mgiełkę stosuje się bez rozcieńczania. Tak więc od stanu naszego zdrowia i jednostki chorobowej zależy jakiego roztworu będziemy potrzebować. Najlepsze działanie mgiełką osiągniemy w początkowej fazie choroby szczególnie w zapaleniu gardła, przy aftach czy przeziębieniach. Należy w takim przypadku płukanki wykonywać kilka razy dziennie.
Do inhalacji dróg oddechowych najlepiej stosować urządzenia medyczne jak inhalatory, nebulizatory. Jeżeli nie mamy inhalatora/ nebulizatora to możemy wdychać opary zagotowanej mgiełki. Jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się tutaj urządzenia przeznaczone do inhalacji. Koszt inhalatora nie jest, aż tak duży jak myśli wiele osób a niewspółmierny do korzyści jakie może dać naszemu zdrowiu. Szczególnie polecane jest stosowanie inhalatorów/nebulizatorów dla osób, które często mierzą się z przeziębieniami, katarem, zapaleniem zatok, alergicznymi nieżytami nosa, astmą, zapalenie oskrzeli, krtani, gardła i w innych jednostkach chorobowych układu oddechowego. Zastosowanie mgiełki za pomocą inhalatora/ nebulizatora pozwala nawilżyć drogi oddechowe, zlikwidować zakażenie bakteryjne, wirusowe czy grzybice. A zawartość jodu i bromu rozrzedzić śluz oraz rozszerzyć oskrzela co ułatwia oddychanie.
Mgiełkę solankowo jodowo – bromową można stosować w poszczególnych przypadkach:
- na drogi oddechowe przy użyciu inhalatorów/nebulizatorów lub po zagotowaniu mgiełki
- przy schorzeniach dróg oddechowych profilaktycznie
- w przeziębieniach
- w nieżytach nosa, gardła, zapaleniu zatok
- przy problemach z tchawicą, oskrzelami, płucami
- w rozedmie płuc, astmie oskrzelowej, pylicy płuc
- pomocna w stanach przed i po operacjach, zabiegach dróg oddechowych
- w pomieszczeniach do zastosowania w fontannach, mini tężniach i generatorach aerozoli
- jako czynniki wzbogacający powietrze w pomieszczeniach w jod
- oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach z pyłków, alergenów
- do nawilżania powietrza
- aby ujemnie zjonizować powietrze
- w celu polepszenia komfortu oddychania
Przeciwwskazania do zastosowania mgiełki to przede wszystkim nowotwory, gruźlica płuc, nadczynność tarczycy, uczulenie na jod i inne pierwiastki zawarte w solance. Niewskazana również przy krwiopluciu, krwawieniu. Jeżeli mamy jakiekolwiek choroby to pamiętajmy aby koniecznie skonsultować je z lekarzem specjalistą i zapytać o możliwość stosowania takiej solanki.
Mgiełka solankowa jodowo bromowa to produkt wykazujący szereg właściwości zdrowotnych na nasze drogi oddechowe, pomocna bywa w wielu schorzeniach. Jednak pamiętajmy aby wybierać tylko oryginalne i sprawdzone produkty tego typu oraz koniecznie zwróćmy uwagę na przeciwwskazania a wtedy nasza kuracja będzie bezpieczna i zdrowa. Warto również mgiełkę solankową stosować profilaktycznie na drogi oddechowe oraz wzmacniając cały organizm.