Strona główna » Inhalacje i tlenoterapia » Wentylacja oddechowa » Rurki intubacyjne i ustno-gardłowe

Rurki intubacyjne i ustno-gardłowe

W przypadku potrzeby udrożnienia dróg oddechowych lub zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym konieczne jest podtrzymywanie oddechu pacjenta, gdyż nie jest on w stanie samodzielnie oddychać. Dzięki akcesoriom umieszczonym w tej kategorii działanie to jest w pełni bezpieczne dla pacjenta.

Rurki ustno-gardłowe

Powinny być wykonane z biozgodnego tworzywa sztucznego, które nie powoduje powstawania odczynów alergicznych oraz jest na tyle miękkie, by nie podrażnić dróg oddechowych pacjenta. Na końcu każdej z nich jest kołnierz, który umożliwia zamocowanie w jamie ustnej. Rurki różnią się między sobą długością i średnicą, co umożliwia dobór rozmiaru indywidualnie dla pacjenta – każdy z rozmiarów ma inny kolor, co zmniejsza ryzyko pomyłki.

Rurki intubacyjne

Są dużo dłuższe od ustno-gardłowych przez co muszą być bardziej elastyczne i posiadać gładką, niedrażniącą powierzchnię – z tego względu często wytwarza się je z PVC. Z uwagi na fakt, że wprowadzane są przez jamę ustną lub nosową, muszą mieć odpowiednio małą średnicę, a w przypadku potrzeby wykonania zdjęcia RTG wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z rurek widocznych na zdjęciu. Dzięki obecności kołnierzy i podziałki personel medyczny ma pełną kontrolę podczas umieszczania rurki w drogach oddechowych.

Przejdź do góry