Strona główna » Dezynfekcja i ochrona » Opakowania na odpady medyczne

Opakowania na odpady medyczne

Odpady medyczne mogą być różnego rodzaju w stanie ciekłym, stałym czy gazowym. Każdy rodzaj odpadów powinien być utylizowany w odpowiedni sposób, jaki reguluje ustawa. Odpady medyczne powstają podczas czynności medycznych, prowadzenia badań czy doświadczeń. Odpady zbierane są do specjalistycznych pojemników lub też worków w określonym kolorze, są to 3 rodzaje worków a mianowicie żółty, czerwony oraz inny niż dwa pozostałe najczęściej niebieski, czarny lub zielony. Każdy z poszczególnych kolorów został przeznaczony na inny zużyty asortyment medyczny. Żółty no najczęściej chemikalia, zawierające niebezpieczne substancje, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, odpady amalgamatu dentystycznego. Inny niż kolor żółty i czerwony czyli zielony, niebieski, czarny powinien składować między innymi taki asortyment jak: narzędzia chirurgiczne i zabiegowe, materiałowe lub gipsowe opatrunki, pościel, jednorazowe ubrania i pieluchy, chemikalia i odczynniki chemiczne, leki,
zużyte peloidy.

Natomiast do czerwonych pojemników jakie prezentujemy w tym dziale można składować asortyment uznawany za najbardziej niebezpieczne odpady medyczne, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt. Są to między innymi: organy i części ciała (kod 18 01 02), pojemniki na krew i służące do jej przechowywania konserwanty (kod 18 01 02), inne odpady, w których znajdują się żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny (kod 18 01 03), zużyte po zabiegach w ramach działalności leczniczej peloidy o właściwościach zakaźnych (kod 18 01 80), pozostałości z żywienia pacjentów przebywających na oddziałach zakaźnych (kod 18 01 82). Odpady medyczne posiadają specjalne kody, które pozwalają na ich identyfikację i przynależność do konkretnej kategorii odpadów medycznych, tutaj zostały wymienione tylko niektóre z nich.

Pojemniki na odpady skażone

W naszym dziale znajdą Państwo szeroki rodzaj asortymentu czyli pojemników na odpady skażone. Pojemnik dostępne w kilku wariantach pojemnościowych od najmniejszych po większe. Mniejsze pojemniki typu płaskie czy słoiki najlepiej sprawdzają się w małych gabinetach medycznych na niewielki rodzaj asortymentu jakim są igły, kompresy, gaziki, zużyte strzykawki o małych wymiarach. Pojemniki tego typu mają niewielki otwór przez, który należy wrzucać zużyty asortyment medyczny po jego wypełnieniu hermetycznie zamknąć. Na większe odpady polecamy pojemniki o większej pojemności jak np. pojemniki typu słoiki 1 L, również większe pojemności jak 5 L, 10 L czy duże wiaderka na odpady skażone 20 L. Pojemniki na odpady skażone przeznaczone są dla profesjonalnego użytku dla zespołów medycznych wyjazdowych, lekarzy, pielęgniarek, sprawdzą się w gabinetach medycznych stacjonarnych. Mogą być również stosowane w gabinetach kosmetycznych, zabiegowych, weterynaryjnych. Są to pojemniki wykonane z specjalistycznego trwałego tworzywa odpornego na przekucia, przez igły, dzięki temu stanowią ochronę dla personelu medycznego i pozostałej załogi. Zabezpieczają również przed bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi.

Pojemniki na medyczne odpady posiadają zróżnicowany kształt od płaskich niewielkiej pojemności jakie mamy w sklepie to 0,2 i 0,7 ml, w postaci słoika 0,7, 1l, i 2l oraz większe pojemniki na odpady skażone typu wiaderko w pojemności 5, 10 lub 20 l. A więc wybór wariantów pojemnościowych jest bardzo duży w zależności od rodzaju zastosowania i miejsca przeznaczenia. Pojemniki posiadają również etykiety opisowe, pozwalające na wygodne podpisanie zwartości oraz daty. Odbiorem tego rodzaju asortymentu zajmują się wyspecjalizowane jednostki porządkowe. Wybraliśmy jedne z najczęściej stosowanych pojemników na odpady medyczne skażone.

Przejdź do góry