Before content area

Apteczki pierwszej pomocy to asortyment niezbędny w każdym domu czy samochodzie chociaż już od dawana nie ma obowiązku ich posiadania. Jednak każdy kto dba o swoje zdrowie i najbliższych wie, że posiadanie apteczki medycznej to “must have”. Nie tylko w domu, samochodzie ale również podczas wycieczek pieszych, rowerowych czy górskich. Dziś mamy bardzo szeroką ofertę jeżeli chodzi o wybór apteczek, wiele z nich posiada nawet odpowiednie nazwy tak aby ułatwić ich wybór. np. spotkamy się z apteczką domową, samochodową, autobusową na rower, motocykl, autobusową, turystyczną, przemysłową itp. Rodzajów apteczek jest bardzo wiele a każda z nich zawiera odpowiednio przygotowany asortyment. Tak naprawdę większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że apteczka pierwszej pomocy może być przydana w każdej chwili. Ponieważ nigdy nie wiemy co akurat się przytrafi nam i naszym bliskim, nie wspominając o dzieciach które to zawsze mają jakieś otarcia czy skaleczenia. A więc to jaki rodzaj apteczki wybierzemy będzie głównie definiowane przez to gdzie będziemy ją wykorzystywać mamy tu na myśli pomieszczenia jak dom, biuro, na wycieczki turystyczne czy środki transportu samochód, autobus, motocykl a nawet rower.

My z kolei dziś podpowiemy Państwu jaką apteczkę wybrać na wycieczkę czy w góry. Wycieczka pod tym terminem mamy na myśli wycieczki piesze, biwaki również rowerowe czy górskie. Jednak warto pamiętać aby wybierając się w góry zwrócić uwagę na ubiór ale także na zabranie odpowiedniej apteczki. A więc w góry najlepiej zabrać apteczkę, która zmieści się nam do plecaka lub też apteczkę w formie plecaka, kiedy np. wybieramy się w góry większą liczbą osób. Lub też apteczki pozwalające na zamocowanie dzięki rzepom do paska u spodni czy przypięcie do naszego plecaka. Taka apteczka nie powinna być ciężka aby dodatkowo nie obciążała zabieranego plecaka. Pamiętajmy również aby najlepiej była to apteczka wykonana z nieprzemakalnego materiału.

Rodzaje apteczek jakie możemy zabrać w podróż:

  • apteczka turystyczna
  • apteczka rowerowa
  • apteczka motocyklowa
  • apteczka samochodowa
  • apteczka pierwszej pomocy szkolna
  • apteczka plecak
  • apteczka patrolowa
  • osobisty zestaw pierwszej pomocy
  • apteczka skompletowana samodzielnie – sami możemy zakupić poszczególny asortyment lub wkłady apteczne

Co powinna posiadać apteczka, którą chcemy zabrać na wycieczkę turystyczną w góry?

Folia NRC – Koc termiczny

Skład apteczek turystycznych jest zazwyczaj podobny jednak od ceny może zależeć np. ilość asortymentu w jednej może być więcej w innych mniej. Podstawowy asortyment jaki powinien znaleźć się w apteczce, którą zabieramy w góry to na pewno koc termiczny. Zwróćmy uwagę, że nie każda apteczka taki rodzaj koca będzie miała. Dlaczego tak istotny jest koc termiczny inaczej nazywany folią NRC czy folią ratunkową. Przede wszystkim dlatego, że wybierając się w góry o każdej porze roku może być nam niezbędny do ogrzania się kiedy jest zimno lub ochłodzenia kiedy jest gorąco. Bardzo często na szlakach górskich dochodzi do różnego rodzaju kontuzji złamań, zwichnięć itp. I zanim poczekamy na fachową pomoc może minąć sporo czasu. Dlatego na ten czas należy zabezpieczyć poszkodowaną osobę chroniąc ją od ciepła lub zimna za pomocą folii NRC. Jedna strona chroni od zimna druga zaś od gorąca. Zimno może spowodować nadmierne wyziębienie organizmu a w konsekwencji doprowadzić do hipotermii i zgonu. Z kolei gorąco do przegrzania a także udaru cieplnego potocznie zwanego słonecznego. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, z takich sytuacji ale tak naprawdę mogą dotyczyć każdego z nas. Dlatego pamiętajmy aby na stanie apteczki górskiej zawsze była folia NRC.

Chusta opatrunkowa, opatrunek typu M, bandaże, plastry…

Warto również aby w zestawie znalazła się chusta opatrunkowa, ponieważ jest bardzo przydatna w czasie zwichnięć, złamań jako tymczasowy opatrunek doraźny. Ale oprócz niniejszego zastosowania przy pomocy chusty możemy również zatamować krwawienie czy zabezpieczyć przedmiot znajdujący się w ranie. Do tamowania krwawień również bardzo przydatny jest opatrunek typu M, jednak nie w każdej apteczce turystycznej taki otrzymamy. Oprócz tego bandaże, które mogą być pomocne przy zabezpieczaniu niewielkich ran ale też zwichnięć. Ważne również aby na stanie były jednorazowe rękawiczki, nożyczki pozwalające nam na przycinanie materiałów opatrunkowych. Oprócz tego takim podstawowym wyposażeniem, które również znajdziemy w większości apteczek są komplety plastrów na niewielkie rany Niezbędna jest również instrukcja obsługi dla osób, które nie wiedzą jak krok po kroku udzielić pierwszej pomocy oraz wykaz telefonów alarmowych, na które możemy zadzwonić w przypadku jakiegokolwiek wypadku.

Ustnik do sztucznego oddychania – maseczka M2

W apteczkach turystycznych zazwyczaj brak nam maseczek pozwalających na wykonanie sztucznego oddychania metodą usta – usta. Nie jest to konieczność ale pamiętajmy, że również może się nam przydać. Tym bardziej, że w górach ciężko o natychmiastową pomoc. A zatrzymanie krążenie może wystąpić podczas nagłego wypadku ale także z innych przyczyn. Często u osób, które mają problemy z sercem, ukryte wady serca ujawniające się przy dużym wysiłku. Przyczyn zatrzymania akcji serca jest wiele mogą się nam zdarzyć również podczas wycieczek w tym górskich a więc warto mieć specjalny ustnik w apteczce. Gdyż pozwoli to nam czy innym osobom wykonać sztuczne oddychanie metodą usta – usta. Mając taki ustnik eliminujemy ryzyko zakażeń krzyżowych. Ustnik, którego nie ma na stanie w apteczce możemy zakupić samodzielnie, najczęściej występuje pod nazwą maseczka M2 lub ustnik do sztucznego oddychania. Jest to bardzo tani asortyment a może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy też, że zatrzymanie akcji serca wymaga szybkiej reakcji decydujących jest kilka pierwszych minut które mają wpływ na dalsze zdrowie pacjenta. Zbyt późne udzielenie pierwszej pomocy w tym przypadku może kończyć się poważną niepełnosprawnością gdyż już po 5 minutach w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian ale również poszkodowany może umrzeć. Dlatego w takich przypadkach liczy się każda sekunda i podjęcie czynności reanimacyjnych jest niezbędne, nawet w przypadku braku posiadania specjalistycznej maseczki. Jednak wiele osób ma opory i boi się rożnych zakażeń prze to także nie decyduje się na udzielanie tego rodzaju pierwszej pomocy co w konsekwencji może zakończyć się zgonem poszkodowanego. Dlatego najlepiej mieć pod ręką taki ustnik ale nie tylko wybierając się w góry również na każdą inną wycieczkę. Należy mieć go również w domu czy samochodzie a najlepiej w torebce czy kieszeni, ponieważ nigdy nie wiemy czy będzie potrzebny nam czy komuś z naszej rodziny. Oprócz tego warto mieć również mieć jakiś środek do odkażania najlepiej taki który będzie bezpieczny zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych lub też specjalne gaziki jak np. alkolek jednorazowe pozwalają na szybkie odkażanie zainfekowanego miejsca.

Dodatkowy asortyment medyczny którego nie ma w apteczkach pierwszej pomocy a może być przydany w górach

Szyny usztywniające – Splint

Dodatkowym asortymentem pomocniczym podczas wypadów w górskie tereny na pewno będą szyny do usztywniania złamań i zwichnięć. Jednak wiele osób słysząc o szynach ma przed oczami długie szyny, które nie sposób zmieścić w plecaku. Otóż nie, istnieją szyny niewielkich rozmiarów a mianowicie małego pudełeczka np. szyny zwijane. Taki rodzaj szyn jest bardzo wygodny gdyż zajmują niewiele miejsca, są lekkie i przeznaczone na kończyny górne oraz dolne. Taki zestawem są np. szyny zwijane Splint. Warto mieć takie szyny gdyż w czasie zwichnięcia czy złamania mamy szybką możliwość zabezpieczenia kończyn przed dalszymi urazami. Oprócz tego można również w góry zabrać niewielkie szyny zakładane na palce. Bowiem bardzo często w czasie upadków na szlaku możemy zwichnąć czy złamań nogę, rękę ale także palec. Do takich szyn aluminiowych niezbędny będzie bandaż lub jakiś sznurek, wstążka do zamocowania i usztywnienia palca.

Przyrząd do usuwania kleszczy – kleszczołapki, lasso, strzykawka 

Oprócz powyższego asortymentu także może przydać się nam coś do usuwania kleszczy. Ponieważ jest ich niestety najwięcej wiosną, latem i jesienią w lasach i terenach górskich. I bardzo często mimo odpowiedniego stroju możemy zostać zaatakowani przez takiego pajęczaka. A jeżeli nie mamy odpowiednich przyrządów to niestety usunięcie kleszcza jest niemożliwe. Wiele osób próbuje wtedy pozbyć się pasożyta dłońmi co niestety jest nieskuteczne i niebezpieczne. Gdyż zazwyczaj miażdży kleszcza a jego części zostają w środku. Dlatego pamiętajmy o zabrania na każdą wycieczkę w tym górską odpowiedniego asortymentu na kleszcze. Mogą to być niewielkie kleszczołapki bardzo popularne do usuwania kleszczy u ludzi i zwierząt. Lub też przyrząd przypominający długopis z pętelką lasso – Trix, który pozwala usunąć nawet najmniejsze poczwarki. Dodatkowo zawsze warto mieć przy sobie również strzykawkę do usuwania kleszczy, która oprócz tego pozwala na zasysanie jadu osy, pszczoły, żmij, skorpionów itp.

Latarka ratunkowa, nóż biwakowy również przydatne w górach

Warto także zaopatrzyć się w dobrą latarkę, która mocno świecie i ma np. dodatkowo funkcje jak sygnały SOS. Taki sygnał świetlny będzie pomocny w przypadku zgubienia się. Większość latarek ratunkowych ma w komplecie także nóż do przycinania pasów czy zbijak do szyb.

W górach niezbędny jest nam na pewno odpowiedni nóż zazwyczaj najlepsze są te biwakowe, które mają w składzie krzesiwo pozwalające rozpalić ognisko, latarkę ale również zbijak do szyb. Przydatne na pewno mogą być niezbędniki wojskowe czyli nóż w zestawie z łyżką i widelcem do jedzenia oraz otwieraczem do konserw czy korkociągiem. Takiego asortymentu obecnie jest bardzo dużo na rynku jednak warto wybierać sprawdzone produkty, które posłużą nam na dłużej niż jeden sezon.

Warto również mieć ze sobą w podróży zimny lód czyli zamrażacz w spray’u, który będzie przydatny podczas bolesnych otarć, opuchlizny np. podczas upadku. Przy jego pomocy w szybki sposób uśmierzymy ból, zmniejszymy opuchliznę i możemy dalej kontynuować podróż. Pamiętajmy jednak o jego odpowiednim przechowywaniu.

Podsumowując nasz dzisiejszy wpis pamiętajmy aby zawsze na wycieczkę czy to zwykłą pieszą, rowerową czy górską zabrać apteczkę turystyczną z podstawowym składem. Warto ją uzupełnić o brakujący dodatkowy asortyment zwłaszcza wtedy kiedy wybieramy się w tereny górskie. Pamiętajmy, że zawsze jest lepiej mieć przy sobie niezbędny asortyment medyczny nawet kiedy mógłby być nieprzydatny niż nie mieć i w razie wypadku nie móc komuś udzielić podstawowej pomocy co mogłoby również wpłynąć negatywnie na jego zdrowie.