Before content area

Sezon na kleszcza uważamy za w pełni otwarty, ponieważ maj, czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których pojawia się tzw. inwazja kleszczy. Wtedy jest ich najwięcej i mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że takowy pajęczak może nas ugryźć. Niemniej jednak kleszcze mogą pojawiać się już od marca do grudnia a niekiedy nawet stycznia. Wszystko również zależy od temperatury powietrza. Kleszcze mogą budzić się kiedy mają ku temu sprzyjające warunki wystarczy już zaledwie 7-9 °C, aby móc spotkać kleszcza. Tak więc praktycznie o każdej porze roku możemy mieć starcie z tymi pajęczakami. Kleszcze należą do rodziny pajęczaków, wiele osób zalicza go natomiast do owadów co jest błędne.

Kleszcze niestety mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia ale również zdrowia zwierząt domowych i hodowlanych. A to za sprawą chorób jakie przenoszą. Jednostek chorobowych jakie mogą przenosić kleszcze jest cała masa w zależności od rodzaju kleszcza. A tych również jest kilkaset na całym świecie. W Polsce szacuje się około 20 odmian kleszcza w tym najczęściej atakującym jest kleszcz pospolity – ixodes ricinus . Z kolei najczęściej zdiagnozowaną chorobą jaką przenoszą kleszcze w naszym kraju jest borelioza, tularemia, dur powrotny, babeszjoza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także anaplazmozy bydła oraz inne. Niestety wiele chorób tego typu może stanowić bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia obejmujące dysfunkcję różnych narządów w organizmie, niekiedy również kończące się zgonem. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja w przypadku zauważenia kleszcza na ciele i całkowite jego usunięcie. Jeżeli całkowicie pozbędziemy się kleszcza do 24 godzin minimalizujemy tym samy ryzyko zakażenia groźnymi chorobami.

Jak zatem poradzić sobie z bezpiecznym usuwaniem kleszcza na dodatek w całości?

Nie jest to trudne pod warunkiem, że posiadamy podstawowe narzędzia. A obecnie na rynku można spotkać wszelakie przyrządy do usuwania kleszczy. Zatem co wybrać w przypadku pojawienia się kleszcza? Na pewno w domu u każdego z nas powinien znaleźć się co najmniej jeden przyrząd do usuwania kleszczy. Również osobny powinniśmy mieć kiedy posiadamy zwierzęta hodowlane czy domowe, które równie często padają ofiarą kleszczy. My postaramy się wymienić kilka naszym zdaniem najlepszych i najchętniej kupowanych przez klientów przyrządów do usuwania kleszczy. A należą do nich między innymi kleszczołapki, Thix lasso- pętelka, strzykawka do zasysania kleszcza. Ale oprócz tych przyrządów, które pozwolą nam na usuwanie kleszczy warto również zakupić test na kleszcza, który pozwoli nam już wyciągniętego pajęczaka poddać badaniu na obecność różnych chorób w tym niebezpiecznej boreliozy. Takie testy można wykonać samodzielnie w domu, zwłaszcza przydatne są w podróżach gdzie nie zawsze szybko można dostać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Kleszczołapki – niewielki przyrząd pozwalający na usunięcie kleszcza w całości

Kleszczołapki to jedne z najtańszych przyrządów przeznaczonych do usuwania kleszczy u zwierząt i ludzi. Wyglądem przypominają niewielkie kleszczyki. Ich specjalistyczna konstrukcja pozwala na zahaczenie kleszcza i usunięcie go w całości. Są to kleszczołapki, które można spotkać w różnych rozmiarach niekiedy w opakowaniu można znaleźć mniejsze i większe w zależności od kleszcza jakiego będziemy usuwać. Ten rodzaj przyrządu jest bardzo skuteczny i pozwala pozbyć się kleszcza w całości a nie jak to bywa w przypadku zastosowania pęset, które najczęściej miażdżą kleszcza pozostawiając jego kończyny zazwyczaj w ciele. Kleszczołapki są dziecinnie proste w zastosowaniu. Wystarczy wsunąć ich części przeznaczoną do wyciągania kleszcza pod jego spód i energicznie pociągnąć a kleszcz wyjdzie w całości. Doskonale również sprawdzają się przy wyciąganiu kleszczy u naszych pupili. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kleszczołapki tzw. Tick Twister, które są pakowane podwójnie i występują w dwóch rozmiarach mniejszym i większym. Dzięki temu pozbędziemy się kleszczy zarówno tych malutkich jaki i tych większych.

Trix  lasso – pętla usuwa nawet najmniejsze rodzaj kleszcza w trudno dostępnych miejscach

Kolejnym świetnym przyrządem do usuwania kleszczy w całości jest przyrząd wyglądem przypominający długopis – Trix pętla do usuwania kleszczy. Specjalistyczna konstrukcja pętelki pozwala na usunięcie nawet najmniejszych poczwarek kleszcza w trudno dostępnych miejscach jak np. uszy. Triz jest również bardzo prosty w zastosowaniu dla każdego z nas. Wystarczy jedynie zapoznać się z instrukcją stosowania. Pętelkę umieszcza na kleszczu najlepiej jak najbliżej skóry po czym należy zwolnić przycisk i przekręcić w dowolnym kierunku. Następnie przenieść kleszcza do fiolki dołączonej do zestawu. Na koniec należy zdezynfekować miejsc po ugryzieniu i przyrząd. Kleszcza umieszcza się w dołączonej do zestawu fiolce, która jest przeznaczona do badania. W tym celu można w takiej fiolce wysłać kleszcza do laboratorium z jakim współpracuje producent. Jeżeli zakupujemy pętlę na kleszcza Trix to również otrzymujemy 10 zł zniżki za badania. Nie musimy oczywiście nigdzie wysyłać kleszcza, gdyż wiąże się to z dużym kosztem. Ale aby mieć pewność czy nie zostaliśmy ukąszeni przez zarażonego kleszcza można zakupić domowe testy na kleszcze, które badają je pod kątem kilku chorób w tym boreliozy. Również możemy udać się do lekarza, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań.

Strzykawka anty – kleszcz do usuwania kleszczy i jadu

Kolejnym chętnie wybieranym przyrządem do usuwania kleszczy jest strzykawka zasysająca “antykleszcz”. Jest to rodzaj przyrządu, który pozwala na usunięcie kleszcza metodą zasysania, dzięki temu zazwyczaj usuniemy kleszcza w całości nie pozostawiając w ciele jego odnóży. Oprócz usuwania kleszczy taką strzykawką możemy również usunąć jad po ukąszeniu owadów, komarów, os, pszczół, szerszeni czy żmij oraz zaskrońców. Strzykawka podobnie jak pozostałe przyrządy jest bardzo łatwa w użytkowaniu dla każdego z nas. Aby usunąć kleszcza wystarczy przyłożyć ją do miejsca, w którym się znajduje pajęczak i powoli za pomocą tłoka wciągać go do środka, aż do momentu całkowitego zassania. Po czym odkazić miejsce po kleszczu.

Zestaw pierwsza pomoc przy usuwaniu kleszcza

To kolejna nasza propozycja, z której korzysta bardzo wiele osób. Jest to podręczny zestaw, który doskonale sprawdzi się w podróży, na spacerze, niezastąpiony w czasie biwakowania. W komplecie znajdziemy przyrząd do usuwania kleszczy w formie specjalnie opracowanej pęsety. Dodatkowo mamy do wyboru 9 sztuk plastrów w cielistym kolorze w rozmiarach. A także wacik nasączony alkoholem za pomocą którego zdezynfekujemy zakażone miejsce. Dzięki takiemu zestawowi nie musimy pamiętać o zabraniu w podróż gazików, plastrów czy płynu odkażającego, ponieważ to wszystko mieści ta niewielka apteczka.

Testy kleszcza na boreliozę

Od niedawna na rynku pojawiły się także specjalne testy do domowego zastosowania, które można również wykonać na kleszczu. W celu potwierdzenia czy pajęczak, który nas ugryzł jest nosicielem kilku popularnych chorób w tym boreliozy. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiemy się czy mogło dojść do zakażenia co pozwala nam na podjęcie szybkiego leczenia. Pamiętajmy, że w przypadku zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby w początkowej fazie daje mamy możliwość szybkiej reakcji tym samy możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety wciąż bardzo wiele osób bagatelizuje ugryzienie przez kleszcza nie wykonując potem odpowiednich badań. Po jakimś czasie okazuje się że przyczyną różnego rodzaju dolegliwości są choroby związane z ugryzieniem przez nas kleszcza. Niekiedy również zdarzają się przypadki bardzo zaawansowanych chorób przenoszonych przez kleszcze, które mogą prowadzić do zgonu. Dlatego pamiętajmy aby zawsze konsultować niepokojące nas objawy a zwłaszcza te pojawiające się po ugryzieniu przez kleszcze.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pozwoli Państwu wybrać odpowiedni przyrząd do usuwania kleszczy. Warto mieć kilka na stanie gdyż nie zawsze ten, który zakupimy będzie odpowiedni do usuwania kleszczy mniejszych i większych. Tym bardziej, że są to bardzo tanie przyrządy. A ich niewielkie rozmiary powalają aby były zawsze pod ręką.