Before content area

Ciśnieniomierze zegarowe to jedne z najstarszych modeli aparatów pomiarowych, które użytkujemy do dnia dzisiejszego. Kiedyś głównie znane jedynie starszemu pokoleniu. Większość osób mających starsze babcie czy dziadków na pewno spotkało się z takim rodzajem urządzeń. Równie często można zaobserwować ciśnieniomierze zegarowe na oddziałach szpitalnych czy w gabinetach kardiologicznych. A to dlatego, że wciąż obok elektronicznych urządzeń pomiarowych uznawane są za jedne z dokładniejszych jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia krwi. Wiele osób zwłaszcza starszych również jest przyzwyczajonych do takich urządzeń pomiarowych, co sprawia, że są one wciąż chętnie kupowane. Dlatego postanowiliśmy dzisiaj zrobić ranking najlepszych naszym zdaniem aparatów manualnych. Można byłoby powiedzieć, że tutaj zasadniczo każdy aparat pomiarowy – zegarowy jest taki sam, dlatego, że nie mamy w nich dodatkowych funkcji jak w ciśnieniomierzach elektronicznych np. wykrywanie arytmii, migotanie przedsionków, również inne pomocnicze funkcje jak np. wskaźnik ruchu, alarm nadciśnienia itp.

Czym zatem może różnić się tutaj jeden model od drugiego? A tutaj Państwa zaskoczymy, ponieważ mogą się różnić konstrukcją np. niektóre mają większy niż standardowy manometr, inne zaś zintegrowany manometr z pompką, niektóre modele posiadają dodatkowe elementy chociażby 2 rodzaje mankietów. Są to nieznaczne niuanse ale podnoszą funkcjonalność i jakość sprzętu. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć kilku modelom i wymienić ich poszczególne zalety, które być może pomogą Państwu podjąć decyzję jeżeli chodzi o zakup ciśnieniomierza zegarowego. Czasami wydawać się mogło mało znacząca opcja może być bardzo pomocna, jak np. większy manometr na którym lepiej odczytuje się pomiar. Wiele osób starszych pomimo przyzwyczajenia się do aparatów pomiarowych rezygnuje z nich właśnie przez mały rozmiar manometru na którym ciężko jest dotrzeć pomiar a szczególnie osobom z dużą wadą wzroku.

1 Miejsce – Ciśnieniomierz zegarowy Little Doctor LD100
Tak więc w naszym rankingu po przeanalizowaniu większości aparatów zegarowych uznaliśmy, że LD100 to model który zasługuje na pierwsze miejsce. Właśnie z tego względu jaki podaliśmy powyżej. Ten model posiada duży czytelny manometr odbiegający wyglądem od tradycyjnych szklanych niewielkich manometrów. Duży manometr pozwala nam na szybszą identyfikację pomiarów. Jest to opcja szczególnie istotna dla osób, które chciałby użytkować zegarowe aparaty ale mają słabszy wzrok i trudno im odczytywać dane. Tak więc dzięki zastosowaniu tak dużego manometru na pewno nie będą miały z tym problemu osoby z problemem wzroku. Tutaj także zastosowano nowoczesny mankiet nylonowy rękaw Cuff bardzo dobrze dopasowujący się do ramienia nie powodujący nadmiernego ucisku. Warto również nadmienić, iż ten model aparatu posiada specjalistyczny filtr wlotu, powietrza z siatki, zabezpieczający aparat przed dostaniem się kurzu do środka. Dodatkowo na mankiecie mamy specjalistyczne oznaczenia ułatwiające nakładanie mankietu.
Parametry:

 • duży czytelny manometr
 • nylonowy mankiet Cuff
 • kieszonka z tyłu na mankiet
 • waga: 464 g
 • gwarancja 5 lat door to door
Cena: 90 zł
2 Miejsce – Aparat manualny Little Doctor LD91
Na drugim miejscu mamy ciśnieniomierz zegarowy LD. Jest to aparat pomiarowy podobny do większości manualnych urządzeń pomiarowych. Jednak o drugim miejscu w rankingu zdecydowała nieco inna konstrukcja niż w tradycyjnych modelach. Ponieważ tutaj mamy zintegrowany manometr z pompką. W wielu przypadkach zintegrowanie tych dwóch części w jedną jest wygodniejsze w zastosowaniu niż jakby to były 2 części. Osobna pompka i manometr wymusza na nas trzymanie urządzenia jedną jak i drugą dłonią co jest niewygodne. A w szczególności dla osób mających jakieś ograniczenia zdrowotne. A tutaj mamy zintegrowaną pompkę z manometrem co w dużym stopniu ułatwia trzymanie w dłoni zwłaszcza jeżeli pomiaru dokonujemy samodzielnie. Tutaj również warto zwrócić uwagę na długi okres gwarancji.
Parametry:

 • wygodny zintegrowany manometr z pompką
 • manometr odporny na wstrząsy
 • spustowy zawór powietrza
 • mankiet Cuff
 • waga z etui: 490g
 • 5 lat gwarancji door to door
Cena: 75 zł
3 Miejsce – Ciśnieniomierz ręczny Little Doctor LD71
Na trzecim miejscu postawiliśmy manualny ciśnieniomierz LD-71. Jest to aparat bardzo dobrej jakości. Ciśnieniomierz zasługuje nawet na trzecie miejsce ze względu na komplet 2 mankietów. W tym modelu mamy mankiet w standardowym rozmiarze ale również mankiet dla osób o zwiększonym rozmiarze ramienia. To propozycja dla osób które mają większy rozmiar ramienia niż większość osób. Zazwyczaj większość ciśnieniomierzy oferuje tylko jeden rękaw a tutaj mamy 2. Mankiety w rozmiarze 25-36 cm oraz mankiet dla osób o zwiększonym obwodzie ramienia 33-46.
Oprócz tego wszystko wygląda jak w tradycyjnym ciśnieniomierzu ręcznym. Komponenty są solidne i trwałe, zawór iglicowy. Również solidnie wykonany metalowy manometr aneroidowy.
Parametry:

 • 2 mankiety w zestawie: 25-36 cm i 33-46 cm
 • iglicowy zawór
 • czytelna podziałka
 • solidny manometr
 • etui w zestawie
 • waga:460 g
 • gwarancja 5 lat door to door
Cena: 60 zł
4 Miejsce – Aparat pomiarowy LD71 z mankietami dla dzieci i dorosłych
Na czwartym miejscu również umieszczamy LD – 71 z dwoma mankietami dla dzieci i osób dorosłych. W zasadzie możemy ten model umieścić na miejscu trzecim, ponieważ wszystkie funkcje i parametry ma jak poprzedni. Są to takie same ciśnieniomierze różnica jedynie polega na rozmiarach mankietu. W tym modelu mamy mankiet dla osób dorosłych oraz mankiet dla dzieci. Poszczególne rozmiary mankietów mankiet dziecięcy: 18-26cm i mankiet dla dorosłych: 25-36cm. Z tym, że ten mankiet dziecięcy dedykowany jest dla większych dzieci jak np. nastolatkowie. Dla niemowląt i małych dzieci istnieją również ciśnieniomierze zegarowe zazwyczaj specjalnie dedykowane dla maluchów mające kilka odpowiednich rozmiarów mankietów często dla niemowląt, większych dzieci i nastolatków. Jednym z takich modeli ciśnieniomierzy jest  GAMA HS-20C. Niniejszy ranking obejmuje ciśnieniomierze dla osób dorosłych.
Parametry:

 • 2 mankiety w zestawie: 18-26 cm i 25-36 cm
 • iglicowy zawór
 • czytelna podziałka
 • solidny manometr
 • etui w zestawie
 • waga: 460 g
 • gwarancja 5 lat door to door
Cena: 60 zł
5 Miejsce – Ciśnieniomierz ręczny Microlife AG1-20
Na piątym miejscu umieściliśmy równie bardzo dobry ciśnieniomierz jakim jest Microlife AG1-20. Jest to tradycyjny manualny aparat podobnie jak pozostałe. Ten model jest bardzo wygodny posiada solidny manometr. W zestawie znajdziemy również elastyczną pompkę, profesjonalny mankiet w standardowym rozmiarze 22 cm do 32 cm, na mankiecie dodatkowe oznaczenie mające na celu ułatwienie pomiaru. Oprócz tego w komplecie etui na osprzęt. Urządzenie objęte zostało 2 letnią gwarancją od producenta.
Parametry:

 • lekki poręczny
 • elastyczna gruszka
 • etui w zestawie
 • dobrej jakości stetoskop
 • waga:460 g
 • gwarancja 2 lata
Cena: 55 zł

Wszystkie z wymienionych modeli to ciśnieniomierze zegarowe – manualne. Każdym z nich dokonamy pomiaru ręcznie wtłaczając powietrze za pomocą dołączonej do zestawu pompki. Poszczególne modele różnią się od siebie niewielkimi niuansami co zdecydowało o ich miejscu w rankingu. Jednak każdy z nich zapewnia nam bardzo wiarygodny pomiar. Nasz ranking ma na celu pokazanie niektórych udogodnień jakie zastosowano w poszczególnym modelu tak aby każdy z użytkowników jak najlepiej dopasował sprzęt do własnych potrzeb. Dlatego na pierwszym miejscu wybraliśmy ciśnieniomierz z dużym manometrem, dużo większym niż w tradycyjnych aparatach. Co może być ułatwieniem dla osób mających problemy ze wzrokiem. Takie modele powstały po to aby nie wykluczać osób, które słabiej widzą z możliwości użytkowania ciśnieniomierzy ręcznych. Kolejną propozycją aparatu zegarowego jest ciśnieniomierz mający zintegrowaną obudowę czyli manometr jest tutaj połączony z pompką. To także propozycja dla osób, które mają problemy z obsługą tradycyjnego modelu gdzie obydwie części są osobno. I niekiedy w czasie pomiaru wiele osób ma problem z ich właściwym pomiarem.

Na trzecim miejscu i czwartym mamy ten sam model ciśnieniomierza zegarowego jest to popularny LD-71. Bardo dobrej jakości ciśnieniomierz ręczny. Obydwa modele różnią się jedynie rozmiarem mankietów każdy z nich ma tradycyjny rękaw oraz dodatkowo 1 mankiet w innym rozmiarze. Aparat na miejscu trzecim ma dodatkowy rękaw dla osób o zwiększonej budowie ramienia z kolei aparat z czwartego miejsca ma dodatkowy mankiet dla dzieci. Na piątym miejscu mamy również bardzo dobry ciśnieniomierz zegarowy jakim jest Microlife AG1-20, który jest niezwykle poręczny i prosty w obsłudze. Posiada dodatkowo etui na cały osprzęt. Mamy nadzieję, że stworzony przez nas ranking pomoże Państwu wybrać odpowiedni model ręcznego aparatu pomiarowego, z którego będą Państwo zadowoleni. Przy zakupie manualnego modelu jeżeli nie mamy większych ograniczeń zdrowotnych z powodzeniem możemy wybrać klasyczny aparat ręczny. Z kolei jeżeli posiadamy jakieś ograniczenia zdrowotne chociażby słabszy wzrok, ograniczenia manualne weźmy pod uwagę dodatkowo opcje, które być może będą dla nas przydatne jak np. większy manometr czy zintegrowany. Dla osób z nadwagą bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego mankietu dlatego np. sprawdzi się ciśnieniomierz LD-71 z dużym mankietem. Pamiętajmy, że mankiet nigdy nie może być za ciasny uniemożliwia to dokonanie prawidłowego pomiaru.