Sen jest podstawą dla każdego z nas. Bez snu nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Każdy z nas potrzebuje innej ilości snu, jednak dla osób zdrowych optymalne i zalecane jest spanie około 7-8 godzin dziennie. Dla nastolatków do 9 h z kolei dla najmłodszych dzieci jest to nawet kilkanaście godzin dziennie. Niestety nie każdy z nas przestrzega odpowiedniej higieny snu, bardzo często chodzimy późno spać a musimy wstać wcześnie i w konsekwencji jesteśmy niewyspani, rozdrażnieni, gorzej funkcjonujemy w ciągu całego dnia. Podobnie jest z dziećmi dla nich sen ma szczególne znaczenie gdyż w czasie snu mózg wydziela hormon wzrostu. Podczas snu u dzieci i jak i również osób dorosłych następuje regeneracja całego organizmu. Aby sen był efektywny istotne jest również zapewnienie odpowiednich warunków. Odpowiednie warunki to przede wszystkim sypialnia najlepiej bez telewizora, wygodne łóżko z materacem, kołdra i w końcu najważniejsze poduszki medyczne. To na nich spoczywa nasza głowa, odcinek szyjny i często od nich zależy prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych.
Wybór poduszek na rynku jest bardzo duży od zwykłych poduszek z pierza, z łuską gryczaną czy poduszek z specjalnym wkładem piankowym.

Jak wybierać poduszki na dobry sen?

Każdy z nas posiada w domu poduszki, jednak czy są one odpowiednie czy dobrze się na nich śpi a po obudzeniu nie mamy bolesności. Niewiele osób wie, jak prawidłowo dobrać poduszkę. Tutaj wybór powinien zależeć od ułożenia pozycja ciała w czasie snu. Zaleca się aby osoby śpiące na brzuchu lub na wznak miały niską poduszkę, która nie spowoduje nadwyrężenia kręgów szyjnych i utrzymania kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Dla osób śpiących na boku najlepszym wyborem będą poduszki z specjalnym wałkiem w okolicy szyjnej. Lub poduszki twardsze i wyższe o anatomicznym kształci, pozwalającej podeprzeć ciało w odpowiedniej pozycji. Tutaj istotne jest aby nasza głowa nie wisiała a miała prawidłowe podparcie również dla szyi i ramion. Najlepiej wybierać w tym przypadku poduszki anatomiczne elastyczne.

Z kolei dla osób, które najczęściej wypoczywają na plecach i śpią poleca się poduszki o średniej twardości i niskiej wysokości. Tak aby nasz kręgosłup był utrzymany w naturalnej pozycji i zapewnił nam odpowiednie podparcie ramionom i szyi. Dla osób, które śpią na plecach i chrapią warto zakupić specjalne poduszki dla osób przeciw chrapaniu.

 

Poduszki dla dzieci

Dzieci jak już wspomnieliśmy w naszym wpisie wymagają znacznie większej ilości snu aby prawidłowo się rozwijały i rosły. Zalecana ilość snu dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat to 10 do 13 godzin dziennie przy regularnych odstępach czasu, w tym drzemka, dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny spać od 9 do 12 h dziennie, z kolei dzieci w wieku od 13 do 18 powinny spać od 8 do 10 godzin dziennie. Dzieci podobnie jak osoby dorosłe aby mieć prawidłowy i spokojny sen powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki snu, jak łóżeczko, w przypadku większych dzieci wygodne łóżko, kołdry, i poduszki. Na rynku można spotkać szeroką gamę poduszek dedykowanych dla dzieci, jednak które z nich będą najlepsze. Tutaj warto wybierać specjalistyczne produkty od sprawdzonych producentów z atestem, wtedy wiemy, że produkt jest w pełni bezpieczny dla naszego dziecka. Dobrym rozwiązaniem dla niemowląt będzie poduszka Baby pillow, która jest przeznaczona dla malutkich dzieci od urodzenia do 6 miesiąca życia. Tego typu poduszka ogranicza i eliminuje najczęściej występujące schorzenia u niemowląt, do których należą syndrom płaskiej główki i krótkogłowość. Poduszka tego typu idealnie dopasowuje się do główki dziecka. Z kolei dla większych dzieci od 2 roku życia Poduszka Baby Dream MFP-4026. Poduszka zapewnia odpowiednie i stabilne ułożenie kręgosłupa na wznak i na boku.

Co jeszcze brać pod uwagę podczas zakupu poduszek?

Tutaj warto wybierać poduszki posiadające specjalne pianki, które dopasowują się do naszego ułożenia głowy i zapamiętują jej kształt. Warto wybierać poduszki wykonane ze specjalnych materiałów, które ograniczają chłonięcie kurzu i alergenów, dzięki temu z poduszki mogą korzystać nawet alergicy. Dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszą się poduszki z węglem aktywnym, który ma właściwości pozwalające na zmniejszenie napięcia nerwowego, doskonale niweluje także uczucie zmęczenia, odpowiednie dla osób szczególnie zestresowanych.

A więc podsumowując co brać pod uwagę zakupując wygodną poduszkę? Przede wszystkim kierujmy się tym w jakiej pozycji śpimy, czym wypełniona jest poduszka, jaki ma kształt, i jakie problemy zdrowotne mamy. Wybór odpowiednio dobranej poduszki pozwoli nam na podniesienie jakości, snu, zapobiega bezsenności, niektóre z poduszek ograniczają chrapanie. Sen jest bardzo istotny dla każdego z nas również dzieci, dlatego aby był efektywny warto zadbać o niezbędny asortyment jakim są poduszki.