Strona główna » Podkłady i prześcieradła jednorazowe – kiedy stosujemy i do czego służą?

Podkłady i prześcieradła jednorazowe – kiedy stosujemy i do czego służą?

2019-03-01T11:20:15+01:001 marca 2019|Blog|0 komentarzy

Podkłady jednorazowe i maty chłonne oraz prześcieradła nieprzemakalne to w zasadzie te same produkty o tym samym zastosowaniu. Są nieocenione w chwili, gdy trzeba wdrożyć dodatkowe środki do utrzymania higieny i czystości powierzchni nimi chronionej. Ponad to zapewniają komfort osobie, która bezpośrednio ich potrzebuje, tym bardziej, że najczęściej potrzebują ich osoby, którym ciężko jest się poruszać. Wymiana zużytego podkładu na świeży trwa moment, a znacznie zwiększa komfort w trudnych chwilach rekonwalescencji.

Kiedy stosujemy maty chłonne

Wszelkie jednorazowe prześcieradła, podkłady, czy chłonne maty mają tak wiele zastosowań w medycynie i nie tylko, że trudno byłoby to wszystko wymienić, bez pominięcia któregoś z nich. Najczęściej jednak można się spotkać z zastosowaniem takich chłonnych, jednorazowych podkładów w klinikach, szpitalach i przychodniach. Stosowane są na przykład do zabezpieczenia przewijaka, podczas przewijania dziecka, w gabinetach ginekologicznych, podczas badania na fotelu lub w trakcie USG, jako ochrona materaca łóżka szpitalnego, albo siedziska wózka inwalidzkiego. Zastosowanie jest tak ogromne, że produkty te można kupić w dowolnym, proponowanym rozmiarze i o dowolnej chłonności. Świetnie się sprawdzają na oddziałach ginekologii, szczególnie na salach okołoporodowych lub na patologii ciąży, gdzie tego rodzaju ochrona chociaż trochę zmniejsza dyskomfort pacjentek. Poza tym, że używające tych produktów osoby czują się lepiej pod względem higieny, użycie jednorazowych podkładów zmniejsza ilość pracy personelu medycznego, albowiem rzadziej zdarzają się zabrudzenia sprzętu i wyposażenia medycznego, wszelkimi płynami lub wydzielinami, które są potencjalnie zakaźne.

Duży wybór użytkowy jednorazowych podkładów i prześcieradeł

Obecnie na rynku medycznym możemy nabyć wszelkiego rodzaju formy użytkowe prześcieradeł i podkładów. W zależności od potrzeb, umiejętności i osobistych predyspozycji osoby używającej jednorazowych, chłonnych mat, można dobrać wygodne produkty w rolce, idealnie nadające się do klinik i przychodni, pakowane pojedynczo, które świetnie się nadają do przekazania pacjentowi, w celu samodzielnej obsługi, czy choćby pakowane po kilkadziesiąt sztuk, wygodne podczas stosowania w domu, czy hospicjum. Warto zatem zorientować się, które z proponowanych produktów mają najwięcej z przydatnych cech i funkcji, aby móc zaopatrywać się w artykuły higieniczne w jednym, sprawdzonym miejscu. Internetowe sklepy medyczne proponują różne produkty, poniżej omówimy dwa najczęściej stosowane w placówkach służby zdrowia i nie tylko.

Podkłady jednorazowe

 • Podkłady jednorazowe Abena są niezwykle chłonne i można je zastosować podczas różnych czynności: karmienie pacjenta, przewijanie dziecka, zabezpieczenie łóżka mamy w okresie połogu itp. Są to artykuły, pakowane po dwadzieścia pięć sztuk, w kilku wygodnych rozmiarach
 • Maty chłonne Seni Soft to produkty szczególnie polecane przy czynnościach pielęgnacyjnych niemowląt i dzieci. Dzięki swej niezwykłej delikatności są najczęściej wybierane przez mamy. Rewelacyjnie się też sprawdzają jako zabezpieczenie kładzione na prześcieradło, gdy opiekujemy się osobą przewlekle chorą, mającą problem z nietrzymaniem moczu. Antypoślizgowa struktura gwarantuje bezpieczeństwo, szczególnie przy maluszkach lub osobach słabych i z niedowładami. Ich większe rozmiary są rewelacyjne dla osób mało mobilnych lub mam w okresie połogu.
 • Podkłady medyczne Meprox Comfort w rolce to wygodna alternatywa na jednorazowe prześcieradło wszędzie tam, gdzie z pomocy lub usługi korzysta duża ilość osób w ciągu dnia. Najchętniej zaopatrują się w nie:
  • gabinety lekarskie/zabiegowe
  • gabinety stomatologiczne
  • gabinety kosmetyczne
  • gabinety masażu itp.

Bogata gama kolorystyczna gwarantuje każdemu dopasowanie do wystroju wnętrza, na co współcześnie zwracają uwagę wszyscy.

Prześcieradła jednorazowe

Wyróżniamy dwa główne rodzaje tego typu prześcieradeł

 • prześcieradła podfoliowane – mają wszechstronne zastosowanie zarówno w pielęgnacji obłożnie chorych, jak i w branży weterynaryjnej, podczas wszelkich zabiegów i operacji
 • prześcieradła z włókniny – idealnie sprawdza się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, czy dentystycznych jako zabezpieczenie fotela, oraz na przykład w domu podczas opieki nad chorym. Rewelacyjnie zastępuje w takich sytuacjach prześcieradło i nie podrażnia skóry
 • pokrowiec foliowy na materac – idealnie trzyma się na miejscu, dzięki wszytej gumce.

Warto też wspomnieć o akcesoriach, które są bardzo przydatne w miejscach publicznych, w których jesteśmy zmuszeni skorzystać z ubikacji. Papierowe nakładki, na przykład Toiletka” to rewelacyjna alternatywa dla „gniazdka” pieczołowicie uwijanego z papieru toaletowego, zanim usiądziemy na desce wc.

Redakcja 24medyczny.pl

Zostaw komentarz