Pasy medyczne dla mężczyzn i kobiet mogą być różne i mieć zróżnicowane zastosowanie. Możemy wyróżnić pasy wyszczuplające modelujące, z których najczęściej korzystają kobiety również mamy pasy przepuklinowe czy odciążające. Jednak dziś skupimy się na pasach przepuklinowych, żebrowych i odciążających.

Pasy przepuklinowe

Zacznijmy od tego czym są pasy przepuklinowe. Jest to rodzaj pasów dedykowanych zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, mający za zadanie chronić przed powstawaniem przepuklin jak i również działają już na istniejące przepukliny. Przepuklina powstaje wówczas kiedy dochodzi do osłabienia powłok jamy ciała i nacisku. Wyróżnić możemy różne rodzaje przepuklin między innymi brzuszne, pachwinowe, udowe, przepukliny pępkowe na kręgosłupie itp.
Przepuklina brzuszna powstaje kiedy dochodzi do  przemieszczenia się narządów lub ich fragmentów w nieprawidłowe miejsce. Czyli krótko mówiąc kiedy narządy przemieszczają się poza jamę brzuszną tworząc miękkie wybrzuszenia.

Najczęstsze czynniki powodujące przepukliny brzuszne u mężczyzn to ciężka praca fizyczna, otyłość. Niekiedy także z przepukliną mają do czynienia osoby z problemami oddawania moczu np. przez przerost prostaty, ryzyko również wzrasta u osób w podeszłym wieku. Także występowanie przepuklin bardzo często można spotkać wśród śpiewaków operowych. Jeżeli chodzi o kobiety to tutaj więcej przypadków obserwuje się po przebyciu kilku porodów. Oprócz wyżej wymienionych czynników mogą być również wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien, które przyczyniają się do powstawania przepuklin zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wpływ na ich pojawienie się ma także nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, uporczywe zatwardzenia czy nawet bardzo mocny stale powtarzający się kaszel. Również na występowanie przepuklin narażeni są sportowcy zwłaszcza Ci, którzy dźwigają ciężki sprzęt treningowy.

W niektórych przypadkach możemy minimalizować ryzyko powstawania przepuklin chociażby poprzez noszenie specjalistycznych pasów przepuklinowych. Ograniczenie dźwigania ciężkich przedmiotów, stosowanie odpowiedniej diety chociażby takiej, która zapewnia nam duże ilości błonnika pozwalające się regularnie wypróżniać minimalizując pojawianie się zaparć. Ważne aby pamiętać podczas wykonywania ciężkich prac w domu czy pracy o zastosowaniu specjalistycznych pasów, pomagających uchronić nas przed pojawieniem się przepuklin. Kiedy jest już za późno i niestety pojawiła się przepuklina należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą, który podejmie odpowiednie leczenie.

Niekiedy zdarza się, że przepukliny mogą być nieoperacyjne co wymaga bardzo często noszenia odpowiednich pasów zabezpieczających przed postępem choroby. Pasy przepuklinowe doskonale sprawdzają się także w przypadku osób po przebytych już operacjach przepuklinowych. Jeżeli mamy stwierdzone przepukliny to powinniśmy skonsultować z naszym lekarzem jaki pas przepuklinowy będzie najlepszy dla nas.

Pasy odciążające kręgosłup

Dla osób zwłaszcza mężczyzn, którzy ciężko pracują i chcą odciążyć plecy doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie pasów odciążających. Pozwalających na odciążenie pleców i pozbycie się dolegliwości bólowych oraz zapewniających odpowiednią stabilizację. Co istotne to dobrej jakości pasy odciążające zapewniają odpowiednią pozycję ciała podczas stania, siedzenia czy nawet kucania. Ten rodzaj pasów można stosować także na inne dolegliwości bólowe związane z plecami jak np. bóle korzonkowe. Pasy odciążające można spotkać pod wieloma nazwami np. pasy przemysłowe, pasy lędźwiowe. Wspomnieliśmy o pasach odciążających dla mężczyzn większość z nich jest również przeznaczona dla kobiet. Bo niestety zdarza się, że kobiety także ciężko pracują fizycznie i muszą dźwigać w pracy ciężkie przedmioty, co również prowadzi do schorzeń kręgosłupa czy przepuklin. Dlatego pasy przemysłowe – odciążające są także dedykowane dla kobiet bez względu na wiek.

Pasy żebrowe

Warto również wiedzieć, że istnieją pasy żebrowe dla kobiet i mężczyzn. Są to pasy dedykowane dla osób po złamaniach mostka, żeber, w stanach zapalnych tych okolic. Również sprawdzają się jako zabezpieczenie przed kontuzjami. Pasy żebrowe zapewniają odpowiednią stabilizację żeber poprzez kompresję klatki piersiowej. Zastosowanie tego rodzaju pasów żebrowych pozwala zminimalizować dolegliwości bólowe również w czasie brania wdechów. Tutaj ze względu na budowę męską i damską pasy żebrowe mogą się nie co różnić. Więc przed zakupem pamiętajmy aby sprawdzić dla kogo jest dedykowany taki pas.

Pasy wyszczuplające

Możemy także wyróżnić pasy wyszczuplające. Są to pasy, które zaleca się do zastosowania podczas ćwiczeń. Ten rodzaj pasa pozwala wzmocnić mięśnie i przyspieszyć efekt spalania tkanki tłuszczowej. Najlepsze efekty możemy zaobserwować kiedy połączymy pas z odpowiednimi ćwiczeniami i dietą. Pasy tego typu są polecane również dla kobiet po ciąży pozwalają im na zmniejszenie i wzmocnienie rozciągniętych powłok brzusznych po porodzie. Warto również wspomnieć o pasach ciążowych, to pasy dedykowane dla kobiet już będących w stanie błogosławionym. Kiedy to obwód brzucha rośnie a wraz z nim zwiększa się masa co powoduje dodatkowe obciążenie dla kobiety. Warto wtedy zastosować taki pas, ponieważ działa on odciążająco na cały kręgosłup i pozwala ciężarnej się swobodnie poruszać.

Pasy jakie wymieniliśmy to jedne z najbardziej popularnego asortymentu medycznego stosowanego w przepuklinach, odciążeniach pleców czy wzmocnieniu mięśni brzucha. Obecnie na rynku spotkamy szeroki wybór asortymentu tego typu. Pamiętajmy jednak aby zawsze wybierać dobrej jakości pas ze znanych źródeł najlepiej medycznych sklepów. Warto przed zakupem wziąć pod uwagę materiał z jakiego jest wykonany pas, najlepiej aby były to tkaniny przepuszczające powietrze co zapobiega potliwości. Pasy powinny być solidnie wykonane i mieć specjalny system zapięć np. na mocne rzepy, który będzie dla nas wygodny. Najlepiej kupujmy sprawdzone pasy od znanych producentów, ponieważ wtedy mamy gwarantowaną jakość.