Before content area

Pierwsze latarki najprawdopodobniej pojawiły się w XIX wieku i są wykorzystywane do dnia dzisiejszego. Na przestrzeni wieków wygląd latarek uległ zmianie również rozszerzyły się ich funkcje. Latarka dla większości z nas znana jest jako sprzęt mający charakter pomocniczy do zastosowania w warunkach słabego oświetlenia. Każdy z nas zapewne posiada latarkę na stanie w domu czy samochodzie. Latarka jest również kojarzona ze sprzętem medycznym ale większość ma na myśli latarkę jako sprzęt ratowniczy. I również słusznie bo wiele jednostek medycznych posiada na stanie specjalistyczne lornetki ratownicze. Te najczęściej są jeszcze wyposażone w dodatkowe funkcje jak zbijak do szyb czy nóż do przecinania pasów. Jednak nasz dzisiejszy wpis nie będzie dotyczył latarek ratowniczych a latarki diagnostycznej. Latarka diagnostyczna to głównie latarka dedykowana do różnego rodzaju badań w niektórych profesjach medycznych.

Wielu lekarzy różnych specjalizacji wykorzystuje sprzęt diagnostyczny do prowadzenia różnego rodzaju badań. Najczęściej z latarek korzystają lekarze interniści, laryngolodzy, otolaryngolodzy, neurolodzy czy ratownicy medyczni itp. Latarka diagnostyczna zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów i posiada lekką wagę aby ułatwić codzienną pracę lekarzowi. Istnieją różne modele latarek diagnostycznych od podstawowych do bardzo zaawansowanych na co również wpływ ma cena końcowa.

Rodzaje oświetlenia w latarkach diagnostycznych

Na pewno należy zwrócić uwagę na źródło światła. W latarkach diagnostycznych możemy wyróżnić światło Led lub też światło z żarówki ksenonowo-halogenowej. Żarówki Ledowe są stosowane w większości modeli latarek diagnostycznych. Zyskały dużą popularność ze względu na praktyczność zastosowania jak i również wysoką jakość światła. Diody Led pozwalają uzyskać równomierną jasną wiązkę światła dzięki temu uzyskujemy bardzo rzeczywisty obraz. Co przekłada się na wysoką jakość badania. Również warto zwrócić uwagę na długą żywotność jaką zapewniają diody Led, pozwalające na gwarancję długotrwałego użytkowania. Pamiętajmy aby wybierać latarki diagnostyczne od sprawdzonych producentów certyfikowane. Tylko wtedy mamy pewność, że jest to produkt wysokiej jakości i emituj bezpieczne światło. Ponieważ zdarza się niekiedy, że pacjenci skarżą się na zbyt mocne światło, zwłaszcza osoby z nadwrażliwością. Zbyt intensywne oświetlenie może również powodować uszkodzenia siatkówki.

Światło pochodzące z żarówki ksenonowo – halogenowej oddaje barwę światła białego pozwalające uzyskać nam wysokie odwzorowanie barw podobnych do światła dziennego. Jednak tutaj pomimo tej zalety żarówki tego typu mają jedną wadę. A mianowicie taki rodzaj żarówki może przepalić się w każdym momencie. Zazwyczaj są to najmniej pożądane momenty kiedy chodzi akcje ratownicze czy zwykłe badania w gabinecie medycznym. Wymiana żarówki wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami również wydłuża czas wizyty. Dlatego też większość osób w tej chwili wybiera latarki Ledowe, które są mniej awaryjne.

 Co wziąć pod uwagę przy zakupie latarki diagnostycznej?

Wiemy już co nieco na temat żarówek w latarkach ale oprócz tego istnieje jeszcze kilka ważnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić jak długo latarka może pracować na baterii. Dzięki temu, wiemy, mniej więcej kiedy spodziewać się wymiany. Warto zawsze mieć na stanie dodatkową baterię, którą możemy wymienić w przypadku  wyczerpania się.
Zwróćmy także uwagę na zasięg światła jaki oferuje nam producent. Jest to istotne przy wykonywaniu różnego rodzaju badań. Dla wielu osób istotny może być także rodzaj tworzywa z jakiego została wykonana latarka. Zazwyczaj jest to aluminium czy inny stop. Ważna w tym wypadku jest wytrzymałość na uszkodzenia oraz niewielka waga. Stąd też większość latarek jest aluminiowa.
Istotne aby latarka była wygodna do trzymania w dłoni nie wyślizgiwała się i nie obciążała nadmierni ręki. Zwłaszcza dla lekarzy, którzy wykonują dziennie niezliczoną ilość badań przy pomocy takiej latarki.

Funkcje dodatkowe czyli udogodnienia. Do takich można zaliczyć uchwyt latarki, który pozwala nam na jej zamocowanie w szlufce, czy kieszeni np. kitla. W niektórych modelach mamy możliwość automatycznego wyłączania, bardzo istotna funkcja dla zapominalskich. Są też latarki wyposażone w specjalistyczne uchwyty np. na szpatułki taki model na pewno przypadnie do gustu lekarzom laryngologii czy internistom. Dla niektórych osób również ważny może być kolor latarki chociaż nie ma on żadnego wpływu na jakość. Jednak coraz więcej producentów oferuje szeroką gamę kolorystyczną jeżeli chodzi o wybór latarek. Więc każdy może mieć taką spersonalizowaną latarkę wybierając swój ulubiony kolor.

Podsumowując nasz dzisiejszy wpis o latarkach diagnostycznych warto zwrócić uwagę na oświetlenie jakie oferuje producent. Żywotność baterii oraz materiał z jakiego została wykonana latarka.