Piłki do ćwiczeń i rehabilitacji są powszechnie wykorzystywane w ćwiczeniach całego ciała. Mogą być stosowane w rehabilitacji narządu ruchu, ćwiczeniach ogólnorozwojowych, relaksacyjnych. Piłki do ćwiczeń i rehabilitacji mogą być różne pod względem rozmiaru i wyglądu. Wyróżnić możemy duże piłki okrągłe jak i również z kolcami czy piłki z uchwytami także wykorzystywane do zabawy przez dzieci. Na rynku mamy małe piłeczki wykonane z różnych tworzyw jak i również piłeczki z kolcami tzw. jeżyki dedykowane do ćwiczeń i masażu. Bardzo wiele osób ma jednak problem z wyborem odpowiedniej piłki. To jaką piłkę wybierzemy w dużej mierze będzie zależało od tego do czego chcemy ją zastosować. W przypadku piłki stosowanej do rehabilitacji powinien nam zalecić rehabilitant, lekarz jaki rodzaj jak i również wskazać nam odpowiednie ćwiczenia. Tutaj w zależności od schorzenia ćwiczyć za pomocą piłki możemy różne części ciała.

Piłki w ćwiczeniach i rehabilitacji

Ćwiczenia z piłką wykorzystywane bywają dla osób po przebytych operacjach, zabiegach powodujących ograniczenia w poruszaniu się. Doskonale piłki sprawdzają się w przypadku rehabilitacji osób niepełnosprawnych o obniżonej motoryce ruchowej. Piłki są bardzo dobre dla osób mających wady kręgosłupa, wzmacniając jego mięśnie jak i również poprawiając prawidłową postawę. W przypadku rehabilitacji można stosować piłki większe i mniejsze jak np. duże płaskie piłki czy malutkie piłeczki jeżyki.

Piłki w ćwiczeniach treningowych

Piłki również często bywają wykorzystywane do ćwiczeń w treningach na sali gimnastycznej w siłowniach. Przy pomocy piłki można przeprowadzić trening ogólnorozwojowy urozmaicając zajęcia. Piłki doskonale nadają się do ćwiczeń praktycznie każdej części ciała w zależności od tego co chcemy ćwiczyć. Duże piłki pozwalają na rozciągnięcie mięśni całego ciała a w szczególności kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Z kolei małe bardzo dobrze rozluźnią mięśnie dłoni i zabezpieczą je przed kontuzjami. Jeżeli chodzi o piłki do treningu to tutaj zazwyczaj większość z nas ma na myśli piłki gumowe ale warto również powiedzieć o piłkach wykonanych z innych tworzyw, całościowo wypełnione i przeznaczone do masażu punktowego. To piłeczki, które również stosować można na całe ciało wykonując masaż rozluźniający zbite mięśnie. Taką piłeczką można wykonać masaż praktycznie każdej części ciała.

Piłki również stosuje się do ćwiczeń w domu. Tutaj w zależności jakie partie chcemy ćwiczyć wybierzemy większe lub mniejsze piłki. Duże piłki będą odpowiednie do ćwiczeń kręgosłupa, brzucha, nóg. Często wykorzystywane przy ćwiczeniach brzucha w tzw. brzuszkach. Z kolei małe świetnie sprawdza się w ćwiczeniach dłoni. W domu również możemy krzesło do siedzenia możemy zastąpić piłką, zwłaszcza piłki polecane są w siedzeniu przy biurku, powalają wymusić prawidłową postawę ciała. Dodatkowo piłki bardzo dobrze sprawdzają się w ćwiczeniach dla kobiet przygotowujących się do porodu. Odpowiednie ćwiczenia z piłką pozwalają wzmocnić mięśnie miednicy co z kolei pozytywnie wpływa na poród. Kobiety w ciąży powinny omówić z lekarzem prowadzącym czy fizjoterapeutą rodzaj ćwiczeń aby dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb.

Małe piłki gumowe gładkie czy jeżyki to również doskonała forma relaksu w domu czy nawet pracy. Małymi piłeczkami możemy wykonywać masaż praktycznie każdej części ciała nawet w aucie czy pociągu. Małe piłeczki przeznaczone są również do ściskania ćwiczenia z taką piłką pozwalają rozładować napięcie emocjonalne. Jeżeli jesteśmy już przy temacie piłek to warto wspomnieć o piłkach dla dzieci, które również wykorzystywane są do ćwiczeń ale także do zabawy. Tutaj mamy bardzo duży wybór od piłek gładkich po piłki z wypustkami, doskonałe do zabawy sprawdzają się piłki z rogami jak i również piłki z uchwytami.

Co brać pod uwagę przy zakupie piłki?

Wybór piłki nie jest oczywisty chociaż obecnie mamy bardzo dużo asortymentu tego typu w wielu sklepach. Jednak pamiętajmy, że sprzęt do rehabilitacji czy nawet ćwiczeń domowych powinien być bezpieczny podobnie jak piłki. Wielu osobom wydaje się, że każda piłka jest taka sama i nie ma większego znaczenia jaką wybierzemy. Jednak ma bardzo duże znaczenie pod względem jakości i bezpieczeństwa. Tanie piłki to najczęściej piłki wykonane z materiałów słabej jakości i bardzo często toksycznych. Niestety niebezpiecznych dla naszego zdrowia a szczególnie zdrowia dzieci. Niekiedy zdarza się, że dziecko po kontakcie z taką piłka dostaje wysypki, czy innych problemów skórnych. Co najczęściej ma związek z toksycznością materiału. Tworzywo w tanich piłkach jest słabej jakości dlatego większość piłek bardzo szybko ulega zniszczeniu czy pęknięciu. Dlatego wybór piłki dobrej jakości jest bardzo ważny dla naszego zdrowia jak i również zdrowia dziecka. Piłki powinniśmy tylko i wyłącznie kupować w sprawdzonych sklepach najlepiej medycznych. Również wybierajmy sprawdzone firmy i zwracajmy uwagę z czego jest wykonana piłka. Dobrej jakości piłki powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów dla naszej skóry. Które w przypadku kontaktu ze skórą nie powodują zmian na ciele.

Ważne aby zwrócić uwagę czy piłka ma bezpieczny system, w przypadku przebicia. Dobre piłki posiadają tego rodzaju zabezpieczenia, dzięki którym w przypadku nagłego pęknięcia nie ma tzw. huku a powietrze uchodzi bardzo powoli. Dla dobra naszego środowiska warto również wybierać piłki posiadające materiały przyjazne środowisku oznaczone najczęściej symbolem EcoFriendly – przyjazna dla środowiska i człowieka. Przy wyborze piłki weźmy także pod uwagę istotną informacje dla kogo ma być piłka czy dla dziecka czy osoby dorosłej. Ponieważ większość piłek dostosowana jest do wzrostu użytkownika. Również oprócz wzrostu istotna jest także waga użytkownika. Każda piłka ma określoną wytrzymałość dostosowaną do wagi, więc to również weźmy pod uwagę.