Powietrze jakim oddychamy ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie a nawet wygląd skóry. Niestety bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę i ma w domach czy mieszkaniach nieodpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Powietrze w otoczeniu jakim przebywamy nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne, odpowiedni poziom nawilżenia powietrza powinien oscylować pomiędzy 30 do 65 % w pomieszczeniach zamkniętych. Uważa się, że człowiek najlepiej czuje się, kiedy wilgotność względna wynosi 40-60% przy optymalnej temperaturze w mieszkaniu od 20 do 22 stopni Celsjusza, z kolei w sypialni powinna ona wynosić około 18 stopni Celsjusza. Najczęściej z suchym powietrzem spotykamy się w okresie jesienno – zimowym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Wówczas opieka nad dzieckiem staje się jeszcze bardziej intensywna. Ogrzewanie w domach czy mieszkaniach bardzo sprzyja przesuszaniu powietrza, dlatego nawilżacze najczęściej zakupujemy dopiero o tej porze. Jednak również w porach letnich w pomieszczeniach możemy mieć suche powietrze związane to bywa z bardzo suchym latem, pozbawionym opadów, wtedy także nawilżacz powietrza mogą być przydatne.

Suche powietrze i jego skutki

Suche powietrze w pomieszczeniach może powodować wiele niepożądanych skutków jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Bardzo często w przypadku suchego powietrza możemy mieć problemy z prawidłowym oddychaniem, zazwyczaj odczuwamy suchość w jamie ustnej, drapanie w gardle. Możemy mieć przesuszoną śluzówkę nosa, oczu, co sprzyja pojawiania się różnych infekcji. Bardzo często suche powietrze może powodować problemy skórne, najczęściej jest to świąd skóry, stany zapalne. A jeszcze bardziej z tego powodu cierpią osoby mające alergie czy choroby układu oddechowego, ponieważ suche powietrze sprzyja większej ilości unoszeniu się kurzu, drobnoustrojów, co negatywnie wpływa na stan zdrowia alergików nasilając objawy choroby. Dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, kiedy zmagamy się z alergiami czy mamy inne choroby układu oddechowego a także skóry. Suche powietrze w bardzo wielu przypadkach nie pozwala nam zasypiać, duża ilość osób cierpi z tego powodu na bezsenność. Przesuszone powietrze oddziałuje nie tylko na ludzi ale również na przedmioty znajdujące się w naszym otoczeniu. Wiele z nich przy zbyt suchym powietrzu może ulec zniszczeniu jak np. papier, drewno, w suchych warunkach mogą ulec rozwarstwianiu się, wykrzywianiu czy kurczeniu się podobnie jak owoce i warzywa.

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach

Z kolei zbyt duża wilgotność w naszym otoczeniu też może mieć negatywne skutki na nasze zdrowie. W przypadku nadmiaru wilgoci w naszych mieszkaniach czy domach może pojawić się pleśń, rozwój grzybów i innych patogenów, które mają bardzo szkodliwe działanie na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla kobiet w ciąży, małych dzieci, osób w podeszłym wieku czy osób mających choroby układu oddechowego. Ulec pogorszeniu może również nasze samopoczucie, dla osób z problemami oddechowymi mogą się nasilić objawy, możemy także odczuwać ciągłe uczucie zmęczenia, chłodu. Każde pojawienie się pleśni czy grzybów na ścianie powinno być eliminowane z otoczenia na stałe. Jak poznać, że w naszym pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność, najczęściej widać to w postaci pojawienia się na ścianach łuszczącej farby, odprysków, odklejaniu się tapet, pleśni. Zbyt duża wilgotność może powodować korozję niektórych metalowych sprzętów lub też rozklejanie się elementów drewnianych klejonych. Tak więc jak widać nie służy nam i naszemu otoczeniu ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze najlepiej aby było ono na optymalnym poziomie.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powiedzieliśmy już o negatywnych skutkach suchego powietrza i zbyt dużej wilgotności. A więc jakie urządzenia stosować aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Do tego celu służą nawilżacze powietrza, które jak sama nazwa wskazuje mają na celu nawilżyć zbyt suche powietrze. A jak sprawdzić poziom nawilżenia powietrza? Zazwyczaj sami jesteśmy w stanie odczuć zbyt dużą suchość powietrza w pomieszczaniach, kiedy mamy przesuszoną skórę, śluzówki nosa, gardła, problemy z oddychaniem itp. Jeżeli dla pewności chcemy zbadać poziom nawilżenia naszego powietrza w domu może posłużyć nam do tego niewielki sprzęt a mianowicie higrometr, który wyglądem przypomina termometr. Jednak wybierając dobrej jakości nowoczesne nawilżacze nie musimy kupować higrometru, ponieważ zazwyczaj mają już taki wbudowany. Dzięki temu stale mierzą nam poziom wilgotności w mieszkaniu a w przypadku spadku poniżej normy włączają się automatycznie.

Co powinien zawierać nawilżacza powietrza, na co zwrócić uwagę?

Najlepiej aby nawilżacz był wyposażony w higrometr, o którym wspomnieliśmy powyżej i automatyczną funkcję samo włączania, kiedy spada wilgotność powietrza zazwyczaj jest to czujnik wilgotności – zwany higrostatem. Warto również zwrócić uwagę na sygnalizację, która informuje nas o konieczności uzupełnienia wody jest to bardzo przydatne, ponieważ często wielu użytkowników zapomina o dopełnieniu wody. A niestety bez wody urządzenie nie będzie działało prawidłowo. Dla własnej wygody powinniśmy wybierać urządzenia z możliwością dostosowania programu nawilżania do własnych potrzeb. Jeżeli wybieramy sprzęt dobrej jakości, który ma nam służyć na lata to warto wziąć także pod uwagę funkcję zapewniającą nam oczyszczanie powietrza eliminującą z otoczenia drobnoustroje i bakterie, szczególnie przydatna dla alergików. Dlatego wybierajmy urządzenia z filtrami antybakteryjnymi dobrej jakości.

Niektóre modele posiadają dodatkowo funkcję jonizacji powietrza, która zapewnia nam świeże i rześkie powietrze czy funkcję aromaterapii dla osób lubiących stosowanie olejków eterycznych. Jonizacja powietrza jest rozwiązaniem stosowanym również w urządzeniach medycznych, takich jak koncentratory tlenu. Jeżeli potrzebujemy nawilżacz powietrza dla dziecka, to również należy zwrócić uwagę na to czy jest ono przyjazne dla najmłodszych i jaki poziom hałasu generuje. Im cichszy tym lepszy dla dziecka, ponieważ można wtedy używać go nawet nocą. Tutaj warto również zwrócić uwagę czy nawilżacz został wyposażony w nocny tryb, ponieważ nie każde urządzenie taki posiada. Tryb nocny jest bardzo istotny, ponieważ to zazwyczaj nocą suchość powietrza odczuwamy najbardziej. Bardzo ważna jest również energooszczędność urządzenia, najlepiej wybierać urządzenia, które generują mniejszą ilość zużycia energii, dzięki temu oszczędzamy pieniądze. Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia posiadają specjalne oznaczenia informujące o mniejszym zużyciu energii. Warto przed zakupem poczytać o nawilżaczach powietrza i wziąć pod uwagę najważniejsze parametry zwłaszcza, kiedy kupujemy droższy sprzęt. Jeżeli mamy przeciw wskazania zdrowotne to również powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty jeżeli chodzi o stosowanie urządzeń tego typu.

Jak powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Suche powietrze może przyczynić się do powstawania wielu dolegliwości zdrowotnych a przy istniejących nasilić jeszcze bardziej ich objawy. Z kolei nadmierna wilgotność w pomieszczeniach także nie sprzyja zdrowiu w wielu przypadkach powoduje rozwijanie się szkodliwych grzybów, pleśni. Więc ani zbyt suche i zbyt wilgotne powietrze nie sprzyja człowiekowi, dlatego warto mierzyć poziom wilgotności powietrza w otoczeniu, którym mieszkamy czy przebywamy aby w przypadku nieprawidłowości móc zastosować odpowiednie urządzenia jak np. nawilżacze powietrza. Podsumowując cały wpis warto stosować nawilżacze powietrza w celu poprawy jakości swojego życia i zdrowia. W przypadku wielu chorób związanych z układem oddechowym zastosowanie urządzenia nawilżającego powietrze w dużym stopniu pomoże nam się lepiej poczuć i funkcjonować na co dzień, również zyska na tym nasza skóra. Nawilżacz powietrza wcale nie musi być bardzo drogi aby odpowiednio spełniał swoją funkcję.