Before content area

Szczoteczka soniczna do zębów to asortyment z którym powinniśmy zaznajomić dziecko od najmłodszych lat. Ponieważ kiedy nauczymy dzieci prawidłowego dbania o higienę ustną w dzieciństwie wpłynie to potem na ich dalsze zdrowie. Pokazując dzieciom, że codzienne mycie zębów jest ważne i należy robić to systematycznie budując w dzieciach nawyk, który zostaje z nimi do końca życia. Ważne jest aby rodzić nie tylko zachęcał dziecko do codziennego mycia zębów ale pokazywał jak robić to w prawidłowy sposób. Niestety zaniedbania jamy ustnej w dzieciństwie bardzo często ma swoje negatywne skutki w życiu dorosłym mogą również powodować wiele schorzeń i dolegliwości u dzieci i osób dorosłych, których czasami nawet nie wiążemy z zaniedbaną jamą ustną.

Do czego może przyczynić się próchnica u dzieci?

Niestety w Polsce próchnica u dzieci jest tematem powszechnym i dotyczy bardzo dużej ilości dzieci w każdym wieku. Próchnica u dziecka to nie tylko defekt estetyczny ma ona o wiele większe znaczenie. Nieleczona może przyczynić się do utraty zębów stałych. Innym może być problem z trawieniem, wady wymowy a nawet wzrostu.

Próchnica może także powodować ból i dyskomfort niekiedy również może prowadzić do infekcji miazgi i przedwczesnej utraty uzębienia. Niestety z pozoru niegroźna próchnica należy do chorób zakaźnych i tutaj może przenosić się z zainfekowanych zębów mlecznych na zęby stałe. Warto również zwrócić uwagę na to, że nieleczone stany zapalne miazgi mogą rozwinąć się w ropień i powodować infekcje całego organizmu, Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z skutków jakie może powodować nieleczona próchnica ale to również mogą być stany stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla stanu dziecka w niektórych wypadkach jak infekcje nerek, serca, zapalenie opon – mózgowych, niekiedy również sepesę. Być może niektórych schorzeń i chorób nie wiążemy z próchnicą jednak po wizycie u specjalisty może się okazać, że to właśnie próchnica powoduje wiele jednostek chorobowych nie tylko u dzieci u dorosłych ten problem jest również bardzo złożony. Dlatego tak istotne jest dbanie o zdrowy uśmiech u dziecka.

 

Elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci

Myć zęby możemy przy pomocy ręcznych szczoteczek lub też elektrycznych. Ręczne szczoteczki do zębów można stosować już od najmłodszych lat, kiedy tylko dzieciom wyjdą zęby. Od pojawienia się pierwszego uzębienia do 3 lat zaleca stosowanie się szczoteczek ręcznych aby zaznajomić dziecko z myciem zębów. Większość elektrycznych szczoteczek zazwyczaj przeznaczona jest dla dzieci od 4 lat wzwyż. Więc jeżeli mamy malutkie dzieci posiadające już zęby powinniśmy zacząć uczyć je używać ręcznych szczoteczek a w miarę upływu czasu można wdrażać szczoteczki elektryczne, najlepiej od 4 lat. Na rynku możemy wybierać w dużej ofercie asortymentu w postaci szczoteczek elektrycznych dla dzieci w tym szczoteczki dla chłopców oraz dla dziewczynek. Jednak aby wiedzieć jaką szczoteczkę wybrać spośród wielu warto wcześniej poczytać o asortymencie, o tym jak powinien wyglądać i jakie mieć funkcje aby jak najlepiej służyła naszym dzieciom.

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki elektrycznej dla dziecka?

Tutaj warto poczytać o szczoteczkach a przede wszystkim dla jakiego wieku zostały dedykowane. Inne będą szczoteczki dla dzieci również inne mogą być dla nastolatków a jeszcze inne dla osób dorosłych. Warto również sprawdzić jakie funkcje posiada urządzenie czy ma np. tryby dostosowany do wieku, ponieważ dzięki temu możemy użytkować ją przez wiele lat. Istnieją np. szczoteczki elektryczne z 3 trybami pracy dostosowanymi do wieku dziecka jak np. szczoteczka elektryczna soniczna ORO-SONIC w wersji dla dziewczynek i chłopców.

  • Przy zakupie zwróćmy również uwagę na włosie czy nie będzie zbyt twarde wiele modeli dla dzieci posiada specjalne delikatne włosie, które nie wywołuje podrażnień, taki rodzaj szczoteczek też mogą stosować osoby dorosłe z bardzo dużą nadwrażliwością.
  • Bardzo ważna jest również wielkość główki, którą należy dostosować do wieku dziecka. Małe główki będą się doskonale sprawdzać u mniejszych dzieci.
  • Niektóre nowoczesne modele posiadają specjalny tryb, pozwalający na mycie całej jamy ustnej w odstępach 30 sekund na każdą stronę, to również przydatna opcja pozwalająca dzieciom poświęcić taki sam czas na każdą stronę, dzięki temu zadbać w prawidłowy sposób o jamę ustną.
  • Każda szczoteczka posiada informację ile wykonuje obrotów w ciągu jednej minuty to również istotna informacja, ponieważ im więcej szczoteczka wykonuje ruchów tym jest bardziej dokładna w czyszczeniu zębów. Niektóre szczoteczki posiadają funkcję masażu to również istotna funkcja, która pozwala na wzmocnienie dziąseł.
  • Warto również zwrócić uwagę na czas ładowania, nowoczesne szczoteczki posiadają bardo dobry akumulator, który może działać prze kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Jest to bardzo wygodna opcja zwłaszcza, kiedy dziecko używa szczoteczki w szkole czy podróży.

Jakie szczoteczki dla dzieci wybrać?

W zależności od tego w jakim wieku jest nasze dziecko taki model szczoteczki należy wybrać. Najlepiej kupować szczoteczki mające przedziały wiekowe, wtedy możemy użytkować przez kilka lat wymieniając jedynie główki. Od kilku lat na rynku pojawia się sprzęt medyczny dedykowany głównie dla mniejszych i większych dzieci. Są to urządzenia dedykowane głównie dla dzieci stąd ich kolorystyczne wzornictwo, przypominające postaci z bajek, niekiedy również naklejki czy kolorowe etui. Cały ten zabieg ma zwrócić uwagę dziecka i zachęcić do korzystania ze sprzętu. Nie inaczej jest również w przypadku szczoteczek do zębów tutaj producenci także wychodzą naprzeciw stosując kolorowe materiały, grafiki tak aby dziecko chętniej myło zęby. Wielu rodziców przyznaje, że wybór kolorowej szczoteczki dla dziecka ma bardzo duże znaczenie. Zauważają, że dziecko częściej samodzielnie chce myć zęby nie trzeba go do tego zmuszać. Dlatego kupując szczoteczkę do zębów dla dziecka warto zastanowić się jaką, można pokazać mu kilka modeli i wybrać tą, która się mu najbardziej spodoba.

Reasumując dobra szczoteczka dla dziecka to szczoteczka wysokiej jakości ale również szczoteczka posiadająca wzornictwo dla dzieci czyli barwne postaci z ulubionych bajek, kolorowe tworzywo, również nie bez znaczenia są tutaj parametry i asortyment uzupełniający typu ładowarka czy etui.