Inhalacje to zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych zabiegów leczniczych. Wykonywane są zarówno w domach, jak i placówkach ochrony zdrowia. Wiele osób regularnie lub doraźnie sięga po inhalator dróg oddechowych. Powodem rozpoczęcia inhalacji zazwyczaj są stany zapalne dróg oddechowych, objawy przeziębienia i innego rodzaju utrudnienia w prawidłowym oddychaniu. Jaki inhalator wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobry inhalator?

Inhalator jest urządzeniem służącym do wytworzenia odpowiedniej mgiełki, mającej leczniczy wpływ na nasz organizm, a konkretnie na drogi oddechowe. Wspomniana mgiełka może zawierać w sobie lek, substancję leczniczą lub np. sól fizjologiczną. Warto jednak zauważyć, że każdy inhalator byłby niczym bez specjalnej maseczki lub innego rodzaju końcówki, bowiem właśnie w tym elemencie wyposażenia dodatkowego odbywa się cały proces zamiany płynu w mgiełkę. Mówiąc ogólnie: inhalator tłoczy powietrze, zaś maseczka, ustnik lub inny rodzaj tak zwanego nebulizatora odpowiada za to, by owe powietrze nabrało formy leczniczą.

Inhalator a nebulizator – jaka jest różnica?

Zgodnie z powyższym, inhalator to urządzenie do inhalacji, zaś nebulizatorem nazwiemy odpowiednią końcówkę podłączaną do tego urządzenia. Często proces inhalacji jest z tego powodu nazywany nebulizacją i jest to jak najbardziej prawidłowe określenie. Istnieją różne rodzaje nebulizatorów, najbardziej popularne z nich to:

  • maska z nebulizatorem (dla dzieci, niemowląt lub osób dorosłych)
  • ustnik do inhalowania z nebulizatorem
  • zestaw do inhalacji

Zestaw do inhalacji – czym jest i czy warto go kupić?

Naszym zdaniem zdecydowanie warto kupić urządzenie do inhalacji wraz z zestawem lub dokupić wspomniany zestaw do inhalatora, który posiadamy. Zestawy do inhalacji, jak np. nebulizator Andy Flow firmy med2000 to specjalnie opracowane wyroby medyczne, które diametralnie poprawiają, przyspieszają i precyzują proces leczenia. W wielkim skrócie, zestaw do inhalacji podpięty do inhalatora umożliwia nam określenie jaką część dróg oddechowych pragniemy w danym momencie leczyć (płuca, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela). Możemy dzięki temu skierować lek lub substancję leczniczą właśnie tam, gdzie jest to potrzebne, lecząc miejsce tego wymagające. Dobry zestaw do inhalacji posiada w swoim składzie maski dla dzieci i dorosłych, specjalny kielich na lek wraz z nakładkami rozpylającymi.

Dobry inhalator – czy urządzenie ma duże znaczenie?

Jak najbardziej warto zdecydować się na inhalator z odpowiednimi parametrami, bowiem wybór urządzenia ma kolosalne znaczenie w całym procesie inhalowania dróg oddechowych. Poniżej zamieszczamy naszą listę obowiązkową, którą warto przeglądnąć przed podjęciem decyzji o zakupie. Stworzyliśmy ją w oparciu o nasze doświadczenia związane z dystrybucją tego typu produktów, jak również wspomagając się opiniami ich użytkowników.

Zwróćmy uwagę na prędkość inhalacji.

Wcześniej czy później każdy użytkownik inhalatora dochodzi do wniosku, że proces inhalacji trwa zdecydowanie za długo. Jest to chyba najważniejszy parametr, jeśli chodzi o dobry inhalator dla dziecka i niemowlaka. Czas inhalacji musi być krótki, a taki zapewnia np. inhalator med2000 CX Aero Kid. Jest to urządzenie tłoczące 15 l/ min., co oznacza, że posiada niesłychanie mocną sprężarkę, która jest najważniejszym elementem każdego urządzenia do inhalacji. Większa wydajność sprężarki, to krótszy czas inhalowania…

inhalator

Wyposażenie dodatkowe inhalatora.

Zdarza się, że po wyjęciu z pudełka, nasz inhalator możemy podłączyć wyłącznie do najprostszej maseczki do inhalacji, którą dołączył producent. Oczywiście, inhalator + maseczka do inhalacji to zestaw kompletny, umożliwiający proces terapeutyczny. Jednak z doświadczenia wiemy, że wcześniej czy później wielu użytkowników, szczególnie opiekujących się najmłodszą grupą pacjentów, potrzebuje czegoś więcej – skuteczności i jeszcze szybszego tempa. W tym celu, producenci niektórych urządzeń dołączają całe zestawy do inhalacji, o których napisaliśmy wcześniej. Całkiem solidny i tani inhalator posiadający wspomniane elementy w wyposażeniu, jest inhalator Little Doctor 221C.

inhalator

Standardowe rozmiary złącz oraz zakończeń.

Jest to ważny czynnik, który w momencie zakupu może niektórym wydać się niekoniecznie istotny. Mowa w tym wypadku o rozmiarach zakończeń i złącz, do których podpinamy akcesoria. Istnieje liczne grono producentów, które tworząc niestandardowe zakończenia w swoich produktach, niejako zmuszają nas do zakupu oferowanych wyłącznie przez nich akcesoriów (maseczek, przewodów tlenowych, ustników). Nie warto wiązać się w ten sposób na przyszłość. Użytkownik powinien mieć możliwość nabywania akcesoriów w zależności od potrzeb, niezależnie od ich producenta.

Wygląd ma znaczenie – inhalator dla dziecka.

Oczywiście nie dla każdego, jednak istnieje specyficzna grupa odbiorców, która uważniej przygląda się każdemu urządzeniu. Oczywiście mowa w tym wypadku o dzieciach. Dobry inhalator dla dziecka musi wyglądać przyjaźnie i pozytywnie się kojarzyć. Oczywiście nie ma urządzeń bezszelestnych i każde buczenie może wzbudzić mniejszą lub większą nerwowość u najmłodszego pacjenta, jednak kolorowe ilustracje i barwne elementy plastikowej obudowy zdecydowanie okażą się pomocne. Jednym z przykładów takich stworzonych specjalnie dla dzieci rozwiązań jest inhalator dla niemowląt LD-212C, który oswaja dziecko z inhalacją postacią uśmiechniętego królika rodem z kreskówki.

inhalator

Podsumowanie.

Mamy nadzieję, że nasz okaże się pomocny w podjęciu decyzji jaki inhalator wybrać. Warto szukać urządzeń mocnych (szybkich), sprawdzonych i posiadających odpowiednie wyposażenie dodatkowe. Nie zawsze dobry inhalator musi być drogi! Warto zastanowić się również komu ma on służyć. Istnieją urządzenia stworzone dla całej rodziny, niektóre zaś zdają się być stworzone przede wszystkim dla najmłodszych pacjentów. Dobry inhalator dla dziecka okaże się zazwyczaj odpowiednim urządzeniem dla osoby dorosłej. Niezastąpiona okaże się wówczas maska do inhalacji dostępna w różnych rozmiarach. W razie wszelkich pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do kontaktu!