Before content area

Masaż to czynność którą wykonuje się od wieków w celu leczniczym ale również rehabilitacyjnym.
Początkowo masaż wykonywano rękami z czasem do tego celu stosowano różnego rodzaju przyrządy wykonane z różnych tworzyw. Do masażu oprócz dłoni można stosować kamienie, różnego rodzaju przyrządy tzw. masażery. Wytworzone z gumy, pianki, drewna czy innych materiałów. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że materiał użyty do produkcji masażera ma bardzo duże znaczenie. Ponieważ masażer ma bezpośredni kontakt z ciałem osoby która samodzielnie się masuje lub jest masowana przez masażystę. Dlatego ważne jest aby wybierać sprawdzone masażery posiadające bezpieczne przebadane dermatologicznie tworzywo. Musimy pamiętać aby przy zakupie nie tylko kierować się niską ceną ale sprawdzić jaki materiał został użyty do produkcji. Doskonałe pod tym względem wydają się drewniane produkty do masażu.

My nasz dzisiejszy wpis skupimy na masażerach drewnianych. Może na początku wyjaśnimy dlaczego warto używać drewnianych przyrządów do masażu. Przede wszystkim, dlatego że są ekologiczne i bezpieczniejsze od tych wykonanych z tworzy sztucznych a także trwalsze. Ponieważ są to przyrządy masujące, do których nie trzeba używać baterii czy innego zasilania. Działają na zasadzie siły naszych rąk lub osoby, która nas masuje. A także siły nacisku stóp w przypadku stosowania masażera do stóp. Jeżeli chodzi o drewniane przyrządy do masażu to tutaj możemy wyróżnić róże rodzaje przeznaczone do całego ciała ale także stóp. Mogą to być masażery o płaskiej strukturze lub z wypustkami czy kolcami złożone z jednej lub kilku rolek, niektóre przypominają wałki na rączce, inne z kolei wałek do ciasta. Istnieją również masażery z drewna połączone linkami czy sznurkami głównie dedykowane do masażu pleców. Kształt i rodzaj struktury drewnianych masażerów jest bardzo zróżnicowany i jest w czym wybierać. Dodatkową zaletą jest niewielki koszt takiego drewnianego przyrządu do masażu zazwyczaj możemy je nabyć od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rzadko kiedy cena jest wyższa niż 100 zł. Nasuwa się pytanie jak stosować masażery drewniane? Zastosowanie tego rodzaju przyrządów drewnianych jest bardzo proste dla każdego z nas. Można je użytkować samodzielnie ale również przez inną osobę, która np. będzie masowała nam plecy.

Masażer sznurkowy z drewna idealny do masażu pleców

Masażery do samodzielnego zastosowania

Jeżeli chcemy wykonać masaż samodzielnie powinniśmy wybrać odpowiedni model takiego przyrządu. Do takiego masażu poleca są masażery z rączką, które pozwalają nam na wykonanie masażu praktycznie każdej części ciała. Taki masażer trzymamy w ręce a jego obrotowa rączka pozwala nam na masowanie rąk, nóg czy nawet pleców. Masażer z rączką może być również wykorzystywany przez masażystów w gabinetach masażu czy fizjoterapii. Nacisk przyrządu na ciało w przypadku samodzielnego wykonywania masażu możemy kontrolować poprzez zmniejszenie lub zwiększenie siły ucisku. Podobnie osoba, która nas masuje może użyć większej lub mniejszej siły nacisku w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać.

Masażery drewniane do stóp

Drewniane masażery do stóp to najczęściej masażery rolkowe. I tutaj ilość rolek jest różna od jednej po dwie a nawet 3, 4 i więcej. W zależności od wielkości stóp oraz efektu masującego. Budowa rolkowa pozwala na wykonywanie masażu stóp poprzez ruchy stopami przy czym rolki się poruszają zapewniając nam efekt relaksacyjny i zdrowotny. Masaż za pomocą takiego rodzaju masażerów rolkowych można wykonywać praktycznie wszędzie w pozycji siedzącej. W domu przed telewizorem, przy stole czy nawet w pracy. Taki masaż stóp pozytywnie wpływa na stymulację poszczególnych punktów na stopach, które dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Wystarczy jedynie wygodnie usiąść na fotelu, krześle, czy kanapie umieścić pod nogami masażer rolkowy i poruszać raz w jedną raz w drugą stronę tak aby rolki się obracały. Intensywność masażu zależy od nacisku naszych stóp więc możemy regulować ją samodzielnie. Masaż drewnianym masażerem powinniśmy wykonywać na gołych stopach wtedy efekt masujący jest najlepszy, można również w skarpetkach.

Masażer z drewna na kształt wałka na plecy i do stóp 

Zasady wykonywania masażu drewnianymi masażerami

Ważne aby wiedzieć jak postępować z masażerami drewnianymi. Nie ma tutaj szczególnych zaleceń jednak warto pamiętać, że masaż zawsze wykonujemy na zdrowej skórze. Należy unikać masażu u osób, które mają zmiany skórne, ropne, egzemy, rany, grzybice czy żylaki. Jest to taka ogólna zasada którą stosuje się również przy innych przyrządach masujących. Jeżeli nie mamy innych chorób i przeciwwskazań od lekarza to masaż może wykonywać praktycznie każdy z nas. Masaż przy pomocy masażerów drewnianych najlepiej wykonywać jest na oczyszczonej skórze, zalecany jest masaż na sucho bez użycia kremów czy balsamów natłuszczających. Przy bardzo wrażliwej i delikatnej skórze dopuszcza się użycie kremów czy balsamów najlepiej na bazie wody bez olejów. Najlepiej jest wtedy wcześniej zaaplikować taki preparat i poczekać do wchłonięcia się po czym przystąpić do masażu. Dla przyjemniejszego masażu i zmniejszenia dyskomfortu przed przystąpieniem do czynności masujących można rozgrzać przyrząd pocierając nim o dłonie czy nawet materiał np. koc.

Dla kogo sprawdzą się drewniane przyrządy do masażu?

Masażery drewniane to masażery, z których może korzystać praktycznie każdy z nas. Są to masażery bezpieczne i ekologiczne nie zawierające w składzie niebezpiecznych składników dlatego też polecane dla alergików. W zależności od rodzaju masażera można je stosować na każdą część ciała. Masaż możemy wykonywać w celu relaksacyjnym aby pozbyć się napięcia mięśniowego, zniwelować stres. Bardzo dobre są masażery drewniane do tzw. masażu pobudzającego krążenia krwi. Często również zalecane w rehabilitacji zdrowotnej w różnych schorzeniach. Ale również dają doskonałe efekty w masażu na cellulit, z którym zmaga się większość kobiet. W tym celu najlepiej wybierać masażery z kolcami na rączce. Tak więc zastosowanie masażerów drewnianych jest bardzo wszechstronne i pomaga w wielu dolegliwościach zdrowotnych.

Konserwacja masażerów drewnianych

Masażery drewniane mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, jednak najczęściej jest to twarde drewno bukowe co również nadaje przyrządowi odpowiednią trwałość. Jednak drewno pomimo wielu zalet ma również wady a mianowicie przy dużym zawilgoceniu może z czasem ulec uszkodzeniu a przy bardzo suchym powietrzu rozchodzeniu się materiału. Dlatego powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej. Nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, blisko kontaktu z ogniem czy wodą. Przy masażerach drewnianych nie zaleca się stosowania kremów, balsamów czy olejków oraz innych tłustych substancji, najlepiej jest wykonywać masaż na sucho. Ewentualnie z kosmetykami na bazie wody po całkowitym wchłonięciu się preparatu w skórę. Do czyszczenia i dezynfekcji nie zaleca stosowania się środków chemicznych. Po czynnościach masujących masażer można oczyścić za pomocą wilgotnej szmatki polerując do sucha lub używając preparatów typowo przeznaczonych do przyrządów masujących drewnianych. Zawsze przed użyciem zapoznajmy się z zaleceniami producenta jeżeli chodzi o użycie i konserwację.

Podsumowując nasz wpis warto wybierać masażery drewniane, ponieważ są bezpieczniejsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych, dużo tańsze niż inne oraz nie wymagają żadnego zasilania jak np. elektryczne i mogą posłużyć nam na długie lata.