Irygacja to najprościej mówiąc przepłukiwanie, które może dotyczyć różnych części ciała, w tym jamy ustnej. Do czyszczenia jamy ustnej zazwyczaj stosujemy szczoteczki ręczne lub elektryczne, niekiedy dopełniając czyszczenie specjalnymi płynami, nićmi dentystycznymi, specjalnymi czyścikami. Jednak w niektórych przypadkach aby nasze zęby były lepiej i dokładniej oczyszczone warto byłoby skorzystać z irygatora wodnego.

Czym jest irygator do zębów?

Irygator wodny to urządzenie, które zostało przeznaczone do mycia zębów dla osób, które chcą w jeszcze skuteczniejszy i dokładniejszy sposób czyścić jamę ustną. Irygatory szczególnie polecana są dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne, implanty, mosty, korony. Doskonale sprawdzają się także dla osób mających problem z dziąsłami, w parodontozie. Irygator jest bardzo skuteczny, ponieważ strumień wody dociera do najmniejszych szczelin pozwalając na ich dokładne oczyszczenie. Niski strumień również doskonale masuje dziąsła a przez to je wzmacnia, dzięki temu możemy zapobiegać powstawaniu paradontozy a w przypadku już istniejącej hamować jej rozwój.

Czy z irygatora mogą korzystać dzieci?

Czyszczenie jamy ustnej jest ważne od najmłodszych lat to właśnie wtedy dziecko kształtuje odpowiedni nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Mycie zębów u dzieci powinno się wdrażać już do pojawienia pierwszych ząbków, najmniejszym dzieciom do 4 lat zaleca się stosowanie ręcznej szczoteczki, a kiedy dziecko opanuje już jej stosowanie można zamienić ją na elektryczną z czasem również wdrożyć irygatory. Zwłaszcza kiedy dzieci noszą aparaty ortodontyczne, ich zęby są bardzo ciasno umiejscowione. Irygatory mogą również ułatwić mycie zębów u dzieci niepełnosprawnych przez opiekuna. Co istotne bardzo wielu producentów posiada specjalistyczne irygatory dziecięce, które mają kolorową obudowę, niekiedy barwne postaci z bajek lub zawierają zestaw kolorowych naklejek z innymi dodatkami jak np. malowanki, kredki. Jeżeli dziecko zobaczy taki kolorowy sprzęt na pewno się nim zainteresuje, szybciej oswoi i co ważne będzie chętniej chciało wykonywać irygację jamy ustnej. Dlatego jeżeli mamy decydować się na zakup urządzenia dla dziecka warto pomyśleć o czymś kolorowym, specjalnie zaprojektowanym dla malucha. Irygatory dla osób dorosłych zazwyczaj są jednolite, większość ma biały kolor.

Jak działają irygatory?

Irygatory bardzo często są porównywane do tzw. myjek ciśnieniowych, które używamy w domu do czyszczenia różnych rzeczy. Ponieważ również działają pod ciśnieniem zapewniając tym samy dogłębne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Irygator posiada pompkę, która wytwarza ciśnienie po czym uwalnia jej przez dyszę z wodą i powietrzem, które zapewniają dogłębne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych wymiatając z nich resztki pokarmowe. Dodatkowo oprócz dogłębnego oczyszczania jamy ustnej, irygator zapewnia skuteczny masaż, poprawiający ukrwienie dziąseł, pozwalający na ich wzmocnienie oraz zapobiega pojawianiu się paradontozy.

Bardzo często pada pytanie jaki roztwór stosować do irygacji? Gdzie na rynku możemy spotkać różnego rodzaju środki, mieszanki ziołowe itp., które przy codziennym stosowaniu niestety nie są tanie i generują niepotrzebne koszty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest woda, która w zupełności wystarczy, ponieważ oczyszczanie odbywa się podciśnieniowo, więc zapewnia dogłębne czyszczenia. Bardzo często korzystanie z innych mieszanek niż woda może wpłynąć na szybszą zużywalność i awarię sprzętu chociażby poprzez zapychanie się dysz, przez osadzanie się różnych zawiesin. Dlatego woda jest najlepszym rozwiązaniem, warto również zapoznać się z instrukcją stosowania i wziąć pod uwagę czy producent dopuszcza stosowanie innych preparatów czy tylko wody.

Zalety stosowania irygatorów

  • zdrowy i piękniejszy uśmiech
  • dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, zakamarków aparatów ortodontycznych
  • zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej
  • chroni przed próchnicą tam gdzie pojawia się ona najwcześniej
  • poprawia stan dziąseł przeciwdziałając paradontozie

Rodzaje irygatorów przenośne i stacjonarne

Irygatory mogą być przenośne i stacjonarne. Co to oznacza? Przenośny irygator jak sama nazwa wskazuje będzie odpowiedni do przenoszenia, a więc do zabrania w każdą podróż. Przenośne irygatory są bardzo lekkie mają mniejsze pojemniki na wodę i są zazwyczaj małe i lekkie. Mieszczą się w pokrowcu można je nosić w torebce a zamiast pojemnika używać zwykłego kubka, który wypełnimy wodą. Modeli przenośnych podobnie jak stacjonarnych urządzeń jest bardzo wiele. Przenośne irygatory doskonale sprawdzą się dla osób, które bardzo dużo podróżują i zawsze chciałyby mieć sprzęt ze sobą.

Z kolei stacjonarne irygatory są znacznie większe, również mają większy pojemnik na wodę i ich transportowanie jest bardziej uciążliwe. Dlatego polecane są dla osób, które chcą korzystać z urządzenia w domowych warunkach. Wtedy taki irygator można wygodnie położyć na blacie i zacząć czyszczenie jamy ustnej. Poszczególne komponenty można również łatwo i szybko wyczyścić.

Więc przy zakupie warto wziąć pod uwagę to gdzie zazwyczaj chcemy użytkować irygator czy w domu czy w podróży. Jeżeli wybieramy irygator dla dziecka to również warto obejrzeć kolorowy asortyment, z którego dzieci chętniej korzystają. Ceny irygatorów wahają się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych w zależności od rodzaju i marki. Jednak jest to wydatek jednorazowy potem jedynie dodatkowym kosztem może być zakup końcówek kiedy ulegną zniszczeniu.