Before content area

Igły jednorazowe posiadają szerokie zastosowanie w medycynie. Wyróżnić możemy różne rodzaje igieł jak np. iniekcyjne, anestezjologiczne, biopsyjne, do pobierania leków i płynów, insulinowe. Dostępne są również chociażby igły do przepłukiwania, okulistyczne, dentystyczne, radiologiczne, igły do karboksyterapii, mezoterapii itp.

Najpopularniejsze okazują się niewątpliwie igły iniekcyjne stosowane do różnych zabiegów. Igły iniekcyjne są to igły jednorazowego użytku dostępne w różnych rozmiarach. Rozmiary igieł różnią się wielkością ale a także budową. Większość posiada jednak standardowe połączenia tak aby były odpowiednie do większości uniwersalnych strzykawek dostępnych na naszym rynku. Ułatwieniem w rozróżnianiu igieł jest ogólnodostępna standaryzacja kolorystyczna jeżeli chodzi i ich średnice. A więc każda z uniwersalnych igieł posiada oznakowanie końcówki odpowiadającej jej rozmiarowi. Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni rozmiar igły powinniśmy wiedzieć jaką ma średnicę i co to w ogóle oznacza.

Bardzo często na opakowaniu widnieje liczba a obok niej litera G i w ten sposób oznaczone są poszczególne rozmiary igieł. Czym jednak jest to G – Gauge to skrót od Birmingham Wire Gauge co oznacza znormalizowany system miar. Kiedyś stosowany do oznaczania wyrobów metalurgicznych a dziś tym skrótem G oznacza się średnicę igieł również kaniul. Na opakowaniu zazwyczaj będziemy mieć oznaczenie igieł w postaci średnicy wyrażonej w mm ale także oznaczone skrótem G. Więc już wiemy nieco o średnicy igły. Na dole mają Państwo oznaczone przykładowe średnice w mm, skrótem G oraz kolorem.

Średnica zewnętrzna igły w (mm) oraz skrót G

0,30 mm – 30 G kolor – żółty
0,33 mm – 29 G kolor – odcień czerwonego
0,36 mm – 28 G kolor – ciemny zielony
0,40 mm –  27 G kolor – jasny fiolet
0,45 mm – 26 G  kolor – brązowy
0,50 mm – 25 G kolor – pomarańczowy
0,55 mm – 24 G kolor –  granatowy
0,60 mm – 23 G kolor – jasny niebieski
0,70 mm – 22 G kolor – czarny
0,80 mm –  21 G kolor – zielony
0,90 mm – 20 G kolor – jasny żółty
1,10 mm – 19 G kolor – jasny róż
1,20 mm – 18 G kolor – ciemny róż

Igły iniekcyjne w rozmiarze 0.7X40 22G x 1 1/2″

Jeżeli chodzi o konstrukcję i rodzaj z jakiego materiału zostały wykonane igły to tutaj możemy mieć różnicę w zależności od producenta. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane igły zostały wytworzone ze stali nierdzewnej posiadające plastikowy łącznik pasujący do większości strzykawek obecnie znajdujących się na rynku. Konstrukcja igieł może być także zróżnicowaną pod względem nie tylko wielkości ale zaostrzenia końca, jedne są bardziej skośne inne mniej. Niektóre dodatkowo mają pokrytą powierzchnię specjalistycznym silikonem co ułatwia tarcie w czasie wkłucia.

Kaniule

Kaniule to również rodzaj igieł z tym, że przeznaczonych do dłuższej terapii w podawaniu leków. Najczęściej ten typ igieł wykorzystuje się w hospitalizacji chorego przebywającego w na oddziałach szpitalnych przez dłuższy czas. Jest to wygodna forma podaży leków bez konieczności kilku wkłuć dziennie co również zmniejsza bolesność u pacjentów. Kaniule posiadają specjalistyczną konstrukcję, która zapobiega traumatyzacji miejsca wkłucia oraz zapobiega zakażeniom. Igły kaniulowe posiadają również specjalną zastawkę anty zwrotną zapobiegającą wypływowi krwi. Kaniule podobnie jak igły iniekcyjne mają zróżnicowaną średnicę również oznaczoną w mm, skrótem G oraz kolorystyką.

Igła typu kaniula

Igły do portów

Kolejną grupą są igły do portów podskórnych. Port podskórny jest rodzajem dostępu żylnego stosowane najczęściej u osób, które muszą mieć długotrwałą podaż substancji leczniczych oraz płynów czy nawet żywienia pozajelitowego. Konstrukcja tego rodzaju igieł została zaprojektowana w taki sposób aby przebijała skórę i membranę nie niszcząc jej a także nie ulegała infekcjom. W tym przypadku port jest umieszczany pod skórą co zapewnia większe bezpieczeństwo pacjentowi. Igły tego typu posiadają również specjalistyczny szlif, który w porównaniu do zwykłych igieł wbija się pionowo.

Igły do pobierania leków i płynów

Kolejną grupą igieł, która równie często bywa stosowana w warunkach medycznych to igły do pobierania płynów i leków. Są to igły, które mają specjalistyczną konstrukcję tak aby ostrze zapewniało im odpowiednie wkłucie przechodzące przez różne materiały. Najczęściej taki rodzaj igieł musi przejść przez gumę czy plastik, niekiedy miękki stop. Dlatego do pobierania leków należy wybierać specjalistyczne dedykowane do tego celu igły.

Igły i strzykawki insulinowe

Igły wraz z strzykawkami dla diabetyków. To połączenie 3 w 1 – igły, strzykawki i dawki leku. Zazwyczaj w tego typu zestawach chory otrzymuje oznaczoną dawkę leku. Są to cienkie igły, zazwyczaj pokryte silikonową powłoką, które pozwalają na delikatne wkłucie prawie bezbolesne. Strzykawka posiada specjalistyczny pierścień zabezpieczający przed przypadkowym cofaniem się tłoka. Tego typu strzykawki z igłą najczęściej posiadają przezroczysty cylinder pozwalający na obserwację dawkowanej zawartości.

Strzykawka insulinowa

Igły do biopsji

Igły biopsyjne – do biopsji to rodzaj igieł przeznaczonych do pobierania próbek materiału tkankowego do badania. Igły do biopsji posiadają konstrukcję, która pozwala na łatwe wbicie się w tkankę ale także pozwala określić jej położenie oraz posiadać specjalny mechanizm poboru próbek.
W tym przypadku igły mogą być albo bardzo cienkie albo bardzo grube również różnią się pod względem długości. Kształt ostrza także może być zróżnicowany w zależności od rodzaju materiału jaki ma być pobrany. Niektóre igły biopsyjne mogą mieć ostrze np. w kształcie korony, inne ścięte pod niewielkim kontem tutaj zróżnicowanie jest bardzo duże.

Igły do mezoterapii

Igły do mezoterapii są to igły przeznaczone do zastosowania przy zabiegach kosmetycznych. Główne ich przeznaczenie to podaż koktajli kosmetycznych, substancji leczniczych. Tutaj również mamy duży wybór pod względem wielkości długości czy ostrza. Igły do mezoterapii są najczęściej wielokrotnie ostrzone co zapewnia im wysoką precyzję i dokładność wkłucia eliminując tym samym bolesność związaną z zabiegiem.

Igieł medycznych można wyróżnić kilkanaście rodzajów, te które wymieniliśmy to najbardziej znane i najpowszechniejsze w użyciu. Do większości igieł również dedykowane są strzykawki.

Strzykawka do karmienia

Strzykawki plastikowe jednorazowe

Sterylne strzykawki plastikowe podobnie jak igły to zróżnicowanym asortymentem medycznym pod względem budowy oraz pojemności. Wyróżnić możemy strzykawki o pojemności 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 130 ml oraz większe. Większość strzykawek posiada uniwersalne połączenie dostępnych na rynku igieł. Strzykawki wraz z igłami służą do wielu czynności iniekcyjnych, do pobierania próbek materiału do badań, do zabiegów kosmetycznych. Ale również oprócz powyższego zastosowania strzykawki jednorazowe mogą służyć do podawania pokarmu, do pomp infuzyjnych. Budowa strzykawek może być zróżnicowana pod względem tuby, tłoka. Warto wybierać dobrej jakości strzykawki, które zapewniają nam wygodną pracę, tłok jest szczelny i łatwo się nim operuje. Medyczne strzykawki są sterylne i wytworzone są z bezpiecznych materiałów o nietoksycznym działaniu. Pamiętajmy aby zawsze kupować asortyment medyczny z sprawdzonych źródeł. Zastosowanie igieł i strzykawek wymaga również odpowiedniej utylizacji do specjalistycznych pojemników z szczelnym zamknięciem odpowiednio oznakowanych.

Opakowanie strzykawek jednorazowych