Gumy do ćwiczeń to przyrządy, które coraz częściej stosujemy jako asortyment pomocniczy w treningu. Gumy mogą służyć jako element urozmaicający każdą formę fizyczną, doskonałe w treningu ogólnorozwojowym w rozgrzewce oraz treningu siłowym, również niekiedy jako asortyment rehabilitacyjny. Popularne na zajęciach fitnessu, coraz chętniej wykorzystywane w siłowniach, szkołach czy w domu. Ćwiczenia z gumami są stosunkowo łatwe, więc nawet początkujące osoby nie powinny mieć z nimi większego problemu.

Rodzaje gum do ćwiczeń

Na rynku możemy spotkać różne gumy oporowe, które dedykowane są do różnego rodzaju ćwiczeń. Mogą to być gumy oporowe kupowane pojedynczo lub w zestawach. Jakie gumy możemy wyróżnić:

 • Gumy Mini bands są to zazwyczaj wąskie gumy oporowe mające formę pętli, najczęściej stosowane w zajęciach fitness, w rehabilitacji, treningu domowym, w klubie fitness. Służą do treningu ogólnorozwojowego, doskonale wzmacniają ciało, pozwalają poprawić sylwetkę bez budowanie dużej masy mięśniowej. Ten rodzaj gum może być stosowany przez każdego o ile nie mamy przeciwwskazań do ich użytkowania.
 • Taśmy pilates to rodzaj taśm, które również zostały przeznaczone do ćwiczeń czy rehabilitacji jednak w porównaniu do gum mini bands nie stanowią pętli, co pozwala na większe możliwości jeżeli chodzi o rozpiętość oraz  różne rodzaje ćwiczeń rozciągających, również ćwiczenia relaksacyjne.
 • Gumy power bands to rodzaj gum, które posiadają różną szerokość i mają dużą siłę oporu, głównie dedykowane dla sportowców, polecane zazwyczaj w crossficie również kulturystyce. Ten rodzaj taśm posiada zróżnicowaną długość nawet do 2 metrów dlatego mogą być również stosowane do podciągania się.
 • Expandery to taśmy, które posiadają specjalistyczne uchwyty gumowe lub też metalowe. To przyrządy stosowane najczęściej przez osoby chcące wzmocnić i rozwinąć mięśnie klatki piersiowej oraz pleców. Najczęściej stosowane na siłowni również w warunkach domowych.
 • Taśmy TRX to rodzaj taśm nieco różniących się od gum mini band, ponieważ ich struktura nie jest elastyczna. Ten rodzaj asortymentu bywa wykorzystywany w profesjonalnych siłowniach jak i również warunkach domowych stosowane najczęściej w ćwiczeniach siłowych.

Po co stosować gumy oporowe?

Wiele osób zastanawia się po co właściwie używać gum w treningu i co właściwie dają takie taśmy. Gumy przede wszystkim wzmacniają efekt naszych ćwiczeń poprzez zastosowanie na nogi, ręce, plecy i inne części ciał. Pozwalają utworzyć opór który zapewnia efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń przekładając to w efekcie na wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia przy pomocy gum pozwolą nam poprawić mobilność stawów, wzmocnić duże partie ciała oraz mięśnie posturalne. Gumy doskonale sprawdzają się również jako element rozgrzewki czy asortyment rehabilitacyjny po różnego rodzaju kontuzjach. Warto również zaznaczyć, że prawidłowe i systematyczne stosowanie gum pozwala zauważyć nam szysze efekty w postaci wzmocnienia i rozbudowana mięśni niż w zwykłym treningu bez tego rodzaju asortymentu.

Jakie gumy oporowe do zastosowania w domu?

Dla osób, które nie mają czasu bądź też nie lubią ćwiczyć na siłowni czy w klubach fitness doskonałe mogą okazać się ćwiczenia z gumami oporowymi w domu. Jednak wiele początkujących osób, zastanawia się jaką gumę wybrać, jakie będą odpowiednie ćwiczenia? Gumy oporowe najczęściej posiadają różny rodzaj oporowości, zazwyczaj określone są kolorystycznie. Każdy producent może mieć inne oznaczenia kolorystyczne, która znajdą Państwo na opakowaniu. Bardzo dobrze w treningu dla osób początkujących mogą okazać się gumy zakupione w zestawach jak np. gumy oporowe Qmed. Tutaj do dyspozycji jest 5 rodzajów gum, a każda została przeznaczona na inną oporowość, więc w miarę zaawansowania ćwiczeń możemy zwiększać opór. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły z żadnymi gumami mogą rozpocząć ćwiczenia z gumą w kolorze żółtym i stopniowo korzystać z czerwonej, niebieskiej, zielonej, aż dochodząc do największego oporu gumy w kolorze czarnym.

Gumy oporowe Qmed kolor i siła oporowości:

 • żółty 4,5 – 7 kg
 • czerwony 9 -11,5 kg
 • niebieski 13,5 – 20 kg
 • zielony 18 – 27 kg
 • czarny 22,5 – 31,5 kg

Co raz częściej możemy również spotkać specjalne zajęcia wykorzystujące gumy tego typu. Dzięki temu, że ćwiczenia z gumami nie należą do trudnych polecane są dla każdego początkującego. Ćwiczenia z tego rodzaju gumami zapewniają nam stałe napięcie mięśni w zależności na jaką partię ciała zostaną zastosowane. Również szybciej zobaczymy efekty ćwicząc z gumami niż bez zwłaszcza na nogach, rękach, brzuchu. Zalecane są w ćwiczeniach zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Popularne rodzaje ćwiczeń z gumami oporowymi:

 • Odwodzenie kolan
 • Kroki odstawno-dostawne
 • Unoszenie nóg bokiem w pozycji leżącej
 • Unoszenie bioder w pozycji leżącej na plecach
 • Plank z unoszeniem nóg
 • Ćwiczenie monster walk na pośladki i uda

Gumy do pilatesu

Jeżeli natomiast chcemy ćwiczyć w domu ćwiczenia pilatesu z zastosowaniem gum. To warto wybrać taśmy typowo przeznaczone do pilatesu jak np. Oppo Band. Są to taśmy, które tak jak wspomnieliśmy wyżej nie posiadają połączenia w postaci pętli mają natomiast dwa końce. Ten rodzaj taśm doskonale sprawdza się w ćwiczeniach mięśni brzucha, ud, barków, talii, pleców, ramion, nóg. Taśmy są zazwyczaj długie i możemy stosować je w różnych ćwiczeniach rozciągających, a także relaksacyjnych niekiedy polecane w czasie rehabilitacji. Tutaj również znaczenie ma kolor długość i szerokość jest zazwyczaj taka sama. Przed zakupem należy się zapoznać z oznaczeniami kolorystycznymi, ponieważ każdy producent może mieć inne. W przypadku stosowania tego rodzaju gum oporowych warto również zakupić matę, ponieważ wiele ćwiczeń możemy wykonywać w pozycji siedzącej również stojącej.

Dla przykładu taśmy Oppo Band

 • kolor czerwony lekki opór
 • kolor zielony średni
 • kolor niebieski duży

Zarówno gumy oporowe mini band czy gumy do pilatesu to rodzaj asortymentu przeznaczonego do ćwiczeń niemalże dla każdego. Ponieważ nie wymagają większych umiejętności większość ćwiczeń wykonanym bez większego przygotowania a najczęściej porady jak wykonywać ćwiczenia z tego rodzaju gumami znaleźć można w internecie prowadzone przez trenerów personalnych z kolei stosując ten przyrząd o ćwiczeń w rehabilitacji należy zasięgnąć porady lekarza czy rehabilitanta.