Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to jedna z najlepszych form dbania o zdrowie oprócz zbilansowanego odżywiania i aktywności fizycznej. Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania chociażby na krew i mocz, z których można wyczytać różne parametry życiowe czy są w normie, zaniżone lub podwyższone. Oprócz podstawowych badań kontrolnych powinniśmy wykonywać badania specjalistyczne w zależności od wieku w jakim jesteśmy. I niezbędne badania w przypadku kobiet w poradni ginekologicznej natomiast u mężczyzn w urologicznej. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek objawów, dolegliwości również należy wykonywać badania profilaktyczne. Tak wygląda to w teorii, niestety w praktyce jest już znacznie gorzej. Połowa społeczeństwa nie zdaje sobie jednak sprawy jak ważna jest profilaktyka i niestety nie wykonuje żadnych badań. Dopiero w przypadku już zaawansowanych chorób czy bezpośredniego trafienia do szpitala. Co ciekawe większość z nas bardziej dba o swój samochód wykonując badanie techniczne raz do roku a sami nie mają czasu wykonać badania dla własnego zdrowia.
Dlaczego tak lekceważymy stan swojego zdrowia? Najczęstszą odpowiedzią jest brak czasu, jednak to tylko wymówka, ponieważ znacznie więcej czasu zajmą nam wizyty u lekarzy. Kiedy choroba się rozwinie niż w przypadku wykonania badania diagnostycznego w ośrodku czy własnym domu bo takie umożliwiają nam domowe testy diagnostyczne.

Czym są domowe testy diagnostyczne?

Domowe testy diagnostyczne to nowość na polskim rynku, która cieszy się coraz większą popularnością. Testy powstały z myślą o profilaktyce przed różnymi rodzajami bakterii, wirusami, związanymi z nimi infekcjami czy chorobami. Diagnostyczne testy domowe dedykowane są dla każdego a zwłaszcza dla osób, które nie lubią chodzić do lekarzy na badania lub usprawiedliwiają się brakiem czasu. Testy domowe możemy wykonać od kilku sekund do kilkunastu minut z wynikiem, to prawie tyle co wypicie kawy, więc tutaj już nikt nie powie, że nie ma czasu. Poza tym to wygodna opcja, ponieważ nie musimy wychodzić z domu test możemy zamówić w internetowych sklepach medycznych czy aptekach, więc dodatkowo oszczędzamy czas. Na świecie coraz częściej mówi się o zdrowiu i profilaktyce, a w kampaniach reklamowych zachęca się aby tego rodzaju testy czy ogólnie badania podarować bliskiej osobie na prezent np. urodzinowy, świąteczny. Jest bardzo fajny a przede wszystkim mogący uratować komuś życie pomysł aby taki pakiet podarować naszym rodzicom czy dziadkom również sobie samym. Bo nie ma cenniejszego prezentu niż nasze zdrowie.

Jakie rodzaje badań możemy wykonać przy pomocy testów domowych.

Tutaj istnieje bardzo duży wybór, ponieważ testy przeznaczone zostały na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Za ich pomocą możemy również wykryć niektóre niebezpieczne bakterie i wirusy powodujące różnego rodzaju jednostki chorobowe, również w niektórych przypadkach określić poziom hormonów czy wykryć infekcje. Istnieją testy, które zaleca się wykonywać profilaktycznie jak np. test na ogólne badanie moczu dla każdego z nas, z kolei niektóre z testów zaleca się zrobić w przypadku występujących objawów.

Jak i kiedy wykonać test? Jaki rodzaj testu będzie odpowiedni dla mnie?

Testy na badanie moczu i infekcje układu moczowego

Profilaktycznie każdy z nas powinien zrobić test z moczu przynajmniej 2 razy do roku minimum raz na rok. Jest to test na ogólne badanie moczu URS 10 pozwala on na badanie 10 parametrów jakimi są: glukoza, bilirubina, ciała ketonowe, ciężar właściwy, krew, pH, białko, urobilinogen, azotyny, leukocyty. Taki rodzaj testu pozwoli nam sprawdzić czy nasze parametry są w porządku czy w moczu nie wykryto jakichś nieprawidłowości.

Dla osób, które bardzo często skarżą się na pieczenie, czy świąd zalecamy wykonać test na infekcje dróg moczowych, który przeznaczony został dla dzieci i osób dorosłych. Test tego typu pozwoli sprawdzić czy w moczu występują azotyny i leukocyty, które odpowiadają za zakażenia i stany zapalne w układzie moczowym. W moczu zdrowej osoby nie powinny występować azotyny a leukocyty mogą być widoczne w znikomej ilości. W przypadku nieprawidłowości możemy szybką podjąć leczenie. Test bardzo przydatny może okazać się dla dzieci które często wstydzą się powiedzieć, że mają bolesne dolegliwości ze strony układu moczowego.

Test dla kobiet na infekcje intymne

Z kolei dla kobiet, które cierpią na różne infekcje intymne objawiające się pieczeniem, świądem, upławami, czy zaczerwienieniem warto wykonać test na infekcje intymne, który określi nasz poziom pH w pochwie. Test pozwala określić poziom pH, zbytnio podwyższony może świadczyć o rozwoju infekcji. Test wykonamy bardzo szybko wynik otrzymamy w zaledwie 10 sekund. Co istotne ten rodzaj testu można wykonać w ciąży, dzięki temu możemy w szybszy sposób podjąć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, iż kobieta w ciąży jest dużo bardziej narażona na występowanie infekcji intymnych, niektóre z nich mogą być również niebezpieczne dla dziecka. Dlatego w ciąży warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie naszych miejsc intymnych.

Testy owulacyjne

Jeżeli jesteśmy przy kobietach to warto również wspomnieć o domowych testach owulacyjnych, które mogą pomóc nam świadomie zaplanować macierzyństwo. Są to testy badające kobiecy hormon PIK LH czyli nagły skok stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety (minimum 30 mIU/ml), poprzedzający owulację, pozwala on wyznaczyć nam najlepszy czas na staranie się o potomstwo. Test wykonuje się w prosty sposób z moczu. W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę można również wykonać szybki test ciążowy nowoczesne testy np. Pink pozwalają już po 6 dniach sprawdzić czy doszło do zapłodnienia, co istotne dobrej jakości testy ciążowe mają wiarygodność wyników do 99,9%.

Testy diagnostyczne wykrywające niebezpieczną bakterię Helicobacter Pyroli

W domowym zaciszu również możemy wykonać test na jedną z najczęściej występujących w naszym organizmie bakterii jaką jest Helicobacter Pyroli. Jest to rodzaj bakterii bytującej najczęściej w błonie śluzowej żołądka, ale także można ją znaleźć w płytce nazębnej czy w kale. To jedna z bakterii, którą możemy zarazić się już nawet we wczesnym dzieciństwie. Niestety bakteria może w naszym organizmie rozwijać się przez lata i nie dawać żadnych objawów a dopiero dowiadujemy się o niej poddając się badaniom przy różnych dolegliwościach jak np. wrzody, żołądka , silne bóle brzucha, wzdęcia uczucia pełności, zgaga, mdłości, itp. Bardzo często bakteria może powodować zapalenie żołądka, wrzody, w zaawansowanym stadium przyczynia się do zmian przedrakowych,wywołuje nowotwory żołądka. Dlatego tak ważne w tym przypadku jest wykonywanie badań profilaktycznych dla każdego z nas a częściej osób cierpiących na powyższe dolegliwości i kiedy w rodzinie wystąpiły podobne problemy zdrowotne. Test domowy w łatwy sposób można wykonać w domu z kału, pobierając jego próbkę lub z krwi za pomocą ukłucia w palce przez dołączony od zestawu bezbolesny aplikator.

Test z kału FOB – na krew utajoną

Kolejnym testem jaki możemy wykonać z kału jest test diagnostyczny na krew utajoną w kale. Krew utajona w kale jest równie niebezpieczna jak bakteria H, Pyroli. Krew utajona w kale może sugerować na krwawienie odcinka pokarmowego lub innych narządów. Utajona krew w kale może zwiastować szereg chorób jak np. polipy, żylaki odbytu, hemoroidy, zmiany nowotworowe. Codziennie wydalamy krew w kale w minimalnych ilościach, natomiast większa ilość krwi może być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości czego nie należy bagatelizować. Najlepiej w tym celu wykonać badanie na krew utajoną mogą to Państwo zrobić w laboratorium lub skorzystać z domowych testów np. FOB test, do którego wystarczy pobrać próbkę kału i według zaleceń podanych w instrukcji wykonać test. Test na krew utajoną w kale zaleca się wykonywać już po 35 roku życia a w przypadku, kiedy w rodzinie wystąpiły nowotwory jelita grubego już po 25 roku życia.

Test dla mężczyzn na prostatę

Bardzo często Panowie jeżeli chodzi o wykonywanie badań profilaktycznych mają duże opory, w szczególności kiedy dotyczy to sfer intymnych. Jest to pewnego rodzaju temat, którego wolą unikać, jednak bardzo ważny dla naszego zdrowia. Bowiem co roku z powodu raka prostaty umiera ok.4 tys. mężczyzn a tylko dlatego, że zbyt późno poddali się badaniom na prostatę. Wcześnie wykryte problemy z prostatą czy nawet nowotwory we wczesnym stadium są praktycznie całkowicie uleczalna. Dlaczego więc tak mało mężczyzn się bada chociaż świadomość społeczeństwa wzrasta, organizowane są różnego rodzaju kampanie reklamowe antynowotworowe. Dlaczego tak trudno jest wykonać badanie profilaktyczne, które może uratować nam życie? Są to pytania na, które powinien odpowiedzieć sobie każdy z nas bo mogą dotyczyć również innych chorób. Dlatego dla wszystkich Panów już po 40 roku życia zalecamy wykonanie badania na poziom PSA – swoisty antygen sterczowy, który pozwoli określić nam nieprawidłowości związane z gruczołem prostaty. Kiedyś badanie zalecano Panom po 50 r życia jednak coraz częściej chorują młodsi mężczyźni dlatego nie zaszkodzi wykonać go wcześniej. Test wykonany w domu jest bardzo dyskretny, zrobimy go z krwi, wynik uzyskamy już w przeciągu kilkunastu minut. Kilkanaście minut w ciągu roku poświęconych na wykonanie badania może uratować życie naszym mężom, ojcom czy dziadkom. Dlatego tutaj też bardzo duża rola najbliższych aby zachęcić mężczyzn do robienia badań.

Test na poziom cholesterolu

Test na poziom cholesterolu to diagnostyczny test, który dedykowany został dla kobiet i mężczyzn. Kiedyś mówiono, że cholesterol należy badać po 50 roku życia. Jednak pierwsze badanie zaleca wykonać się już w wieku około 20 lat. Jeżeli wynik jest prawidłowy to wymagana kontrola powinna odbywać się systematycznie co 5 lat. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia zaleca badać cholesterol u kobiet, które ukończyły 45 rok życia a mężczyzn 35 rok systematycznie. Z Kolei dla osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia typu nadciśnienie tętnicze, dla osób palących, obciążonych chorobami układu krążenia, otyłych, nieuprawiających żadnych dyscyplin sportowych stosujących nieodpowiednią dietę zaleca się wykonywanie badania co roku. Podwyższony cholesterol można obniżać poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, rzucenie używek jednak w przypadku wysokiego stężenia cholesterolu we krwi niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Należy pamiętać, że wysoki cholesterol może przyczynić się do miażdżycy, zawałów serca, udarów mózgu. Chorób serca i innych niebezpiecznych schorzeń, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zgonu, dlatego profilaktyka ii regularność badań na cholesterol jest niezwykle istotna. Dzięki nowoczesnym diagnostycznym testom badanie można bardzo szybko wykonać w domowym zaciszu, pobierając jedynie próbkę krwi.

Niniejszy wpis o domowych testach diagnostycznych miał na celu zaznajomić Państwa z tego rodzaju asortymentem oraz poinformować, ze takowy istnieje. Również zwrócić uwagę na problem jakim jest nieregularne wykonywanie badań, lub ich brak, których konsekwencją mogą być poważne choroby. W tym wpisie chcieliśmy zachęcić Państwa aby profilaktycznie wykonywać różnego rodzaju badania w laboratorium, czy własnym zaciszu domowym za pomocą tego rodzaju testów. Tak naprawdę nieważne jak ważne aby się badać pozwoli to nam i naszym najbliższym cieszyć się długoletnim zdrowiem a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości poddać się szybkiemu leczeniu.