Bańki chińskie gumowe bardzo często mylone są z bańkami szklanymi, które również wywodzą się z dalekiego wschodu. Bańki szklane stosujemy zazwyczaj w celach leczniczych aby pozbyć się dolegliwości bólowych. Kiedyś wykorzystywano bańki szklane ogniowe dzisiaj mamy możliwość korzystania z baniek szklanych nie wymagających zastosowania ognia, dzięki temu są bezpieczniejsze. A jak jest z bańkami chińskimi? Jest to rodzaj gumowych baniek, które zazwyczaj stosujemy w zabiegach pielęgnacyjnych, kosmetycznych na ciało. Od baniek szklanych różnią się przede wszystkim rodzajem materiału z jakiego zostały wykonane. Bańki szklane jak sama nazwa wskazuje wykonane są ze szkła te natomiast wytworzone zostały z gumy. Bańki chińskie również działają na zasadzie zasysania próżniowego tutaj jednak zaleca się za ich pomocą wykonywanie masażu. Od kilku lat bańka chińska zyskała dużą popularność na świecie ale również w Polsce. Możemy spotkać coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferujących profesjonalny masaż bańką chińską. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby taki rodzaj masażu wykonać w swoim zaciszu domowym. Warto jednak przed przystąpieniem do masażu w domu zgłębić podstawową wiedzę aby nasz masaż był bezpieczny i w pełni efektywny.

Dla kogo masaż bańką chińską?

Bardzo często zastanawiamy się czy możemy z takiego masażu skorzystać w gabinecie kosmetycznym lub czy możemy wykonać go samodzielnie w domu. Na ogół masaż bańkami chińskimi jest bezpieczny dla większości z nas. Jednak możemy mieć pewne przeciwwskazania zdrowotne, które mogą wykluczyć zastosowanie baniek. A mianowicie choroby skórne, jeżeli takowe mamy nie powinniśmy wykonywać masażu. Również bańki nie są wskazane dla skóry naczynkowej. Choroby układu krążenie, żylaki, nadciśnienie tętnicze itp. tutaj również należy wykluczyć stosowanie baniek. Banki chińskiej nie zaleca się także używać w przypadku niektórych chorób jak np. padaczka, hemofilia, niewskazane przy nowotworach. W czasie ciąży, miesiączki, gorączki również nie powinniśmy decydować się na masaż przy jej pomocy. Jeżeli cierpimy na przewlekł choroby to warto przeprowadzić konsultacje lekarską i zapytać czy taki masaż jest nam wskazany.
Jednak jeżeli jesteśmy zdrowi to masaż przy pomocy chińskiej bańki pozwala na uzyskanie wielu korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Bański chińskie są doskonałą i skuteczną formą walki z cellulitem. Masaż banką bardzo dobrze rozbija nieestetyczne grudki pozwalając pozbyć się cellulitu, doskonale wpływa na ujędrnienie skóry a afekty można uzyskać w bardzo szybkim czasie. W czasie masażu poprawiamy mikrokrążenie rozbijając tkankę tłuszczową dzięki temu też pozbywamy się nadmiaru toksyn z organizmu przez co skóra wygląda na wyraźnie zdrowszą. Bańki można stosować na skórę nóg, uda, pośladków, brzucha, ramion. Nie powinniśmy baniek używać na piersi, delikatną skórę dłoni, oraz w okolicy serca i widocznych żył, najlepiej banki stosować tam gdzie mamy największą ilość tkanki tłuszczowej.

Bańki mają zróżnicowany rozmiar na rynku można znaleźć malutkie bańki, które najlepiej stosować na mniejsze części ciała jak ramiona, nogi oraz większe bańki, które sprawdzą się w przypadku masażu ud, brzucha czy pleców. Masaż bańką możemy wykonać w salonie kosmetycznym, masażu ale również w domu.

Masaż bańkami chińskimi w domu

Jak przygotować się do masażu bańką chińską w domu. Nie każdego z nas stać chodzić na masaże do profesjonalnych gabinetów, wiele osób tego również nie lubi a chciałoby wykonać sobie taki masaż w domu. Więc nie ma nic prostszego, taki masaż możemy zrobić samodzielnie w zaciszu domowym, w przypadku kiedy chcemy wykonać masaż na plecach warto kogoś o to poprosić.
Kiedy zakupiliśmy już dobrej jakości chińskie bańki to praktycznie możemy zaczynać naszą przygodę z masażem. Aby przystąpić do zabiegu najlepiej jest wcześniej oczyścić skórę biorąc prysznic czy kąpiel. I tutaj masaż można wykonywać za pomocą 2 metod na sucho lub z lekkim poślizgiem. W zależności od tego jaki rodzaj skóry mamy i jak znosimy lekki ból w postaci zasysania. Pierwsza metoda nie wymaga zastosowania na skórę żadnego olejku po prostu przystawiamy bańkę do skóry, lekko zasysamy i przesuwamy po ciele. Ten rodzaj masażu na sucho może być bolesny i niekiedy powodować uszkodzenia skóry zwłaszcza bardzo suchej i wrażliwej dlatego nie jest polecany dla wszystkich. Druga metoda jest znacznie częściej stosowana przez gabinety masażu. Tutaj zaleca się przed przystąpieniem do masażu natłuszczenie skóry kremem lub olejkiem. Jest to zdecydowanie przyjemniejsza metoda i powoduje mniejszą bolesność. Przy pomocy bańki chińskiej możemy również wykonywać masaż rozluźniający w tym celu stosuje się powolne i delikatne ruchy najlepiej taki masaż wykonać na plecach.

Jakie banki wybrać?

Z racji na bardzo dużego zainteresowanie zabiegami z gumowymi bańkami na rynku pojawił się zróżnicowany asortyment w postaci baniek chińskich. Dlatego możemy mieć problem z wybraniem dobrej bańki tym bardziej, że na pierwszy rzut oka niem ma żadnej różnicy. Jednak tutaj należy wybierać bezpieczne bańki z specjalnych tworzyw, które nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Najlepiej bańki tego typu zakupić w medycznym sklepie lub też aptece. Jeżeli chodzi o wielkość to tutaj banki są również zróżnicowane. Warto wybrać bańki w zestawie zazwyczaj wychodzi nam to taniej i mamy kilka opcji rozmiarowych do wyboru. Dzięki temu możemy wykonać masaż na mniejszych i większych częściach ciała. Pamiętajmy aby małe bańki stosować na ręce, nogi, a większe plecy, brzuch wtedy masaż jest najwygodniejszy i mniej bolesny np. zastosowanie bańki z dużym otworem na ramionach jest niewygodne i nieefektywne, ponieważ ciężej jest nam zassać powietrze ze względu na zbyt duży otwór a małą powierzchni ciała. Koszt zestawu baniek to najczęściej kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w zależności ile sztuk mieści się w pudełku. Bańki są asortymentem wielorazowym dlatego zakupu dokonujemy tylko raz. Po zabiegu można je wygodnie wymyć osuszyć i schować do następnego razu.

Ile powinien trwać masaż?

Tutaj wszystko zależy od naszej skóry i jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać. Najczęściej zaleca się aby masaż trwał od 15 do 30 a nawet 60 minut, jeżeli działamy na większe części ciała. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty najlepiej wykonywać masaż kilka razy w tygodniu dodatkowo przy tym zastosować odpowiednią dietę i ćwiczenia, które wzmocnią walkę z cellulitem. W walce z pomarańczową skórką możemy także wykorzystywać różnego rodzaju masażery do ciała, doskonale sprawdzają się również masażery drewniane z kolcami.

Podsumowując temat związany z gumowymi bańkami chińskimi warto pamiętać, że nie są to bańki szklane, które powszechnie stosuje się aby wzmocnić efekt leczniczy. Chociaż niektórzy gumowe bańki stawiają podobnie jak te szklane tym samym zmniejszając bóle pleców, itp. Jednak gumowa bańka chińska jest przede wszystkim stosowana w zabiegach kosmetycznych, szczególne zastosowanie znalazła w walce z cellulitem, jako ujędrnienie, wygładzenie skóry a także jako masaż poprawiający krążenie czy zapewniający uczucie relaksu.