Dziś większość osób ma samochód, którym podróżuje do pracy wyjeżdża na zakupy czy dłuższe trasy. Dba zazwyczaj o podstawowe badania techniczne zapominając chociażby nawet o apteczkach pierwszej pomocy. Kiedyś apteczki były obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Dziś prawo wymaga jedynie od przewoźników m.in. taksówek, autobusów, samochodów ciężarowych, które przewożą pasażerów. Nie ma takiego obowiązku osoba prywatna. I tutaj zależy wszystko od nas, większość osób nie posiada tego rodzaju wyposażenia bo skoro są nie wymagane to po co kupować i dodatkowo tracić pieniądze. Świadome osoby zazwyczaj mają na stanie chociażby małą apteczkę medyczną z podstawowym wyposażeniem.

 

 

Asortyment ratowniczy, który może być pomocny w czasie wypadku drogowego

Podstawowe wyposażenie medycznej apteczki powinno posiadać materiały opatrunkowe, plastry, przylepce na niewielkie rany, chusty opatrunkowe w przypadku krwotoków, bandaże na złamania, nożyczki ale także maseczki do sztucznego oddychania. Tutaj nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu wystarczą maseczki z ustnikiem, które pozwalają na bezpieczne wykonać metodę oddechową usta – usta bez ryzyka zakażenia. Posiadanie tego rodzaju maseczki ma bardzo duże znaczenie i pozwala na szybszą reakcje ratowniczą. W przypadku braku maseczki istnieje obawa ryzykiem zakażenia również odrazę dla wielu osób wzbudzają np. wydzieliny w postaci krwi. W przypadku brak posiadania ustnika należy wykonać chociaż podstawowe czynności krążeniowe jak ucisk klatki piersiowej dla osób, które wiedzą jak to zrobić. Dlaczego zachęcamy do posiadania w samochodzie podstawowego asortymentu ratowniczego jakim są apteczki pierwszej pomocy, noże ratownicze, zbijaki do szyb czy latarki.

W Polsce corocznie zdarza się bardzo wiele wypadków i to większość na drodze. Główną przyczyną jest nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, inne niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Na drogach rocznie ginie ponad 3 tysiące osób niestety w statystykach przodujemy w Europie. Większość z nas na co dzień nie zastanawia się nad tym jadąc do pracy, szkoły czy na wycieczkę. Zazwyczaj mamy obrany cel i jedziemy z punktu A do B. Jednak na drodze trzeba być czujnym i uważnym bo nawet kiedy my jedziemy prawidłowo przestrzegając przepisów ruchu drogowego to zawsze może znaleźć się ktoś, kto nie dostosuje się do prędkości, będzie jechał nieprawidłowo z oznakowaniem i może dojść do kolizji albo wypadku. Gdzie wymagać pomocy możemy my lub nasi najbliżsi, czy osoby z którymi podróżujemy. Najczęściej podczas wypadków dochodzi do złamań czy stłuczeń, wtedy może przydać się apteczka pierwszej pomocy, niekiedy poważniejsze wypadki mogą być śmiertelne w skutkach.

Zazwyczaj w przypadku wypadków komunikacyjnych wzywamy odpowiednie służby medyczne. Jednak nie zawsze pomoc przyjeżdża natychmiast niekiedy trzeba na nią poczekać dłużej. Zdarza się,  ze poszkodowany nie jest w stanie sam wezwać pogotowia podobnie jak podróżujący z nim pasażerowie, najczęściej z powodu obrażeń czy tzw. szoku pourazowego. Niekiedy jedynymi osobami, które mogą zawiadomić odpowiednie służby są inni kierowcy podróżujący tą samą trasą. A w przypadku ratowania życia liczą się ułamki sekund. Bardzo często zdarza się, że w czasie wypadku dochodzi do zaklinowania się pasów, z których ciężko jest się uwolnić. Dlatego warto mieć zawsze na stanie specjalny nóż do przecinania pasów, może to być nóż ratunkowy albo popularne karty przeżycia wyposażone w ostrza. Taki rodzaj nożna czy karty ratunkowej pozwala nam w szybkim tempie przeciąć pasy i uwolnić siebie czy poszkodowanego. Noże i karty są niewielkim gadżetem, który zajmuje bardzo mało miejsca a może uratować nam życie. Oprócz tego rodzaju asortyment przydaje się w innych czynnościach np. dla majsterkowiczów w domu czy na działce itp.

Oprócz takiego noża inną przydatną rzeczą może być zbijak do szyb, takie zbijaki najczęściej możemy spotkać w autobusach, pociągach, gdzie środkiem transportu podróżuje większa ilość osób. Jednak nie zaszkodzi mieć go gdzieś w schowku w samochodzie, także może być przydatny w czasie wypadku w celu szybkiego wydostania się z samochodu. Niekiedy może to uratować życie nam i naszym bliskim, często w wypadku samochodowym zwłaszcza po zderzeniu z drzewem czy innym samochodem może dojść do uszkodzenia silnika, zbiorników z paliwem, gazem, elektryczności, które skutkują pożarem, dlatego bardzo ważne jest szybkie opuszczenie pojazdu. Jedyną opcją jest szybkie wyciągnięcie poszkodowanego z samochodu powinny to zrobić odpowiednie służby jak strażacy, ratownicy medyczni, jednak czasami gdzie utrudnione jest dotarcie karetki czy straży pożarnej czas się wydłuża i działa na naszą niekorzyść. W takim przypadku kiedy jesteśmy w stanie sami opuszczamy pojazd, gorzej jest w przypadku poszkodowanych, którzy mają obrażenia i nie mogą się poruszać, nagłe wyciągnięcie również może grozić uszkodzeniem kręgosłupa i innych części ciała. W przypadku zablokowania drzwi właśnie zbijaki – młotki do szyb mogą być pomocne, ważne jest aby mieć do nich szybki dostęp, więc najlepiej przymocować je do drzwi w miejscu, gdzie w razie wypadku możemy po nie sięgnąć,  młotki tego typu nie powinny leżeć luzem w samochodzie. Ponieważ każdy niezabezpieczony przedmiot w czasie wypadku zwłaszcza przy dachowaniu stanowi zagrożenie, mogąc uderzyć i ranić nas w głowę czy inne części ciała.

Innym przydatnym asortymentem dla każdego kierowcy jest latarka. Latarka powinna być obowiązkową rzeczą, którą mamy na stanie w samochodzie. Zdarza się nam podróżować nocą niekiedy w różnym terenie. Czasami samochód może się zepsuć i pytanie co wtedy? Możemy zadzwonić po znajomych, pomoc drogową jednak czasami musimy poczekać dłuższą chwilę. Latarka w nocy jest nie zastąpiona zwłaszcza, kiedy np. wysiądzie akumulator i nie będziemy mogli odpalić świateł. Warto wtedy przy sobie mieć latarkę, którą sprawdzimy co się stało z samochodem, posiadanie w ciemności latarki także zwiększa poczucie naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w terenie nieoświetlonym. Latarki ratunkowe posiadają nawet specjalną sygnalizację SOS, dzięki temu na drodze możemy zatrzymać inne samochody.

Dla osób, które podróżują zimą zwłaszcza kiedy jest ona mroźna i mamy do czynienia z dużą ilością śniegu pomocna może być nam łopatka pozwalająca na odkopanie się, dobrym rozwiązaniem jest tzw. saperka. To asortyment niewielkich rozmiarów, który zmieści się każdym bagażniku. Odpowiednie będą również dla osób, które wybierają się w polne tereny, górskie, piaszczyste, kiedy samochód się zakopie zawsze pod ręką mamy odpowiednią łopatkę.

A więc podsumowując cały temat warto mieć w samochodzie na wyposażeniu apteczkę pierwszej pomocy, nóż ratowniczy przystosowany do cięcia pasów również karty pozwalające na przecinanie, młotek do zbijania szyb przydatna okazać się może także latarka i saperka. Z takim wyposażeniem możemy czuć się bezpieczniej podróżując po drogach i w mniej uczęszczanym przez ludzi terenie. Każda trasa może nas zaskoczyć nawet ta najkrótsza a w niektórych wypadkach ten niewielki asortyment pozwoli uratować życie nam i naszym najbliższym.