Before content area

Opieka nad chorym nie należy do łatwych wymaga zaangażowania i cierpliwości ze strony opiekuna. W tej sytuacji również chory nie ma łatwo, kiedyś był sprawny a dziś wymaga opieki ze strony osób trzecich. Zawsze takie sytuacje są trudne dla obydwu stron. Zazwyczaj opiekę sprawujemy nad osobą bliską rodzicami, dziadkami, ale także osobami niepełnosprawnymi w każdym wieku. Bardzo często wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak szybko można ulec jakiemuś wypadkowi i wymagać w tym czasie opieki. Chodzimy, biegamy, codziennie funkcjonujemy i wydaje się nam to takie naturalne, jednak czasami wystarczy chwila nieuwagi i również my możemy ulec wypadkowi. Dlatego warto doceniać to, że jesteśmy zdrowi i pomagać chorym z bliskiego lub dalszego otoczenia, ponieważ sami kiedyś możemy takiej pomocy wymagać. W tym czasie warto zadbać o jak największy komfort osoby chorej tak aby nie czuła ona w żaden sposób, że jest dla nas obciążeniem, również w miarę możliwości należy uczyć chorego samodzielności i nie wykonywać wszystkich czynności za niego.

Opieka nad pacjentem bywa różna w zależności od jego stanu, inaczej będziemy zajmować się osobą obłożnie chorą, która wymaga aby wszystkie czynności zrobić za nią, ponieważ sama nie jest w stanie wstać z łóżka. W takim przypadku należy zapewnić choremu jak największy komfort w codziennym funkcjonowaniu. Na pewno w tym przypadku niezbędne będą pieluchy dla dorosłych, które przeznaczone zostały na inkontynencję moczową i kałową. Nowoczesne pieluchy posiadają specjalistyczny system pozwalający ocenić czy pielucha jest pełna czy też nie jak np. Super Seni Plus to bardzo przydatne gdyż nie wymaga od opiekuna cały czas sprawdzania stanu pieluchy. Posiadają również system pochłaniający zapach moczu i kału, dzięki temu chory nie czuje się niekomfortowo również jego środowisko.

Warto również w takim przypadku zabezpieczyć łóżko foliowymi pokrowcami przed przeciekaniem. Na pewno osobie, która jest nieuruchomiona na dłuższy czas należy zapewnić wygodne łóżko z miękkim prześcieradłem czy podkładami, które zabezpieczą newralgiczne miejsca przed odleżynami. Niezbędne są również kremy i kosmetyki na odleżyny. Pacjent leżący wymaga także codziennej higieny podobnie jak osoba zdrowa, niestety często zdarza się, że nie może się poruszać więc nie jest w stanie sam iść do łazienki i wziąć kąpieli dlatego w taki przypadku bardzo dobrze sprawdzą się myjki do mycia bez użycia wody. Są to myjki do zastosowania z specjalnymi preparatami, których nie trzeba zmywać wodą. Myjki mają różną postać są zazwyczaj podfoliowane i niepodfoliowane wykonane na kształt rękawiczki aby można było nimi wygodnie myć pacjenta nie dotykając bezpośrednio jego skóry.

 

 

Asortyment do mycia ciała

Do mycia ciała również możemy wyróżnić produkty, których nie trzeba spłukiwać wodą wystarczy nałożyć na ciało i wetrzeć. Mamy do wyboru także specjalne dermokosmetyki w postaci mydła, balsamów pod prysznic wymagające spłukiwania wodą dla osób, które mogą korzystać z wanny i prysznica. Najczęściej tego rodzaju kosmetyki posiadają specjalnie opracowany skład pozwalający na dogłębną pielęgnację skóry, nawilżające, natłuszczające, wygładzające. W zależności jaki kosmetyk wybierzemy. Kosmetyki na ciało możemy nakładać za pomocą specjalnych myjek dla pacjenta, rękawic. Myjki mogą mieć postać podfoliowaną nie przepuszczającą wody, lub niepodfoliowane przepuszczające wodę. Myjki ograniczają kontakt naszych dłoni ze skórą pacjenta co jest bardziej higieniczne. Myjki można używać z kosmetykami do mycia bez spłukiwania wody jak np. pianka myjąca Seni. Do mycia ciała pomocne mogą okazać się bidety, z których może korzystać osoba chora samodzielnie albo przy pomocy opiekuna. Pomocne dla chorego w utrzymaniu czystości będą również jednorazowe mokre chusteczki higieniczne, które są bardzo wygodne w użyciu. Oprócz mycia ciała skóra chorego wymaga intensywnej pielęgnacji, ponieważ długotrwałe leżenie powoduje odwodnienie, utratę elastyczności, tutaj sprawdzą się specjalne dermokosmetyki np. balsamy, żele aktywizujące, olejki.

Produkty dla chorego do pielęgnacji włosów

Pielęgnacja skóry głowy jest także bardzo ważna dla osoby chorej dlatego powstało bardzo wiele produktów aby ułatwić tę czynność. Są to specjalne szampony w piance, których nie trzeba spłukiwać, mogą to być również czepki do mycia głowy bez użycia wody. A także specjalne myjki z prysznicem za pomocą, których umyjemy głowę pacjenta w łóżku niektóre posiadają jeszcze dodatkowo prysznic do spłukiwania głowy. Najczęściej wykonane są z lekkich tworzyw, nadmuchiwane, które można wygodnie przechowywać i używać wielorazowo.

Asortyment do mycia jamy ustnej

W przypadku osoby chorej nie można także zapominać o codziennej higienie jamy ustnej, ponieważ chory podobnie jak osoba zdrowa powinien myć zęby 2 razy dziennie. Niestety nie jest to łatwe zwłaszcza kiedy chory samodzielnie nie może wykonać tej czynności. Dlatego warto wybierać specjalistyczne produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej jak np. szczoteczki z możliwością odsysania wydzielin. Zdarza się czasami opieka nad osobą obłożenie chorą, która stale leży i nie może nawet samodzielnie sięgnąć po kubek z wodą w takim przypadku warto używać specjalnych gąbeczek nawilżających usta, które pozwolą uniknąć ich przesuszania i pęknięć. W przypadku, kiedy chory wymaga karmienia przez opiekuna na pewno dobrym rozwiązaniem niebrudzącym pościeli i ubrania będą jednorazowe śliniaki. Również sprawdzą się pojniki do karmienia.

Produkty na inkontynencję moczową i kałową – pieluchy, pieluchomajtki

Produkty przeznaczone na inkontynencję kałową i moczową. Tutaj wybór jest bardzo duży w zależności od stopnia zaawansowania wyróżnić można wkładki, które są przeznaczone dla osób z bardzo małą inkontynencją moczową np. kropelkowym nietrzymaniem moczu. Dla osób, które zmagają się z inkotynencją a chcą być sprawne przyda się bielizna chłonna, w której można biegać i wykonywać inne czynności. Dla osób z inkontynencją kałową i moczową sprawdzą się pieluchomajtki. Każdy z tych produktów posiada zróżnicowaną chłonność i przeznaczony jest na różny stopień inkontynencji. Niekiedy chory może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby za pomocą kaczek na mocz czy basenów. Wtedy dobrym wyborem mogą okazać się przenośne toalety, z których chory może korzystać w domu są to zazwyczaj krzesła z specjalnym pojemnikiem, z możliwością odpięcia i opróżnienia.

Ochrona łóżka, ubrania przed zabrudzeniem

W przypadku kiedy osoba chora cierpi na niekontrolowaną inkontynencję warto zabezpieczyć łóżka i materac przed przeciekaniem do tego celu mogą posłużyć nam specjalne pokrowce foliowe na, które dodatkowo można zastosować prześcieradła z materiału czy podkłady. Wtedy nie musimy w przypadku zabrudzenia czyścić materacy. Zwykle tego rodzaju produkty dostępne są w zróżnicowanym rozmiarze tak aby każdy mógł dopasować go do swojego łóżka. Delikatniejsze podkłady warto stosować dla osób długotrwale leżących, które narażone są na rany odleżynowe.

Asortyment do mycia w wannie i pod prysznicem

Kiedy chory ma niepełnosprawność jednak jest na tyle sprawny, że może korzystać z wanny i prysznica ułatwieniem będą pomocnicze stołki czy taborety, które można umieścić w wannie czy pod prysznicem i wygodnie usiąść. Warto również przy umywalkach, wannach i prysznicu zamontować specjalne uchwyty, które ułatwią choremu wstawanie z wanny, czy prysznica. Do wanny pomocne mogą okazać się także specjalne nawannowe ławeczki, na których chory może umieścić asortyment myjący.

Jak widać asortyment do opieki nad chorym pacjentem jest różnorodny, wszystko zależy od tego w jakim stanie jest osoba, którą się opiekujemy. Tego typu asortyment ma na celu ułatwić codzienną pielęgnację choremu i jego opiekunowi w domu jak i również placówkach opiekuńczych. Warto w tym trudnym dla obu stron czasie zapewnić większy komfort choremu jak i również sobie poprzez odpowiedni dobór asortymentu pielęgnacyjnego.