Before content area

Ten ranking poświęciliśmy aspiratorom do nosa dla dzieci. Aspiratory są niewielkimi urządzeniami, które mają na celu odsysanie wydzielin z nosa. To urządzenia bardzo pomocne w czasie choroby, męczącego katarku u dziecka. Aspiratory mogą być elektryczne jak i również ręczne oraz napędzane za pomocą innych urządzeń jak np. odkurzacze. Elektryczne są zazwyczaj mocniejsze i działają na baterie. Aspiratory ręczne wymagają zassania powietrza przez inną osobę najczęściej rodzica czy opiekuna dziecka. Ten rodzaj urządzeń stosuje się zazwyczaj przy bardzo malutkich dzieciach, uważane są za mniej higieniczne. Ponieważ wymagają zassania przez nasze usta z czym wiąże się ryzyko zakażeniem bakteriami i wirusami. Z kolei aspiratory dedykowane do podłączenia do odkurzacza mogą być kłopotliwe z tego względu, że odkurzacz generuje duży poziom hałasu i tutaj dodatkowo musimy mieć taki odkurzacz na stanie w domu. Zazwyczaj aspiratory dedykowane do odkurzacza mają jedną stałą moc nie można jej zmieniać poprzez regulację. Co nie zawsze sprawdza się przy wydzielinie, ponieważ gęstsza będzie wymagała zastosowania większej mocy a rzadsza np. słabszej.

Elektryczne aspiratory dla dzieci

Dlatego aspiratory elektryczne na samym początku zwyciężają nasz ranking i to właśnie na nich się skupimy w dzisiejszym rankingu. Aspiratory elektryczne są uznawane za higieniczne, ponieważ tutaj odsysanie kataru odbywa się na zasadzie zastosowania specjalistycznych końcówek wkładanych do nosa. Końcówki są higieniczne, można je za każdym razem dokładnie wymyć i zdezynfekować. Przez co zmniejszamy ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego. Zazwyczaj mamy 2 końcówki w zestawie, które są szersze i węższe. Te o szerszym rozmiarze dedykowane są na gęstsze wydzieliny niekiedy pasujące do większej dziurki nosa. Z kolei te węższe dedykowane dla rzadszego kataru. Czasami w zależności od modelu możemy mieć także większą ilość końcówek.

Wybór aspiratora dla dzieci

Czym kierować się przy wyborze aspiratora dla dziecka? Bo taki sprzęt zazwyczaj kupujemy dla mniejszych i większych dzieci. Jednak zdarza się także zakup aspiratora dla osób dorosłych najczęściej osób z pewnymi ograniczeniami zdrowotnymi, które uniemożliwiają samodzielne pozbycie się zalegającej wydzieliny z nosa. Warto również zwrócić uwagę jeżeli takiego urządzenia szukamy dla nastolatków czy osób dorosłych, ponieważ większość modeli przystosowana jest dla malutkich dzieci. Tutaj powinniśmy bardzo szczegółowo czytać opis produktu. I tutaj odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie aspiratorów. Co wziąć pod uwagę przy zakupie, przede wszystkim moc, jaką pozwala nam uzyskać urządzenie oraz możliwością jej regulacji. Moc w urządzeniu jest bardzo istotna i jej regulacja, ponieważ zbyt mocna bez regulacji mogłaby powodować uszkodzenia np. u noworodków. Stąd też bardzo istotna jest wspomniana regulacja wtedy możemy taką moc dostosować do większego czy mniejszego dziecka również gęstości katarku. Niewątpliwie ważne są tutaj końcówki jakie powinny znaleźć się w zestawie. Końcówki powinny być miękkie elastyczne i dobrze dopasowujące się do noska, nie wywołujące podrażnień.

Końcówki do aspiratorów dla dzieci

Zwróćmy uwagę dla kogo są dedykowane końcówki. Również w komplecie powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie są końcówki, powinny być przynajmniej po jednej szerokiej i jedna węższa. Końcówka szeroka nadaje się do gęstej wydzieliny a węższa do bardziej wodnistej i tak powinniśmy je użytkować. Przy zakupie zwróćmy również uwagę na poziom hałasu jakie generuje urządzenie, ponieważ wysoki może negatywnie wpływać na malucha zwłaszcza niemowlaki. Kolejną rzeczą jest łatwość w zastosowaniu i możliwość demontażu poszczególnych elementów wymagających mycia i dezynfekcji. Niektóre modele pod tym względem wygrywają nad innymi, ponieważ ich konstrukcja jest wodoodporna co pozwala myć sprzęt w całości pod wodą. W zależności od producenta i tworzywa z jakiego zostały wykonane każde urządzenie należy w inny sposób myć i odkażać. Niektóre modele można myć pod wodą, inne mają demontowane elementy przeznaczone do zwykłego mycia lub też w zmywarkach. Warto przed zakupem wiedzieć w jaki sposób możemy czyścić nasze urządzenie.

Aspiratory do nosa jak większość urządzeń przeznaczonych dla dzieci coraz częściej mają także udogodnienia dla maluchów. Jednym z takich jest przyjazny wygląd przypominający zabawki lub mający kolorową obudowę. W niektórych urządzeniach możemy także spotkać udogodnienia w postaci melodyjek, które w czasie czynności odsysania wydzielin włączamy dziecku. Przez co maluch jest bardziej zajęty słuchaniem muzyki skupiając się na niej niż na wykonywanych czynnościach. Co w rzeczywistości pozwala na skuteczniejsze odsysanie bez płaczu i marudzenia. Dlatego na taki model powinni zdecydować się rodzice mający szczególnie malutkie dzieci. Wielkość czy waga urządzenia może i nie musi mieć znaczenia. Zazwyczaj większość aspiratorów jest małego rozmiaru ale niektóre modele są mniejsze od tradycyjnych co np. ułatwia ich przenoszenie i pozwala mieć zawsze przy sobie. Są to najważniejsze według nas parametry jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie aspiratora dla dziecka. W naszym rankingu wyszczególniliśmy poszczególne parametry poprzedzając je krótkim opisem urządzenia tak aby można było porównać poszczególne modele. Mamy nadzieję, że takie zestawienie pozwoli Państwu podjąć słuszną decyzję i zakupić sprzęt dobrej jakości, z którego będą zadowoleni rodzice i dziecko.

1 Miejsce – BRAUN BNA 100
Ten model pozwala nam na regulację siły ssania, posiada 2 moce można ustawić niższą lub wyższą w zależności od kataru jaki ma dziecko. Maksymalna moc ssania wynosi 70kPa jest to dość duża moc w porównaniu do większości aspiratorków dziecięcych. W zestawie również mamy 2 końcówki, jedna jest szersza polecana do zastosowania przy gęstszych wydzielinach i większych dziurkach nosa. Z kolei węższa końcówka dedykowana jest do mniejszych dziurek i bardziej wodnistej wydzieliny. Końcówki są wymienne wykonane z bezpiecznego silikonu zapewniającego elastyczność i miękkość. Dzięki temu ograniczamy ryzyko występowania podrażnień podczas odsysania wydzielin. Urządzenie jest ciche co dodatkowo wpływa na większy komfort i bezpieczeństwo malucha. Elementy zastosowane w obudowie są łatwe do zdemontowania i można je wygodnie umyć w zmywarce. Ten aspirator dziecięcy jest bardzo łatwy w użytkowaniu i może być stosowany u noworodków. Sprzęt został zaprojektowany tak aby zapewnić wygodę w czasie czynności odsysających. Ten model wygrywa nasz ranking ze względu na większą niż w pozostałych moc a dodatkowo posiada możliwość regulacji siły ssania.
Dane techniczne:

 • dla noworodków od 0 +
 • moc zasysania: 2 siły ssące, maksymalna siła ssania 70 kPa
 • poziom hałasu: 75 db
 • końcówki: 2 końcówki: 1 szersza,1 węższa
 • waga urządzenia: 230g
 • gwarancja: 2 lata

Zalety i udogodnienia:

 • czas pracy na baterii: 10000 użyć- 3 godziny,
 • zapewnia delikatne odsysanie
 • końcówki miękkie silikonowe
 • bezpieczny
 • elementy łatwe w demontażu można myć w zmywarce
 • łatwa obsługa
 • etui w zestawie
Cena: 160 zł
2 Miejsce – NOVAMA PINGO
Ten model aspiratorka posiada moc ssącą 60 kPa, może być regulowana. Urządzenie zostało przeznaczone dla niemowląt i dzieci do 12 roku życia. Poziom hałasu wynosi od 75-80 dB, pozwalający na dość komfortowe warunki pracy. Aspirator ma niewielki rozmiar co zapewnia na wygodne trzymanie w dłoni. Siła ssąca wynosi 60 kPa pozwala na delikatne odsysanie. Lepiej poradzi sobie z rzadszą niż z bardzo gęstą wydzieliną. W tym zestawie mamy 4 miękkie końcówki nie podrażniające śluzówki nosa. 2 końcówki są wąskie przeznaczone do lżejszej postaci katarku z kolei szersze do gęstszego katarku. Tutaj można zdjąć końcówki, głowicę a także zbiorniczek na wydzielinę i dokładnie wymyć pod wodą a także zdezynfekować gotując. Zaletą w modelu jest przede wszystkim wygląd, aspiratorek przypomina bardziej zabawkę niż typowy aspirator. Wykonany został na wzór dziecięcej zabawki pingwina. W tym modelu mamy możliwość odtwarzania melodii a jest ich, aż 12. To na pewno umili czas maluchom podczas odsysania katarku oraz zajmie ich uwagę. Gwarancja na urządzenie jest długa wynosi 3 lata w systemie door to door, najdłuższa ze wszystkich prezentowanych tutaj modeli.
Dane techniczne:

 • dla niemowląt i dzieci do 12 roku
 • moc zasysania: 60 kPa
 • poziom hałasu: 75 – 80 db
 • końcówki 4: 2 końcówki: szersze, 2 końcówki węższe
 • waga urządzenia: 146 g bez baterii
 • gwarancja: 3 lata door to door

Zalety i udogodnienia:

 • łatwy w zastosowaniu
 • elementy do demontażu ułatwiające mycie
 • wygląd przyjazny dzieciom na wzór zabawki pingwina
 • 12 melodii, które można włączyć podczas procesu odsysania
 • długi okres gwarancji w systemie door to door
Cena: 85 zł
3 Miejsce – Aspirator HAXE NS-1
Jest to niewielki model aspiratora bardzo poręcznego, który również został wykonany dla dzieci. Posiada możliwość odtwarzania melodii do wyboru 12 melodyjek podobnie jak w modelu Novama Pingo. Przeznaczony jest dla niemowląt i małych dzieci. Siła ssania wynosi 46.66 kPa nie co niższa niż w modelu Pingo. Dlatego będzie odpowiedni dla mniejszych dzieci, które wymagają delikatniejszej mocy ciśnienia. W urządzeniu mamy bezpieczne 4 miękkie końcówki, które zabezpieczają przed zranieniem. Szersze końcówki dedykowana do gęściejszej wydzieliny. Z kolei węższe do rzadszej. Aspiratorek generujący poziom natężenia dźwięku wynoszący ≥75 dB również zbliżony do Pingo i Brauna. Elementy można z łatwością wymyć i zdezynfekować co ułatwia korzystanie z urządzenia. Mały rozmiar bardzo dobrze trzyma się w dłoni. Ten model zajmuje u nas trzecie miejsce ze względu na nie co mniejszą siłę zasysania wydzieliny niż model Pingo. Jednak jest to równie dobry aspirator do odsysania wydzielin dla młodszych i starszych dzieci wart uwagi.
Dane techniczne:

 • dla dzieci
 • moc zasysania: 46.66 kPa
 • poziom hałasu: ≥ 75 dB w przybliżeniu
 • końcówki 2 końcówki: 1 szersza, 2 węższa
 • waga urządzenia: 132 g
 • gwarancja: 2 lata

Zalety i udogodnienia:

 • łatwy w zastosowaniu
 • elementy do demontażu ułatwiające mycie
 • silikonowe miękkie końcówki
 • 12 melodii, które można włączyć podczas procesu odsysania
 • duży zbiorniczek na wydzieliny
Cena: 85 zł
4 Miejsce – Aspirator DEPAN ME8202X
Aspirator Depan to malutki i poręczny model urządzenia elektrycznego do odciągania katarku. Zapewnia wygodne trzymanie w dłoni podczas odsysania kataru. Mały rozmiar pozwala również mieć go zawsze pod ręką. Moc ssania tutaj wynosi 55 kPa. Co sprawia, że aspirator będzie bardzo dobry przy rzadszych wydzielinach również poradzi sobie z tymi gęstszymi. W zestawie podobnie jak przy pozostałych modelach mamy 2 końcówki jedna węższa druga szersza może być stosowana dla osób dorosłych. W zależności od rodzaju kataru czy jest on gęsty czy rzadszy. Końcówki są miękkie i elastyczne bardzo dobrze dopasowujące się do nosa nie wywołujące podrażnień. Aspirator dedykowany dla noworodków od 0 do 15 roku życia i wyżej. Urządzenie jest wodoodporne dzięki temu możemy go myć pod wodą w całości bez konieczności demontowania poszczególnych elementów co jest niewątpliwie dużą zaletą i oszczędza nasz czas. Ten model posiada końcówki dedykowane dzieciom ale również osobom dorosłym.
Dane techniczne:

 • dla dzieci i dorosłych
 • moc zasysania: 55 kPa
 • poziom hałasu: ≥ 75 dB w przybliżeniu
 • końcówki 2 końcówki: 1 szersza, 1 węższa
 • waga urządzenia: 160 g +/- 15 g
 • gwarancja: 2 lata

Zalety i udogodnienia:

 • łatwy w użyciu przycisk Start i Stop
 • wodoodporna konstrukcja ułatwia mycie
 • bardzo lekki i poręczny
 • bezpieczny w zastosowaniu
 • zbiornika na wydzielinę: 4 ml
Cena: 75 zł
5 Miejsce – Aspirator Nosko
Na piątym miejscu umieściliśmy aspirator dla dzieci Nosko. Co prawda nie jest to urządzenie elektryczne zasilane na baterie jak modele powyżej. Niemniej jednak nie jest to typowy aspirator ręczny, który wymaga siły zasysania przez usta opiekuna dziecka czy rodzica. Ten model to aspirator działający wraz z odkurzaczem. Odkurzacz tutaj służy za rodzaj urządzenia napędzającego, które generuje siłę ssącą. Aspiratory tego typu mają jedną wadę a mianowicie ich użycie wymaga posiadania w domu odkurzacza. Również dźwięk odkurzacza jest znacznie dużo bardziej głośniejszy i niż aspiratorka elektrycznego. Jednak jest na to sposób odkurzacz zawsze można umieścić w innym pomieszczeniu wtedy natężenie hałasu się zmniejsza. Nosko to aspirator prosty w zastosowaniu posiada specjalną końcówkę, którą umieszcza się na rurze odkurzacza i można przystąpić do czynności odsysających. Tutaj moc ssania jest stała, ciśnienie odsysania wynosi 0,2 bara bezpieczne dla mniejszych i większych dzieci. Więc nie ma obaw, że może podrażnić lub uszkodzić śluzówki noska dziecka. Elementy można myć pod wodą i dezynfekować a do zestawu została dołączona specjalna szczoteczka ułatwiająca opróżnianie z wydzieliny. Ten model aspiratora jest wciąż bardzo popularny wśród wielu rodziców mających małe dzieci. Zaletą jest także cena dużo niższa niż urządzeń elektrycznych. Nosko to wydatek z rzędu około 40 zł w zależności od sklepu. Może być użytkowany z odkurzaczami o maksymalnej mocy 220 W.
Dane techniczne:

 • dla dzieci od 0 do 6 miesiąca i powyżej
 • moc zasysania: 0,2 bar
 • poziom hałasu: w zależności od poziomi natężenia hałasu odkurzacza jaki mamy
 • 2 końcówki

Zalety i udogodnienia:

 • łatwy w użyciu
 • nie zawiera niebezpiecznego BPA
 • tani w porównaniu do innych modeli
 • przezroczysta konstrukcja
Cena: 39 zł

Nasz ranking aspiratorów dla dzieci i niemowląt przedstawia kilka według naszych ekspertów najlepszych aspiratorków do nosa dedykowanych dla małych i większych dzieci mamy również model odpowiedni dla osób dorosłych. Dla ułatwienia stworzyliśmy tabelkę zawierającą poszczególne informacje techniczne zalety oraz wady produktu. Niemniej jednak uważamy, że każdy w wymienionych urządzeń jest dobrym aspiratorem do odciągania zaległej wydzieliny. Pamiętajmy jednak aby bezpiecznie korzystać z urządzenia musimy koniecznie zapoznać się z instrukcją zastosowania. A sam proces odsysania wykonywać bardzo dokładnie i powoli cały czas mając na uwadze naszego maluch. Mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu przybliżyliśmy Państwu poszczególne modele oraz podjąć odpowiednią decyzję zakupową.