Uszkodzenia kończyn górnych mogą przydarzyć się każdemu z nas bez względu na wiek, dzieciom, osobom dorosłych, częściej nawet osobom starszym. Niekiedy związane są z wypadkiem, gdzie może dojść do zwichnięcia, złamania. Bardzo często stan po operacji kończyn górnych wymaga noszenia temblaka. Niestety często również przy niedowładach powodowanych różnymi stanami chorobowymi jak np. udary mózgu kończące się połowiczym niedowładem kończyn dolnych lub górnych. Także różne inne jednostki chorobowe mogą powodować stan, w którym sięgamy po różnego rodzaju temblaki na ramię.

Jeżeli mowa o temblakach to warto również wspomnieć o temblakach wykonywany z chusty trójkątnej, która również może służyć do tamowania krwotoków. Najczęściej jednak używana jako unieruchomienie doraźne w celu szybkiego zabezpieczenia złamania. Jedak są to metody chwilowe stosowane krótkotrwale podczas pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gdzie dochodzi do zwichnięcia, złamania. czy nagłego krwawienia. Warto również mieć taką chustę na wyposażeniu w każdej medycznej apteczce w domu, podróży czy samochodzie, ponieważ może być czasami przydatna. Niemniej jednak jeżeli stan naszego zdrowia wymaga konieczności noszenia temblaka na co dzień przez dłuższy czas to warto wybrać dobrej jakości temblak z wygodnej tkaniny tak aby zapewnić sobie jak największy komfort podczas codziennych czynności.

Czym jest temblak?

Temblak to najprościej ujmując rodzaj stabilizatora ortopedycznego stosowanego do unieruchamiania kończyn górnych po różnego rodzaju uszkodzeniach jak np. zwichnięcia, złamania, porażeniach, odpowiedni również do zastosowania w niedowładach i stanach zapalnych. Temblak pozwala na podwieszenie, uniesienie, utrzymanie ręki w pozycji zgiętej w łokciu. Wyglądem zazwyczaj przypomina kawałek rękawa z paskiem. Do tzw. rękawa powinno umieścić się chorą kończynę a pasek przewlec przez zdrowe ramię i jeżeli jest regulowany wyregulować do odpowiedniej wysokości. Istnieją różne rodzaje temblaków niektóre paski zakłada się w pozycji proste na zdrowe ramię a niektóre w poprzek. Niekiedy rękaw jest mały i wąski są to zazwyczaj temblaki tzw. podwieszki stosowane jako opatrunki podtrzymujące gips w niedowładach kończyn górnych, zazwyczaj wykorzystywane przy lżejszym uszkodzeniu. Częściej jednak spotykamy temblak z szerokim rękawem stosowany zazwyczaj w cięższych jednostkach chorobowych, wymagających skuteczniejszej stabilizacji.

Jaki model wybrać, czym się kierować ?

Tutaj wszystko będzie zależało od rodzaju schorzenia i stanu naszego zdrowia. Najlepiej aby temblak posiadał łatwe i szybkie zapinanie tak aby chory bez konieczności pomocy drugiej osoby mógł go wygodnie złożyć. Szerokość rękawa jaką wybierzemy również będzie zależała od stanu zdrowia jak już wspomniano wyżej. Bardzo ważna jest także regulacja paska, dzięki, której dopasujemy temblak do odpowiedniej wysokości. Nowoczesne temblaki mają łatwy system zakładania aby dodatkowo nie powodować bolesności u pacjentów. A więc konstrukcja temblaka jest bardzo istotna, ponieważ ułatwia nam zakładanie i ściąganie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając temblak dla siebie czy kogoś z rodziny. Istotna może być również pora roku, kiedy musimy nosić temblaki. O ile zimą nie ma to większego znaczenia tak już latem może mieć, zwłaszcza kiedy jest upalnie. Najlepiej wtedy sprawdzają się temblaki siatkowe. Wykonane z materiału siatkowego, który zapewnia odpowiednią wentylację szczególnie w upalne dni. Dzięki temu chory dodatkowo nie poci się i może w funkcjonować w komfortowych warunkach. Dlatego materiał odgrywa bardzo ważną rolę, warto w lecie wybierać temblaki siatkowe lub z materiałów przepuszczających powietrze. Nowoczesne temblaki posiadają materiały zapobiegające potliwości a do tego zapewniające bardzo dobre unieruchomienie.

Także powinniśmy szukać temblaków z miękkim wygodnym naramiennikiem, dzięki temu unikniemy podrażnień, bolesności ramienia na którym spoczywa pasek. Temblaki mogą być dostępne w uniwersalnym rozmiarze ale coraz częściej mają odpowiednie rozmiary i tutaj możemy znaleźć od najmniejszych XS do największych XXL. Aby dobrać idealnie pasujący temblak do swojej sylwetki powinniśmy zazwyczaj kierować się obwodem wokół klatki piersiowej. Przed zakupem zawsze warto poczytać o produkcie i jego właściwościach, ponieważ coraz więcej jest na rynku dobrej jakości temblaków wykonanych z specjalistycznych materiałów ale niestety pojawiają się też zwykle temblaki, z niewygodnych i nieprzepuszczających powietrza materiałów. Może mało istotny dla większości osób jest kolor jednak najlepiej wybierać ciemniejsze, ponieważ nie brudzą się tak szybko jak jasne. Dodatkowo warto sprawdzić w jaki sposób należy prać taki temblak i w jakiej temperaturze aby nie zniszczyć jego materiału i konstrukcji.

 

Podsumowując cały temat to najistotniejszy przy wyborze temblaka powinien być rozmiar, możliwość regulowania paska. Pod uwagę należy wziąć także materiał z jakiego jest wykonany temblak dla własnej wygody warto wybierać temblaki z miękkim naramiennikiem. Istotna jest także grubość rękawa w zależności od jednostki chorobowej a kolor dobieramy indywidualnie, ciemniejsze są praktyczniejsze, ponieważ nie brudzą się tak szybko. Jeżeli chodzi o cenę temblaka to już dobrej jakości podstawowy temblak możemy zakupić za około 30 zł. Są to zazwyczaj modele stosowane do podtrzymania kończyny górnej. Jednak istnieją inne droższe modele, które pozwalają na odciążenie kończyny górnej, całego przedramienia te dodatkowo mogą mieć mocowania w pasie. Ich cena jest również większa i wiąże się to z użyciem innego rodzaju materiału najczęściej specjalistycznej pianki usztywniającej koszt tutaj może sięgać kilkudziesięciu a nawet do kilkuset złotych w przypadku specjalistycznych temblaków w rodzaju kamizelek. Mamy nadzieje, że nasz krótki wpis pozwolił Państwu na zwrócenie uwagi na najistotniejsze cechy jeżeli chodzi o wybór temblaków.