Before content area

Choroba to dla wielu z nas trudny okres a zwłaszcza przewlekła wymagająca leżenia w łóżku. Osoby chore unieruchomione leżące, wymagają szczególnej opieki osób trzecich w codziennych czynnościach medycznych. Większość asortymentu poświęconego dla chorego skupia się na produktach higienicznym typu kosmetyki do dla chorych, pieluchy, pieluchomajtki, asortyment do czynności fizjologicznych, baseny, kaczki, bidety czy krzesła toaletowe. Istotne są także podkłady dla chorych, pościel jednorazowa i wielorazowa. Również jeżeli chodzi o niemożliwość samodzielnego poruszania się to znajdziemy na rynku różnego rodzaju podpórki, chodziki, wózki inwalidzkie, kule, trójnogi itp. Większość osób mająca pod opieką choreo skupia się zazwyczaj na powyższym asortymencie, który zaspokaja większość potrzeb związanych z podstawową higieną i poruszaniem się. Ale często zapominamy o higienie jamy ustnej chorego. A jest to bardzo ważne nie tylko dla osób chorych ale każdego z nas.

Szczoteczka do mycia zębów z funkcją odsysania wydzieliny

Zestawy do czyszczenia jamy ustnej

Prawidłowe dbanie o stan jamy ustnej odzwierciedla całość naszego zdrowia. Warto pamiętać, że wiele powszechnie występujących chorób ma związek z próchnicą. Ponieważ próchnica jest wywoływana przez kwasy, wytwarzane przez bakterie, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia powodując wiele jednostek chorobowych. Bakterie poprzez przenoszenie się wraz z krwią na inne organy mogą wywoływać stany zapalne w odległych od jamy ustnej miejscach np. nerki, stawy, nerwy wzrokowe, może zwiększyć ryzyko cukrzycy. Z poważniejszych chorób jakie może powodować próchnica to zapalenie wsierdzia i zapalenie mięśnia sercowego, które w niektórych przypadkach może nawet zakończyć się nawet śmiertelnie. Niewiele osób o tym wie i niewiele zdaje sobie sprawę jak ważne jest dbanie o stan jamy ustnej także u osób chorych leżących. A więc próchnica to nie tylko kwestia estetyczna naszych zębów ale także zdrowia, dlatego dbanie o prawidłowy stan jamy ustnej to konieczność u osoby zdrowej ale także chorego.

Bardzo często chory leżący nie jest w stanie umyć sobie samodzielnie zębów. Dlatego w tych czynnościach wymaga pomocy ze strony opiekuna. Warto tutaj wspomnieć, o specjalistycznych zestawach do higieny jamy ustnej dla chorych. Są to zestawy zazwyczaj składające się z specjalnych szczoteczek do zębów oraz płynów. Szczoteczki w tym przypadku posiadają 2 strony jedna z nich wyposażona jest w szorstką strukturę przeznaczoną do czyszczenia języka a druga włosie jak w tradycyjnej szczoteczce. Co charakteryzuje szczoteczki do zębów dla chorego to specjalistyczny system odsysania śliny jakiego nie znajdziemy w zwykłych szczoteczkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy umyć zęby choremu, który ma problemy z samodzielnym wypłukaniem jamy ustnej. Są to szczoteczki głównie dedykowane dla osób chorych leżących ale może z nich korzystać nawet osoba zdrowa. Dodatkowo niektóre zestawy dentystyczne dla chorych posiadają płyny do płukania jamy ustnej zawierające delikatne środki odkażające. Oprócz taki zestawów dla osób niesamodzielnych chorych przebywających w domu czy szpitalu niemogących się poruszać warto stosować gąbeczki nawilżające usta. Niekiedy zdarza się, że po operacjach czy po przebiegu rożnych chorób pacjent nie może się poruszać ani samodzielnie pić co sprzyja wysuszaniu jamy ustnej, a także samych okolic ust. Przesuszone śluzówki powodują liczne pęknięcia i bolesne owrzodzenia. Aby temu zapobiec warto u chorego stosować aplikatory nawilżające usta. Są to specjalistyczne patyczki z gąbeczkami, które moczy się w wodzie i zwilża nimi usta, dzięki temu nie ulegają przesuszeniu i nie powodują pęknięć.

Szczoteczki elektryczne i soniczne

Dla osób, które są bardziej samodzielne i są w stanie samemu umyć zęby dobrym rozwiązaniem będą również szczoteczki elektryczne. W przypadku osób chorych takie szczoteczki są wygodniejsze niż tradycyjne manualne. Ponieważ nie wymagają użycia siły aby dokładnie umyć zęby. Szczoteczkę elektryczną wystarczy włączyć nałożyć pastę i dokładnie myć zęby. Nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane timery, które mają określony czas na mycie każdej części jamy ustnej. Dzięki temu mamy pewność, że nasza jama ustna jest oczyszczona w odpowiedni sposób. Szczoteczki soniczne są skuteczniejsze jeżeli chodzi o dokładne mycie jamy ustnej niż zwykłe szczoteczki ręczne. Dodatkowo wybierając szczoteczkę elektryczną warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej, która czyści lepiej zęby niż zwykłe elektryczne. Ponieważ szczoteczka soniczna pozwala na czyszczenie zębów za pomocą ruchów wymiatających i pulsacyjnych co dużo skuteczniej usuwa osad i inne zanieczyszczenia. Z kolei elektryczna wykonuje ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-pulsacyjne mniej efektywne niż soniczne.

Soniczne szczoteczki od kilku lat wiodą prym na naszym rynku i są chętniej wybierane zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Obecnie wybór jest bardzo duży na co wpływ ma również cena. Wyższa cena to zazwyczaj lepszy rodzaj szczoteczki chociaż nie zawsze tak jest. Czasami o cenie decyduje znajomość marki na rynku, która jest wiodącym producentem. Warto również zwrócić uwagę na inny asortyment w postaci szczoteczek elektrycznych, ponieważ  nie zawsze znany producent oferuje nam wysoką jakość czasami mniej znane marki mają lepszy asortyment. W przypadku wyboru szczoteczki elektrycznej zawsze warto wziąć pod uwagę prędkość i ilość wykonywanych ruchów na minutę, im więcej tym lepszy efekt czyszczenia. Istotne jest również czy szczoteczka posiada dodatkowe funkcje jak np. funkcja masażu dziąseł, wybielania, czy ma np. wbudowany zegar. Także weźmy pod uwagę czas pracy na jednym ładowaniu. W przypadku wyboru szczoteczki dla chorego weźmy pod uwagę łatwość w obsłudze urządzenia. Ważne aby szczoteczka nie była ciężka, również przyda się funkcja timera, która ułatwi choremu prawidłowe mycie jamy ustnej z każdej strony. Dla osób, które mają wrażliwe dziąsła warto zakupić szczoteczki z delikatnym włosiem oraz funkcją masażu, która pozwoli wzmocnić dziąsła.

Pamiętajmy, że osoba chora długotrwale leżąca wymaga szczególnej opieki pod każdym względem ale nie zapominajmy o dbaniu o stan jamy ustnej. Wraz ze szczoteczkami warto również stosować specjalistyczne pasty i płyny do płukania ust, które powinny być dostosowane do potrzeb chorego.