Każdy rodzic mający małe dziecko czy dzieci wie jak często jego pociecha narażona jest na różnego rodzaju otarcia, rany, skaleczenia. Dzieci bardzo często podczas zabawy, wykonywania różnych czynności potrafią się lekko zranić czy skaleczyć. W przypadku, kiedy rana nie jest duża i nie wymaga interwencji lekarskiej, należy użyć zestawu plastrów w celu jej zabezpieczenia. Chronią one przed brudem, drobnoustrojami i innymi zanieczyszczeniami. Wtedy zawsze warto mieć pod ręką materiały opatrunkowe dedykowane dla dzieci. Jeżeli chodzi o materiały opatrunkowe to jest ich niezliczona ilość od gazików, plastrów, chłonnych opatrunków po paski do zamykania ran itp.

Kolorowe plastry dla dzieci

Istnieją jednak materiały opatrunkowe, które specjalnie zostały stworzone dla najmłodszych pacjentów. Zazwyczaj są to opatrunki powstałe z delikatniejszych materiałów, bardzo często mające kolorową wzorzystą strukturę. Najczęściej postaci przypominające bohaterów z ulubionych bajek. Producenci coraz częściej tworzą produkty specjalnie dedykowane dla dzieci, ponieważ wiedzą, że dzięki temu dziecko szybciej się uspokaja, poprzez zainteresowanie kolorystyką, wzorem. To również pozwala maluchom zapomnieć o nagłym bólu powodowanym zranieniem. Niekiedy sama rana jest niewielka a znacznie częściej to panika bierze górę wywołując u dziecka płacz, który trudno powstrzymać. Kolorowe plastry dla dzieci mają uspokoić malucha zajmując jego uwagę. Dzisiaj skupiliśmy się na opatrunkach z kolorowymi wzorami ale istnieje bardzo wiele innego asortymentu medycznego dedykowanego specjalnie dla dzieci. A mianowicie są to inhalatory, ciśnieniomierze, aspiratory do nosa czy nawet szczoteczki, irygatory do jamy ustnej. Coraz więcej tego rodzaju sprzętów możemy spotkać w aptekach czy medycznych sklepach.

Wracając do tematu naszych opatrunków dla dzieci to warto również zwrócić uwagę z czego wykonane są plastry. Ważne tutaj jest aby tkanina przepuszczała powietrze, dobrze przylegała do skóry, najlepiej gdyby była wodoodporna, dzięki temu dziecko może się kąpać z opatrunkiem. Klej z kolei powinien dobrze trzymać się na skórze ale nie sprawiać problemu w przypadku jego odklejania aby nie powodował bolesności. Doskonałym rozwiązaniem dla małych dzieci są plastry w formie tatuażu. Po naklejeniu na skórę tworzą dziecięcy tatuaż, który dla dzieci jest bardzo atrakcyjny dlatego chętnie go noszą i nie zdejmują. Niekiedy dzieci nie lubią mieć czegoś na skórze i bardzo często specjalnie odklejają zwykłe plastry narażając tym samym ranę na zakażenie. A jeżeli plastry są kolorowe i mają ciekawe wzornictwo to dziecko na pewno samo z siebie go nie odklei. Ważne jest aby utrzymywać odpowiednią higienę w przypadku noszenia plastrów i wymieniać je systematycznie.

Plastry dla starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci, które mają kilkanaście lat plastry z zabawnymi kolorowymi nadrukami się nie sprawdzą. Dlatego tutaj mamy bardzo duży wybór plastrów jeżeli chodzi o przylepce włókninowe lub tkaninowe, które są również delikatne i bardzo dobrze utrzymują się na skórze, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych i narażonych na odklejanie się jak kolana, łokcie, dłonie. Zazwyczaj są to plastry w białym lub cielistym kolorze. Tutaj również warto wybierać plastry dobrej jakości z warstwą przepuszczającą powietrze. Bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem są plastry w tak zwanej formie taśmy, które możemy w każdym momencie przyciąć do odpowiednich rozmiarów.

Dyskretne plastry dla dzieci i dorosłych

Niekiedy dziecko nie chce nosić plastrów rzucających się w oczy najczęściej tych w odcieniach bieli, które widać na pierwszy rzut oka. Dlatego istnieją również plastry mające transparentną strukturę, która jest przezroczysta i ogranicza jego widoczność. Taki rodzaj plastrów najczęściej stosuje się na miejsca bardzo widoczne jak twarz, dłonie, odsłonięte części ciała. Podobnie jak plastry w cielistym kolorze, które również stapiają się ze skórą, imitując jej odcień. Plastry tego typu mogą być stosowane przez dzieci i osoby dorosłe. Dobrze sprawdzają się na większe wyjścia, uroczystości, kiedy nie chcemy aby nasz plaster był bardzo widoczny.

Opatrunki na większe rany

Zdarza się, że nasze dziecko wymaga skuteczniejszego zabezpieczania w przypadku większych ran tzw. ran wysiękowych. Wtedy zwykłe plasterki niestety nie wystarczą. Tutaj doskonale sprawdzą się plastry dobrej jakości dedykowane dla dzieci i osób dorosłych o delikatnej strukturze z wkładem chłonnym są to plastry z opatrunkiem jak np. Elastopor Steril. Ten rodzaj plastrów przeznaczony jest na rany z wysiękiem, posiada bardzo dobry wkład chłonny, który doskonale absorbuje wydzieliny. Plastry tego typu dostępne są w zróżnicowanym rozmiarze można je również przyciąć do wymaganego rozmiaru. W przypadku opatrunku na oko, warto szukać plastrów w kształcie owalnym, które bardzo dobrze przylegają do okolic oczu.

Opatrunki na oparzenia

Niekiedy nasze dziecko może ulec oparzeniu, tutaj w zależności od stopnia poparzenia również należy wybierać specjalistyczne opatrunki zawierając parafinę, która łagodzi bolesność i przyspiesza proces gojenia, zapobiegając maceracji skóry. Dobrym opatrunkiem na rany oparzeniowe, w tym po oprzeniach słonecznych, w otarciach naskórka są plastry parraFinnet, które posiadają delikatną strukturę nie podrażniającą skóry. W dodatku mogą być stosowane z lekami przeciwbólowymi. Na rany oparzeniowe zwłaszcza I, II i III stopnia bardzo dobrze sprawdzają się również opatrunki hydrożelowe. Są to opatrunki posiadające specjalną warstwę żelową, która pozwala zapewnić skórze optymalną wilgotność na powierzchni rany, tym samy przyspiesza efekt leczniczy. Warstwa hydrożelowa pozwala również na oczyszczenie rany z martwych tkanek, chroniąc przed mikroorganizmami i drobnoustrojami. Również ograniczają pozostawanie blizn na powierzchni skóry. Takim materiałem opatrunkowym są popularne plastry hydrożelowe jak np. Aqua Gel. To plastry, które przyspieszają efekt leczniczy i oprócz oparzeń mogą być stosowane również na trudno gojące się rany np. przy stopie cukrzycowej, po przeszczepach, owrzodzeniach, odleżynach.

Wymieniliśmy kilka rodzajów najczęściej stosowanych plastrów, które mogą być przydatne na różne rany. Od najmniejszych skaleczeń po większe rany z wysiękiem, aż do ran oparzeniowych. W przypadku dzieci warto stosować specjalistyczne opatrunki dedykowane głównie dla nich jak np. kolorowe plasterki z postaciami z bajek czy w fantazyjnych kształtach. Opatrunki dla dzieci mogą posłużyć również osobom dorosłym. Warto mieć tego rodzaju opatrunki w domowej apteczce aby były zawsze pod ręką.