Before content area

Laski inwalidzkie to laski, które bardzo często kojarzymy z osobami starszymi do podpierania się. Jednak laski inwalidzkie mogą być również pomocne dla osób z problemami układu chodzenia po różnych chorobach itp. Laski inwalidzkie to także laski przeznaczone dla osób niewidomych.
Laski inwalidzkie pomocne są dla osób, mających problemy z poruszaniem się powodowanym osłabianą koordynacją ruchową wynikająca z różnych chorób, urazów układu chodzenia. Laska ma podobną funkcję do kuli jednak przeznaczona jest dla osób sprawniejszych. W przypadku stosowania lasek mamy możliwość odciążania jednej części ciała, minimalizując przy tym nacisk na inne części ciała np. biodra, z którymi zazwyczaj osoby starsze mają problemy. Zastosowanie laski pozwala na lepszą funkcjonalność osoby starszej i zachowanie stabilności, dzięki temu umożliwia wyjście z domu, pokonywanie różnych przeszkód i stopni.

Laski drewniane istnieją od bardzo dawna, pierwsze wzmianki o laskach sięgają starożytności, można o nich wyczytać również w Biblii. Podobnie jak kiedyś i dziś służyły do podpierania się ale nie tylko dla osób z ograniczeniami ruchowymi, bardzo często zabierano je ze sobą w długie wędrówki niekiedy również stanowiły rodzaj broni obronnej. W XIX wieku z kolei laski były nieodzownym elementem garderoby eleganckich bogatych mężczyzn, najczęściej wykonane z wysokiej jakości drewna czy metalu. I to właśnie do dziś ten rodzaj lasek niektórym kojarzy się z klasą i elegancją. Dlatego dziś bardzo wiele osób w starszym wieku wybiera klasyczne laski drewniane typu kasztan czy derby do codziennego podpierania się. Lasek używają również osoby nie mające problemów z chodzeniem a właśnie jako uzupełnienie swojego stroju dodając sobie w ten sposób większego szyku.

Rodzaje lasek inwalidzkich jakie możemy wyróżnić?

Laski drewniane

Laski drewniane jedne z popularniejszych, od których zaczęła się cała historia z laskami. Wykonane są na wzór starych lasek posiadających postać kija zazwyczaj z okrągłym zakończeniem. Chociaż w tej chwili mamy wiele modeli zakończeń lasek drewnianych jak chociażby słynna laska Derby z zakończeniem przypominającym literę T. Jest to wygodna duża rączka do trzymania zapewniająca wysoką stabilność. Dobre drewniane laski są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości twardego drewna jak np. heban, które nadawało oprócz trwałości elegancki wygląd. Zazwyczaj laski są lakierowane na całości wraz z szlifowanym uchwytem. Laski drewniane mają stałą długość, której nie możemy wyregulować ale niekiedy istnieje możliwość przycięcia laski u dołu, kiedy jest zbyt wysoka. Tutaj długość może być różna zazwyczaj są to długości standardowe od 90 do 100 paru centymetrów. Ten model lasek zakończony jest jak większość antypoślizgową nasadką, którą w przypadku uszkodzenia można wymienić. Laski drewniane sprawdzą się dla każdego, zwłaszcza osób w podeszłym wieku, które potrzebują solidnej laski na co dzień.

Laski metalowe

Laski metalowe tak potocznie są nazywane laski inwalidzkie wykonane z różnego rodzaju metali. Najczęściej są to laski aluminiowe z dodatkiem innych stopów metali, które zwiększają trwałość produktu. Bardzo często laski posiadają antykorozyjną powłokę zabezpieczającą przed korozją. Laski tego typu mogą mieć stałą długość lub z możliwością regulacji, dzięki temu z takiego modelu mogą korzystać osoby o zróżnicowanym wzroście. Dodatkową opcją w laskach aluminiowych może być możliwość składania. Składana laska zapewnia wygodę dla osób, które bardzo często podróżują czy np. wymagają jedynie podparcia się wchodząc na stopnie dlatego w każdej chwili mogą wyciągnąć laskę z torby czy plecaka i ją rozłożyć. Zakończenia metalowych lasek są różne mogą to być zwykłe klasyczne uchwyty typu T czy inne, coraz częściej laski posiadają różnego rodzaju zdobienia. Tutaj producenci wychodzą nam naprzeciw i zaskakują nas nowymi propozycjami lasek z różnymi dodatkowymi opcjami jak np. laski z funkcją parasola. Są to laski, które oprócz podpierania się sprawują funkcję parasolki, dzięki temu dla osób, które stosują ten rodzaj laski nigdy nie zaskoczy ich deszczowa pogoda. Takie rozwiązanie pozwala osobie niepełnosprawnej wyjść z domu nawet w gorszych warunkach pogodowych bez dodatkowej konieczności noszenia parasola. Dla niektórych osób, może to być dyskretna forma podpierania się na co dzień. Laski metalowe dedykowane są dla starszych jak i również młodszych użytkowników mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Dla osób, które chcą idealnie dopasować laskę do swojego wzrostu warto zakupić model regulowany. Z kolei dla osób często podróżujących na pewno sprawdzą się laski składane.

Laski dla niewidomych

Laski dla niewidomych to specjalny rodzaj lasek, które posiadają charakterystyczne kolory tzw. białe laski, tak aby ułatwić innym osobom identyfikację osoby niewidzącej. Ma to na celu przede wszystkim polepszenie funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie. Poprzez rozpoznanie osoby niewidomej na ulicy. Kiedy niewidomy porusza się o specjalnej lasce jest to informacja dla społeczeństwa aby np. ułatwić mu przejście, zejść z drogi, czy w przypadku pojawiającego się niebezpieczeństwa ostrzec. Ten rodzaj laski może mieć różną budowę mogą to być laski stałe, regulowane, składane. Laski dla niewidomych posiadają specjalną konstrukcję, która pozwala osobie niewidomej wyczuć podłoże na jakim się znajduje oraz przeszkody na drodze, dzięki temu niewidomy może bezpieczniej się poruszać.

Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć Państwu temat związany z laskami inwalidzkimi, jakie mamy rodzaje lasek i jaki model najlepiej wybrać dla siebie czy bliskich. Przede wszystkim przy wyborze lasek inwalidzkich powinniśmy kierować się funkcjonalnością i wygodą. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wzrost jaki mamy i jaką długość ma laska czy jest regulowana czy też nie, czy możemy ją przyciąć. Drugim istotnym parametrem jest waga i mowa tutaj o naszym obciążeniu wagowym jak i również wadze samej laski. Każda waga ma jakiś limit, który wytrzymuje podczas chodzenia zazwyczaj jest to 100 kg i czasami ponad 115 kg, przed zakupem należy zwrócić na to uwagę aby zapewnić sobie bezpieczną stabilizację. Dla niektórych osób istotna będzie sama waga laski, im lżejsza tym lepiej się nam poruszać, ponieważ nie stanowi dla nas dodatkowego obciążenie. Jeżeli chodzi o wygląd to tutaj istnieje bardzo duża dowolność w wyborze od klasycznych lasek drewnianych, metalowych w tym aluminiowych, miedzianych i pokrytych innymi stopami. W zależności od naszych potrzeb istnieją laski regulowane, składane. To jaki model laski wybierzemy będzie zależało od nas i naszych możliwości finansowych. Laski inwalidzkie nie są drogie najprostsze modele to wydatek rzędu kilkunastu złotych do kilkudziesięciu, również mamy na rynku droższe modele do kilkuset złotych. Warto pamiętać, że zwykła laska inwalidzka nie musi być droga a doskonale spełnia swoją funkcję.