Wiele osób słysząc o lampie na podczerwień nie ma pojęcia co to jest, niektórzy jedynie kojarzą, a niewiele wie, że lampa ma działanie lecznicze. Lampy na podczerwień pojawiły się na naszym rynku już dawno chociaż, te do korzystania domowego od niedawna dopiero są dostępne do zakupienia w sklepach. Niegdyś z lamp mogliśmy skorzystać zazwyczaj w sanatoriach, gabinetach fizjoterapii, rehabilitacji, renomowanych salonach masażu, kosmetycznych a dziś każdy z nas może mieć taką lampę w domu.

Bardzo często wiele z nas przy dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia ratuje się środkami farmakologicznymi. Są osoby, które nadużywają leków co prowadzi do uodpornienia na nie, niekiedy uzależnienia. Dodatkowo zażywanie leków nie jest obojętne dla naszego zdrowia w przypadku osób, które nadużywają leków przeciwbólowych mogą pojawić się problemy z układem pokarmowym, obciążeniem wątroby, nerek mogą również negatywnie wpływać na inne narządy. Dlatego z lekami przeciwbólowymi należy postępować ostrożnie i zażywać jedynie przy większych bólach, najlepiej skonsultować to z lekarzem. Zamiast stosowania wszechobecnej farmakologii przeciwbólowej wiele osób mogłoby skorzystać z leczenia lampą na podczerwień. Dzięki zastosowaniu takiej lampy ograniczamy zażywanie leków co pozytywnie wpływa na nasz organizm. Oszczędzamy również pieniądze nie kupując dodatkowych środków przeciwbólowych.

Jak działa lampa na podczerwień?

Lampa z światłem podczerwieni to niewielkie urządzenie składające się z obudowy, promiennika i filtra. Urządzenie emituje światło podczerwone – promienie Infrared IR. Jest łatwa w zastosowaniu jednak należy wiedzieć podstawowe informacje jeżeli chodzi o czas naświetlania i odległość od naświetlanego miejsca. Te informacje znajdą Państwo w instrukcji zastosowania. Zazwyczaj naświetlanie zależy od mocy promiennika i miejsca na jakie działamy. Efekt leczniczy za pomocą tego urządzenia na podczerwień następuje przez naświetlenie poszczególnej części ciała. Czas tutaj jest uzależniony od mocy żarówki i rodzaju lampy, w tym celu należy zapoznać się z informacją jaką podaje producent. Lampa działa na zasadzie emitowanego ciepła, a ciepło jak wiadomo rozszerza naczynia krwionośne, powodując większy napływ krwi do tkanek. Dzięki temu to tkanek dociera większa ilość tlenu i substancji odżywczych. Również poprawia się drożność żył następuje wypłukiwanie związków, które wywołują stany zapalne. Ciepło płynące z lampy pozwala także na rozluźnienie napiętych mięśni co wpływa na ich naturalną regenerację. Przed przystąpieniem naświetlania skóry powinniśmy oczyścić i osuszyć skórę, miejsce powinno być odsłonięte. Odległość zależy jak już wspomnieliśmy od mocy i miejsca naświetlenia. Zazwyczaj jest to od 20 cm do 50 czasami więcej.

Co można leczyć za pomocą lampy?

Lampa na podczerwień posiada wiele możliwości leczniczych. Można nią leczyć wiele schorzeń i dolegliwości bólowych. Urządzenie tego typu polecane jest na bóle, przy których bardzo często wiele osób sięga po leki a mianowicie jedne z częstszych jakimi są bóle głowy, uporczywe i męczące bóle migrenowe. Bardzo dobrze sprawdza się przy przeziębianiach, na bóle zatok czołowych, szczękowych, nosowych, bóle kręgosłupa. Promieniowanie pozwala eliminować czynniki chorobotwórcze.

Może być pomocna przy porażeniach nerwu twarzowego. Światło podczerwieni doskonale działa na bóle reumatyczne, zespoły bólowe kręgosłupa, na nerwobóle i mięśniobóle, dyskopatię, drętwienie kończyn. Lampa jest zalecana bardzo często w rehabilitacji po stanach operacyjnych czy też chirurgicznych przyspiesza leczenie i powrót do zdrowia.

Działanie lampy doskonale wpływa na stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych. Urządzenie na podczerwień pozwala na szybsze gojenie się ran i uszkodzeń skóry, w tym blizn potrądzikowych także oparzenia fotochemiczne. Może również pomóc kobietom cierpiącym na zapalenie przymaciczne, działa leczniczo także na odmrożenia. Działanie lampy bardzo dobrze wpływa na ukrwienie całego organizmu. Dodatkowo pozwala oczyścić organizm z toksyn.

Jak widać zastosowanie lampy z czerwonym światłem jest wszechstronne i pomaga eliminować wiele dolegliwości bólowych na, które często stosujemy farmakoterapię. Działanie lampy wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie. Szczególnie z lampy powinny korzystać osoby o obniżonym nastroju, przy depresjach oraz osoby zdrowe w celu poprawy samopoczucia.

Czy z lampy mogą korzystać wszyscy?

Zazwyczaj kojarzymy stosowanie lampy na podczerwień z osobami w podeszłym wieku, które cierpią na zmiany reumatyczne i wszelkie dolegliwości bólowe. Jednak to nieprawda z lampy mogą korzystać osoby w różnym wieku nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. W przypadku osób w podeszłym wieku natężenie światła powinno być mniejsze. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania jeżeli chodzi o naświetlanie, pierwszym z nich jest ciąża, kobiety w ciąży nie powinny stosować lamp, również nie zaleca się dla osób mających niewydolność krążeniową. Nie poleca się także używania lamp kiedy mamy stany zapalne skóry. Nie wskazane jest również promieniowanie dla osób mających problemy z układem naczyniowym czy moczowym. W przypadku innych dolegliwości warto przed zastosowaniem lamp skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który stwierdzi czy przy następujących schorzeniach stosowanie lampy będzie bezpieczne. W przypadku zastosowania lampy na twarz należy chronić oczy zakładając specjalne okulary.

Lampa lecznicza emitująca czerwone światło to urządzenie przeznaczona do wszechstronnego zastosowania w wielu dolegliwościach bólowych. Długość naświetlania zależy od mocy promiennika i schorzenia oraz miejsca na jakie działamy. Koszt lampy może wahać się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset nawet, w zależności od producenta i mocy promiennika. Wybierając lampę weźmy pod uwagę jaki rodzaj schorzenia mamy i na co chcemy ją stosować. Tutaj również należy kierować się mocą promiennika. Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek urządzenia czy jest to sprzęt medyczny czy zwykły elektroniczny powinniśmy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania od producenta.