Before content area

Sen to czynność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dla każdego z nas. Sen szczególnie w nocy jest bardzo istotny, ponieważ dzięki niemu nasz organizm może się odpowiednio zregenerować i dać nam siłę na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak niestety bardzo często zdarza się, że sen zaburzają nam różne czynniki w tym powszechnie występujące u wielu ludzi na całym świecie chrapanie.
Chrapanie to dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Chrapanie może występować u nas w mniejszym lub większym stopniu i jest określane jako zaburzenie oddychania. Polegające na wydawaniu niekontrolowanego dźwięku w czasie snu związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez gardło. Co najczęściej ma związek z wiotczeniem podniebienia w czasie snu, nieprawidłową budową podniebienia, jego części również może być powodowane innymi czynnikami w tym alergicznymi, chorobami układu oddechowego, otyłością, paleniem papierosów czy nieodpowiednim ułożeniem ciała w czasie snu.

Chrapanie może objawiać się epizodami mającymi miejsce raz na jakiś czas, niekiedy częściej ale również zdarza się codziennie u niektórych osób. Sporadyczne chrapanie zdarza się co 4 kobiecie i mężczyźnie, krótkotrwałe nie jest niebezpieczne może być czasami uciążliwe dla osoby współdzielącej jedną sypialnie. Z takim chrapanie możemy próbować radzić sobie środkami aptecznymi lub też wybierając odpowiednią pozycje spania wraz z specjalistyczną poduszką. Na rynku możemy spotkać szeroki asortyment poduszek przeznaczonych dla osób chrapiących. Są to poduszki o odpowiednim wyprofilowaniu unoszącym naszą głowę tak aby w czasie snu zapewnić prawidłowe podparcie odcinka szyjnego oraz tyłu głowy i zamknięcie ust w czasie spania co również zmniejsza chrapanie. Oprócz tego taka ortopedyczna poduszka wzmaga w nas prawidłowe ułożenie sylwetki pozwalające odpoczywać czy spać na boku co także zmniejsza wydawanie dźwięku charakterystycznego dla chrapania. Materiał dobrej jakości poduszki na chrapanie powinien być zawsze antyalergiczny oraz mieć pokrowiec zdejmowany przystosowany do prania. Taki rodzaj poduszki oprócz zmniejszenia bądź zniwelowania chrapania pozwoli również pozbyć się bezsenności. Pamiętamy jednak, że poduszka może pomóc zmniejszyć chrapanie jednak nie wyeliminuje go całkowicie przy cięższych postaciach chrapania. Niemniej jednak jest to bardzo pomocny i wskazany asortyment przy chrapaniu czy cięższej jego postaci bezdechu sennego. Warto korzystać z specjalistycznych poduszek ortopedycznych również przez osoby, które nie chrapią aby zapewnić sobie prawidłowe podparcie odcinka szyjnego zapewniając zdrowy sen.

Z kolei jeżeli obserwujemy u siebie czy partnera, partnerki codzienne chrapanie, które nie pozwala mam się wysypiać powinniśmy jak najszybciej zareagować. Wybierając się na wizytę do laryngologa lub też otolaryngologa. Który przeprowadzi odpowiednie badanie i poda przyczynę chrapanie oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Jakie możemy wyróżnić przyczyny chrapania?

Przyczyn jest bardzo wiele można je upatrywać w nieprawidłowej budowie podniebienia, które może być nadmiernie wiotkie i wydłużone. Przyczyną może być także przerost nasady języka czy języczka również przerost migdałków, obrzęk małżowin usznych, polipy nosa. Jeżeli chrapanie powodują powyższe czynniki to również lekarz może ale nie musi zalecić ich korekcję a w przypadku przerostu migdałów np. ich wycięcie, czy pozbycie się polipów. Jeżeli chrapanie jest nieuciążliwe i niezagrażające naszemu zdrowiu zabiegi nie muszą być konieczne wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta.
Bardzo często chrapanie występuje u osób z krzywą przegrodą nosową. Jej wyprostowanie zazwyczaj pozwala na poprawę w tej sferze jednak wiąże się to z zabiegiem, któremu nie każdy chce się poddać. Ponieważ po zabiegu często czeka nas kilkutygodniowa niekiedy nawet kilku miesięczna bolesna rekonwalescencja.

Najniebezpieczniejsze jest jednak chrapanie związane z bezdechem sennym. Obecnie coraz więcej osób cierpi na bezdech senny nie zdając sobie z tego sprawy. A oprócz tego, że bezdech powoduje dyskomfort dla nas samych jak i osoby, z którą dzielimy sypialnię. To dla osoby która na takowy bezdech cierpi oprócz niewyspania, może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Bezdech senny powoduje zatrzymanie oddechu co również skutkuje niedotlenieniem mózgu. Zatrzymanie oddechu w czasie snu występuje u każdego z nas naturalnie. Jednak zatrzymanie dłużej niż na 10 sekund w przypadku bezdechu, który powtarza się nawet kilka do kilkunastu razy na godzinę jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na powstawanie bezdechu wpływ ma między innymi zbyt duże rozluźnienie mięśni i ścian gardła blokując swobodny przepływ powietrza. Bezdech może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia początkowo może objawiać się osłabieniem koncentracji, bólami głowy, wydłużeniem reakcji psychomotorycznej a w konsekwencji może przyczynić się do chorób serca, układu krążenia. U osób z zdiagnozowanym bezdechem sennym bardzo często obserwuje się również nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne serca czy zawały a także udary mózgu. Dlatego podjęcie leczenia w tym przypadku jest bardzo ważne i pomoże uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami. Więc tutaj bardzo istotna jest interwencja lekarza. Osoba z takim bezdechem powinna niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, który zleci odpowiednie badania i potwierdzi chorobę oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Jak samemu próbować rozpoznać bezdech senny?

Powinniśmy zwrócić uwagę na częstotliwość chrapania. Jeżeli występuje codziennie i jest bardzo głośnie a przy tym zawiesza się oddech na więcej niż około 10 sekund, powtarzając się w ciągu godziny kilkukrotnie to może zwiastować pierwszy objaw choroby. Kolejnym może być to, że chory w ciągu dnia jest niewyspany, nie może się skoncentrować do tego również mogą dojść bóle głowy. Bardzo często wtedy chory poddaje się drzemkom w ciągu dnia, nad którymi nie jest w stanie samodzielnie zapanować.
Dzieje się tak, ponieważ osoba z bezdechem nie wysypia się odpowiednio w nocy dlatego organizm jest wyczerpany i próbuje nadrobić to w ciągu dnia. Drzemki bardzo często są samoistne a chory nie potrafi nad nimi zapanować dlatego może zasypiać w domu, w pracy a co najgorsze nawet jadąc samochodem. Co może być również przyczyną wypadku drogowego. Tak więc jeżeli zauważymy u kogoś z bliskich takie objawy lub u siebie samych konieczne musimy udać się do lekarza. Leczenie w tym przypadku może być różne w zależności od poziomu zaawansowania choroby. Może być to ingerencja chirurgiczna polegająca no korekcji podniebienia i innych części powodujących chrapanie. Ale również nieinwazyjne poprzez zastosowanie odpowiednich aparatów do oddychania. Wszystko zależy od badań i rodzaju zaawansowania choroby, leczenie dobiera się indywidualnie tak aby było jak najbardziej skuteczne i bezpieczne dla pacjenta. W każdym przypadku chrapania większym i mniejszym powinniśmy również zadbać o odpowiednie podparcie głowy. Czyli jak już wspomnieliśmy na samym początku warto w tym celu zakupić dobra poduszkę ortopedyczną na chrapanie.

Najlepiej wybierać poduszki medyczne, które posiadają odpowiednie profile w części głowy. Ale także wykonane są z bezpiecznych antyalergicznych materiałów. Ponieważ osoba chrapiąca zazwyczaj podczas snu otwiera usta lub często śpi z tzw. otwartą buzią przez którą bezpośrednio wdycha powietrze z otoczenia. Dlatego poduszka musi być dodatkowo antyalergiczna odporna na zanieczyszczenia. A dla osób, które chciałby w jeszcze lepszy sposób zadbać o otoczenie w jakim śpią warto zakupić sobie oczyszczacz powietrza, który dodatkowo chroni nasze drogi oddechowe przed wnikaniem zanieczyszczeń powietrza. Warto w takim przypadku wybierać oczyszczacze powietrza również z nawilżaczami. Jeżeli zapewnimy sobie odpowiednie podparcie głowy, oczyszczenie oraz nawilżenie powietrza to z pewnością podniesiemy jakość swojego snu i ułatwimy sobie oddychanie, zmniejszając również chrapanie. Dlatego pamiętajmy aby nie lekceważyć nawet najmniejszych objawów chrapania, ponieważ czasami mogą przejść w poważniejsze choroby które będą od nas wymagać zastosowania specjalistycznego leczenia.

Oczyszczacz powietrza zapewniający lepsze oddychanie w dzień i podczas snu