Before content area

Będąc zdrowym nie zastanawiamy się jakby to było nagle mieć dysfunkcje narządu ruchu i nagle np. przestać chodzić lub być zmuszonym do korzystania z kul ortopedycznych czy lasek inwalidzkich. Jednak problem pojawia się wówczas kiedy my lub nasi najbliżsi zmagają się z różnymi urazami, chorobami które wymuszają u nas zastosowanie takiego rodzaju sprzętu ortopedycznego. Wtedy bardzo często poszukujemy informacji co wybrać, jakie kule, z jakiego tworzywa regulowane czy nieregulowane z nasadkami, laski drewniane czy aluminiowe. Często wiele osób nie wie jak odpowiednio dobrać kule czy laski inwalidzkie i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Wybór odpowiedniej kuli czy laski ortopedycznej jest bardzo istotny dla osoby niepełnosprawnej, gdyż pozwala jej samodzielnie poruszać się.

Kule pachowe 

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kuli ortopedycznej?

Dlatego decydując się na zakup odpowiedniej kuli czy laski powinniśmy wziąć pod uwagę najważniejsze cechy produktu. Przede wszystkim najpierw oceńmy nasz stan zdrowia. Ponieważ to może wiązać się z wyborem kul pachowych lub ortopedycznych. I tutaj szybkie wyjaśnienie dla kogo pachowe a dla kogo łokciowe? Pachowe kule sprawdzą się dla pacjentów którzy mają uszkodzenia dłoni, palców czy łokci i ciężko im samodzielnie utrzymać zwykłą kule łokciową, która wymaga użycia rąk. Dlatego tutaj zostaje wybór kuli pachowej która jak sama nazwa wskazuje stosujemy pod pachę. Ten rodzaj kul sprawdzi się także dla osób cięższych z nadwagą którym ciężko się podeprzeć na łokciach. Wygodniejsze są również dla osób bardzo wysokich np. powyżej 185 cm i więcej.

Z kolei kule łokciowe są najczęściej stosowane u większości osób po różnych upadkach, złamaniach kończyn dolnych gdzie sprawność dłoni jest na tyle odpowiednia aby chwycić za uchwyt. Zazwyczaj większość kul łokciowych pozwala na opasowanie się do osób o standardowym wzroście od 160 cm do 180 cm. Również zastosowanie kul łokciowych nie jest wykluczone u osób bardzo wysokich. Tutaj jednak musimy zwróci uwagę czy dana kula posiada regulacje wysokości. Regulacja wysokości jest bardzo istotna, ponieważ pozwala nam na odpowiednie dopasowanie kuli do wzrostu. Co ma wpływ na wygodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się. Regulacja może dotyczyć całej kuli ale również oprócz tego może być zastosowana w części łokciowej. Kule regulowane przy łokciu powinny szczególnie zwrócić uwagę osób bardzo wysokich o długich kończynach górnych. Jak regulować kule? Jest to bardzo proste, ponieważ na kuli umieszczono specjalne otwory z blokadami – guziczkami które można dopasować do odpowiedniej wysokości. Regulacja zazwyczaj stosowana jest w jednakowych odstępach co kilka centymetrów najczęściej co 2,5 cm. Kula łokciowa może mieć również obejmę otwartą lub zamkniętą i tutaj wybór zależy od użytkownika i jego indywidualnych preferencji oraz stanu zdrowia. Obejma zamknięta zazwyczaj polecana jest dla osób bardziej schorowanych, w podeszłym wieku, którym zwykła otwarta kula może wypadać z rąk z powodu zaburzonej koordynacji ruchowej. Jest też wygodniejsza kiedy np. robimy zakupy może utrzymać się na dłoni. Z kolei otwarta obejma jest zazwyczaj dedykowana młodszym i sprawniejszym osobom, jest też również wygodniejsza jeżeli chodzi o jej szybkie odstawienie. Tak więc i jedna i druga mają zarówno wady jak i zalety.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego wykonana jest kula. Najczęściej jest to kula wykonana z mocnego i trwałego aluminium. Dobrze żeby posiadała również odporne i trwałe nasadki. Nasadki są częścią wymienianą, ponieważ po pewnym czasie się zużywają. Znacznie szybciej jeżeli użytkownik ma większą masę ciała i porusza się po chropowatym podłożu. Dlatego systematycznie sprawdzajmy nakładki i w przypadku uszkodzenia wymieniajmy, ponieważ one głównie odpowiadają za stabilizację kuli w czasie chodzenia. Pamiętajmy również aby zmieniać nakładki w zależności od pory roku. Mamy tutaj na myśli porę jesienną i zimową. Wtedy warto na śnieg czy lód zastosować specjalne nakładki z kolcami, które pozwolą nam bezpiecznie poruszać się po takiej powierzchni. Kule również dobierajmy do wagi sprawdźmy max. obciążenie wagowe jakie toleruje tworzywo. Ponieważ bardzo często zdarza się, że nieodpowiednio dobrane kule do ciężaru mogą ulec szybkiemu zużyciu się zarówno gumowe nakładki na laski ortopedyczne, jak i korpus może się wygiąć lub pęknąć. Większość kul wytrzymuje ciężar ciała od 120 do 13o  kg.  Istotne jest również waga samej kuli i tutaj najczęściej waha się od 600 do 800 gram czasami nawet lżejsze ok. 500 g. Wszystko zależy od użytego tworzywa. A wybór jest indywidualny niektórzy wolą lżejsze a inni cięższe modele.

Oprócz tego zwróćmy uwagę na rodzaj uchwytu, który trzymamy w dłoni. Tańsze modele zazwyczaj mają uchwyty wykonane z twardszych materiałów z kolei te droższe mają miękkie uchwyty. I tutaj wybór również traktujemy indywidualnie są osoby, którym nie przeszkadza twardsza rączka a inne z kolei czują dyskomfort. Przy sporadycznym stosowaniu kuli zazwyczaj nie będzie miało to większego znaczenia z kolei przy częstym przez dłuższy czas dla niektórych osób może być niewygodne. A więc są to najistotniejsze cechy jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie kul ortopedycznych łokciowych i pachowych.

Pamiętajmy również aby w miarę możliwości korzystać z dwóch kul nie tylko jednej. Ponieważ stosowanie jednej kuli bardzo często obciąża tylko jedną stronę, co powoduje dyskomfort i ból jak i również inne schorzenia. To również zależy od schorzenia czy rodzaju uszkodzenia kończyny, więc najlepiej poinformować się naszego lekarza prowadzącego. Również technikę chodzenia oraz dobór odpowiedniego rodzaju kul powinien zasugerować nam lekarz zwłaszcza po skomplikowanych zabiegach.

Kula łokciowa z regulacją 

Cechy jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie kuli ortopedycznej:

  • stan naszego zdrowia
  • rodzaj: kula łokciowa/pachowa
  • wzrost i waga osoby dla której ma być przeznaczona kula
  • max. obciążenie wagi
  • waga kuli
  • rodzaj uchwytu, obejmy
  • opcja regulacji
  • rodzaj nasadki
  • tworzywo z jakiego została wykonana kula

Jak wybierać laski inwalidzkie?

Jeżeli chodzi o laski inwalidzkie to tutaj na wstępie dokonamy podziału. Możemy wyróżnić klasyczne laski drewniane, które kiedyś użytkowali nasi dziadkowie również dla niektórych ta tradycja zachowała się do dziś. Jak i również laski aluminiowe lub wytworzone z innego tworzywa o stałej długości lub składane. Jak wybierać laski ortopedyczne? Tutaj wszystko zależy od indywidualnych upodobań, osoby które ceną klasykę zapewne zdecydują się na laski drewniane. Są to laski bardzo trwałe zazwyczaj przeznaczone na duże obciążenie wagowe. Ich zaletą jest elegancki wygląd najczęściej są to laski o standardowej wysokości. Ewentualnie można je samemu przyciąć dopasowując do wzrostu. W laskach drewnianych możemy wyróżnić różne rodzaje uchwytów najpopularniejsze to zagięte zaokrąglone do dołu oraz z uchwytem typu T. Tak więc tutaj sami musimy zdecydować jaki uchwyt będzie dla nas najwygodniejszy. Przy takiej lasce także mamy nasadkę antypoślizgową. Którą również musimy wymienić co jakiś czas, ponieważ podobnie jak w kulach podlega ona zużyciu, które zależy od częstotliwości użytkowania laski, podłoża czy ciężaru ciała. Na szczęście tego typu asortyment dodatkowy nie jest drogi więc nie zrujnuje to naszej kieszeni.

Kolejne laski jakie bardzo często wybierają osoby z dysfunkcjami narządu ruchu to laski aluminiowe.
Laski aluminiowe lub stalowe to laski, które możemy podzielić na stałe lub z regulowaną wysokością, są również laski składane. Laski ortopedyczne aluminiowe ze stałą długością są zazwyczaj standardowe i będą odpowiednie dla większości osób o średnim wzroście.
Regulowane są wygodniejsze, ponieważ można je indywidualnie dopasować do swojego wzrostu. Dzięki temu będzie się nam lepiej chodziło ale także z jednej laski może korzystać również inna osoba. Tutaj podobnie jak przy modelach drewnianych zwracajmy uwagę na obciążenie wagowe. Z kolei dla osób, które nie lubią bądź nie chcą afiszować się z laskami ortopedycznymi albo chcą mieć taką laskę zawsze pod ręką to warto wybrać model składany. Tak istnieją również laski składane niektóre po złożeniu przyjmują taki rozmiar, że można je zmieścić w torebce. To najczęściej propozycja dla osób które są sprawniejsze a np. laski używają w trudniejszym terenie lub przy wyjściu na stopnie. Laski składane mogą być w różny sposób poprzez np. regulację, wtedy jedna rurka wchodzi w drugą tym samym zmniejsza się jej wielkość. Lub też coraz popularniejsze laski modułowe składane na kilka części. Będąc przy laskach ortopedycznych nie moglibyśmy nie wspomnieć o laskach typu parasol. To laska wyglądem przypominająca parasolkę, którą możemy użyć w czasie deszczu a ogólnie służy do podpierania się. Jest to propozycja laski dla każdej osoby, która oprócz parasolki wymaga stabilnego podparcia się a niekoniecznie chce afiszować się z laską do podpierania się.

Wybór lasek ortopedycznych jest na prawdę bardzo duży od tańszych po droższe modele. Jednak pamiętajmy zawsze aby kupować taki asortyment w sprawdzonych sklepach medycznych, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że laska jest trwała i bezpieczna.

Nakładki na kule i laski z kolcami – antypoślizgowe