Before content area

Irygator do nosa kojarzy się nam najczęściej z irygacją, czyli przepłukiwaniem. Może ono dotyczyć różnych części ciała np. pochwy, jelit czy jamy ustnej oraz nosa. Do każdego rodzaju irygacji został przeznaczony specjalistyczny sprzęt medyczny. Do irygacji jelit stosuje się lewatywy również w irygacji pochwy można takowe wykorzystywać jak i również gumowe gruszki. W irygacji jamy ustnej z kolei zastosujemy irygatory dentystyczne a irygacji nosa i zatok specjalistyczne irygatory mające postać pojemnika z końcówką wkładaną do nosa.

Czym jest irygator?

Irygator jak wspomnieliśmy to niewielki rodzaj pojemniczka zwykle przypominający butelkę z dzióbkiem, który wkłada się do nosa. Wyróżnić możemy irygatory do nosa dedykowane dla dzieci w mniejszej objętości oraz irygatory dla osób dorosłych posiadające większą objętość. Lub też irygatory dedykowane zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci, które w zestawie mają zróżnicowane końcówki. Oczywiście najlepiej aby każda osoba w rodzinie miała swój irygator przeznaczony do indywidualnego użytku to również dotyczy końcówek dedykowanych do nosa. Dzięki temu unikniemy przenoszenia zakażeń z jednego członka rodziny na drugiego. Po wykonanych czynnościach irygacyjnych należy dokładnie wymyć sam irygator wyparzając jego końcówki lub dezynfekując w odpowiedni podany przez producenta sposób.

Po co stosować irygacje?

Irygację stosuje się w celu udrożnienia nosa, zatok nosowych wypłukując zalegające tam wydzieliny. Irygacja może być stosowana profilaktycznie ale najczęściej wykorzystywana jest w łagodzeniu objawów kataru, w nieżytach nosa przy przeziębieniach, grypie jak i również przy zapaleniu zatok o ostrym lub przewlekłym przebiegu zatok szczękowych, czołowych, klinowych czy sitowych. Niekiedy irygacja jest również zalecana przez lekarza po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych nosa i zatok. Także dla osób mających styczność z dużymi zanieczyszczeniami zwłaszcza mających kontakt z wysokim stężeniem kurzu w powietrzu. Systematyczne płukanie zatok pozwala nam na pozbycie się zalegającej wydzieliny, alergenów oraz innych zanieczyszczeń, które gromadzą się codziennie w naszej jamie nosowej. Oprócz dokładnego oczyszczenia zatok irygacja pomaga nawilżyć jamę nosową oraz zapobiega obrzękom. Do płukania stosujemy gotowe preparaty medyczne lub leki przepisane przez lekarza prowadzącego. Irygacja jest bezpiecznym zabiegiem, który można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Irygację można stosować nawet u malutkich dzieci, tę czynność powinna przeprowadzić osoba dorosła, która wie w jaki sposób wykonać takie oczyszczenie nosa. Jeżeli przestrzegamy zaleceń lekarza i stosujemy się do instrukcji użytkowania irygatora to zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla dzieci, czy nawet kobiet w ciąży.

Przepłukiwanie zatok jak już wspomnieliśmy jest bezpieczne jednak zawsze istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu. A mianowicie irygacji nie powinniśmy wykonywać u osób mających tendencję do występowania krwawień z nosa. Po przebytych zabiegach urazach, kiedy lekarz nie pozwala na zastosowanie płukanek nosa. Kiedy nasza śluzówka z różnych przyczyn została uszkodzona i występują na niej owrzodzenia, strupki, rany itp. Oczyszczania zatok nie mogą wykonywać osoby mające zaburzenia równowagi, przy całkowitym zatkaniu nosa a także w infekcjach uszu oraz innych schorzeniach.

Czym płukać zatoki?

Jak już wspomnieliśmy wyżej na rynku można spotkać różnego rodzaju płukanki i preparaty lecznicze stosowane do płukania zatok. I tutaj ważne aby takie płukanki kupować w aptekach lub sklepach medycznych. W naszym również znajdą Państwo popularną do płukania zatok sól fizjologiczną. Sól fizjologiczna to jedna z najczęściej stosowanych mieszanek do płukania zatok, ponieważ jest niedroga i bezpieczna. Składająca się z chlorku sodu i wody oczyszczonej. Sól fizjologiczna do inhalacji pomaga skutecznie oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny, również działa nawilżająco na błony śluzowe i zmniejszać ich obrzęk. Sól fizjologiczna jest bezpieczna i może być stosowana u wszystkich, w tym u dzieci i kobiet w ciąży. Do płukania niektórzy również stosują samodzielnie przyrządzoną mieszankę z soli kuchennej jednak każdy z lekarzy zaleca zakupić sterylne gotowe płukanki, które są już sprawdzone i bezpieczne.

Jak wykonać irygację

Sam proces irygacji nie jest trudny do wykonania chociaż wiele osób zwłaszcza na początku obawia się takiego płukania. Jednak kiedy się przełamiemy i wykonamy pierwsze płukanie zatok to drugie i kolejne będą na prawdę proste. A więc od czego zacząć na początku należy zaopatrzyć się w irygator ten również można zakupić w sklepach medycznych także naszym. Jeżeli już mamy irygator i odpowiednią płukankę możemy przystąpić do irygacji.

Czynność wykonujemy najlepiej  nad zlewem w tym celu należy się nad nim nachylić. Przechylmy głowę w prawo tak aby nasze ucho dotykało ramienia. Prawy otwór nosowy skierujmy w dół a lewy ku górze. Włóż końcówkę irygatora do lewej dziurki nosa. Końcówka nie powinna sięgać głębiej niż 1 do 2 cm. Powoli przechylmy butelkę tak aby woda mogła spływać do dziurki w tym czasie przestańmy oddychać przez nos zacznijmy oddychać przez usta. Płyn z irygatora powinien przepłynąć przez kanał nosowy i wypływając prawą dziurką. Jeżeli resztki płynu wpadną do ust powinniśmy je wypluć nie należy ich połykać. W ten sposób przepłukana została jedna strona po czym można przystąpić do płukania drugiej, postępując analogicznie. Po czynnościach irygacyjnych należy wydmuchać nos a cały sprzęt należy dokładnie wymyć i zdezynfekować.