Inhalator jest urządzeniem medycznym, które zostało przeznaczone do inhalowania dróg oddechowych. Zazwyczaj z tego rodzaju urządzeń korzystają osoby przy różnego rodzaju chorobach oddechowych przewlekłych również okresowych przeziębieniach, nieżytach nosa, zapaleniu zatok. Bardzo często wybieramy inhalator pod konkretne schorzenie dla jednej osoby. Ale również może się zdarzyć tak, że inhalator potrzebny będzie dziecku, rodzicom czy pozostałym członkom rodziny. Dlatego wtedy warto wybrać dobry inhalator rodzinny. A jaki to jest właściwie dobry inhalator rodzinny i czym powinien się charakteryzować?
Przy wyborze inhalatora rodzinnego powinniśmy również wziąć pod uwagę to czy inhalator zazwyczaj użytkujemy w domy czy np. gdzieś w podróży. Jeżeli w domu to warto zdecydować się na  dobrej jakości inhalator stacjonarny z kolei w podróży przyda się inhalator mobilny niektóre modele mają także możliwość zasilania z ładowarki samochodowej.
W przypadku inhalatorów, które mają posłużyć całej rodzinie lepiej wybierać urządzenia przeznaczone do pracy ciągłej.
Wyróżnić możemy różne rodzaje inhalatorów jak np. tłokowe, ultradźwiękowe, membranowe- siateczkowe.

Jeżeli chodzi o inhalatory ultradźwiękowe to są znacznie bardziej komfortowe dla otoczenia, ponieważ generują niski poziom hałasu. Jednak w takich modelach mamy ograniczenia dotyczące niektórych leków. Dlatego ten rodzaj inhalatora sprawdzi się w przypadku konkretnych schorzeń przy których mamy zalecone odpowiednie leki i wiemy, że w naszym modelu mogą być stosowane. Z kolei inhalatory siateczkowe – membranowe są również bardzo dobre i lekkie można je zmieścić w kieszeni. Jednak tutaj także istnieją ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania niektórych leków i substancji leczniczych. Ten typ inhalatora sprawdzi się najlepiej dla osób, które również wiedzą jakie leki mają stosować i wymagają inhalacji w pracy, szkole, ponieważ jest to niewielkie urządzenia które można mieć zawsze przy sobie. Dlatego jeżeli chodzi o wybór inhalatora rodzinnego to najczęściej przewagę mają inhalatory kompresorowe inaczej nazywane tłokowymi.

Inhalator tłokowy sprawdza się pod wieloma względami. Są to jedne z popularniejszych inhalatorów dostępnych w użytkowaniu ze względu na możliwość zastosowania w nich bardzo zróżnicowanych leków i roztworów przeznaczonych do inhalacji. W tych modelach można wykorzystywać różnego rodzaju roztwory solankowe, antybiotyki jak i również leki steroidowe. Co ważne w inhalatorach tłokowych – kompresorowych nie ma ograniczeń wiekowych, mogą być użytkowane zarówno dla noworodków, niemowląt, większych dzieci jak i również osób dorosłych. Mają również przewagę jeżeli chodzi o wytrzymałość a to za sprawą silnika tłokowego, który pozwala na bardzo wydajną pracę.

Parametry, które trzeba wziąć pod uwagę decydując się na zakup inhalatora rodzinnego

Jednym z ważniejszych parametrów jest wielkość cząsteczek jaką generuje urządzenie. Wielkość cząsteczki określa jaki odcinek dróg oddechowych może być inhalowany i możliwości wchłaniania leku.

Wielkość cząsteczek generowanych przez urządzenia

• wielkości cząsteczki powyżej 8 mikronów pozwala na dotarcie do górnych dróg oddechowych np. nos, gardło
• wielkość cząsteczki od 5 do 8 mikronów trafia do tchawicy i oskrzeli dużych
• wielkość cząsteczki o wymiarach od 2 do 5 mikronów  pozwala na dotarcie do oskrzeli i oskrzelików
• wielkość cząsteczki wielkości od 0.5 do 3 mikronów pozwala penetrować pęcherzyki płucne

Inhalator rodzinny powinien być przystosowany do inhalacji zarówno dzieci jak i osób dorosłych, więc najlepiej aby posiadał możliwość rozpylacza pozwalającego dotrzeć do różnych odcinków dróg oddechowych. Dzięki temu jeden inhalator możemy stosować w przypadku pojawienia się różnych schorzeń układu oddechowego u dziecka i osoby dorosłej. Wtedy możemy inhalować górny, dolny i środkowy odcinek układu oddechowego. W przypadku kiedy już posiadamy w domu inhalator bez możliwości rozpylania go na różne odcinki dróg oddechowych, warto sprawdzić czy do naszego modelu nie będą pasowały specjalne zestawy inhalacyjne w postaci nakładek. Taki zestaw to np. popularne rozpylacze jak Andy Med Flow czy Andy Med Evo. Które dedykowane są między innymi do inhalatorów marki Med200 takich jak: CX, CX AeroKid, CX1 miniMED, CX2SpeedyMed, C1 AirBox. I pozwalają na inhalację poszczególnych odcinków układu oddechowego: dolnego, górnego i środkowego.

Czas inhalacji

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze rodzinnego inhalatora jest czas inhalacji. Ma to szczególnie znaczenie kiedy zamierzamy inhalować dzieci a w szczególności te najmniejsze. Im krótszy czas tym mamy większą pewność, że dziecko otrzyma całą dawkę leku a inhalację wykonamy do końca. Ten parametr określany jest jako szybkość nebulizacji, podawanej w mililitrach na minutę.

Generowany hałas

O ile w przypadku osób dorosłych hałas nie ma większego znaczenia, ponieważ jesteśmy w stanie go znieść i wytrzymać do czasu zakończenia inhalacji. To już u dzieci może być większy problem, najczęściej dla tych najmłodszych, które to boją się hałasu i nie chcą poddać się inhalacji. Tutaj wybierajmy urządzenia do inhalacji o stosunkowo niskim poziomie hałasu tak aby cały proces był przyjemniejszy.

Bezawaryjność

W przypadku zakupu inhalatora rodzinnego warto również wziąć pod uwagę bezawaryjność, dlatego wybierajmy dobrej jakości sprzęty, z długim okresem gwarancji. Niektóre modele mają możliwość gwarancji dożywotnio po uprzednim wypełnieniu informacji na stronie producenta. Warto pomyśleć o takim urządzeniu, ponieważ mamy pewność, że w przypadku awarii otrzymamy bezpłatną możliwość wymiany czy naprawy. Coraz więcej producentów oferuje także system gwarancji “door to door”, zapewniający bezpłatny odbiór urządzenia do serwisu jak i również jego zwrot do klienta.

Akcesoria w zestawie

W przypadku zdecydowania się na inhalator tłokowy warto również sprawdzić co ma w pakiecie jeżeli chodzi o akcesoria. Zwróćmy uwagę na rodzaj masek czy ustników jakie oferuje producent. Tutaj asortyment dołączony do zestawu może być zróżnicowany od zwykłych masek, które również można zakupić osobno za niewielkie pieniądze. Po maseczki specjalistyczne dedykowane zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów np. mające specjalne zawory pozwalające na precyzyjniejszą podaż leku np. w modelu Novama Familiono mamy 2 maseczki z zaworem antydyspersyjnym i miękką obwódką, które lepiej dopasowują się do twarzy ale również zmniejszają straty leku. Tak więc warto zwracać uwagę na maski, ponieważ nowoczesne modele charakteryzują się maskami wykonanymi na wysokim poziomie. W przypadku kiedy osoby dorosłe czy dzieci nie mogą stosować masek odpowiednim wyborem może być zakup zestawu z ustnikiem. Są to zazwyczaj niedrogie zestawy do inhalowania, które kupimy w większości medycznych sklepów, niekiedy również ustnik można znaleźć w komplecie. Dla najmłodszych użytkowników można wypróbować także specjalne smoczki z otworami do i inhalowania. Jednak maseczki są bardziej wydajne i dają lepsze efekty inhalacji.

Wymieniliśmy jedne z najczęściej branych cech pod uwagę jeżeli chodzi o zakup inhalatora rodzinnego. Niewątpliwie dla wielu również znaczenie będzie miała cena tutaj urządzenia są bardzo zróżnicowane. W zależności od marki, parametrów jak i również akcesoriów dołączonych do zestawu. Dobry inhalator można zakupić już od 100 do 200 zł.