Zestawy do inhalowania pod tą nazwą możemy spotkać komplety akcesoriów przeznaczonych do prowadzenia inhalacji jak np., maseczki, ustniki dreny ale również są to zestawy w postaci specjalistycznych nakładek na inhalatory mające na celu poprawić jakość inhalacji. Tego typu zestawy dedykowane są do różnych modeli inhalatorów. Niektóre urządzenia inhalujące już posiadają takie zestawy przy zakupie inhalatora. A jeżeli posiadany starszy model inhalator w domu, bez nakładek to zawsze warto sprawdzić czy taki zestaw będzie odpowiedni do naszego modelu.

Wiele osób może się zastanawiać po co stosować dodatkowe zestawy inhalacyjne. Więc odpowiadamy na to pytanie. Zestawy tego typu pozwalają prowadzić skuteczniejszej terapii dróg oddechowych. Dodatkowo w zależności od rodzaju i modelu można za ich pomocą zmieniać parametry pracy urządzenia jak np. wielkość cząsteczki MMAD. A jest to bardzo istotne z punktu widzenia inhalacji przy różnych schorzeniach. Bowiem wielkość cząsteczki jaką generuje urządzenie pozwala na dotarcie leku do poszczególnych odcinków dróg oddechowych. Bardzo często tańsze i starsze modele inhalatorów mają stała wielkość cząsteczki co pozwala np. na skuteczna inhalacji jednego odcinka dróg oddechowych chcąc inhalować pozostałe może się okazać że cząsteczka jest albo za duża albo za mała i niedokładnie dotrze tam gdzie byśmy chcieli. Przez co proces inhalacji jest mniej skuteczny i wydajny. Stąd też powstały specjalistyczne zestawy do inhalowania. Zestawy inhalacyjne możemy stosować u osób dorosłych ale również dzieci nawet tych najmniejszych.

Popularny zestaw inhalacyjny Andy Med

Popularnym i jednym z najczęściej kupowanych zestawów do inhalowania jest Andy Med jest to zestaw inhalacyjne dedykowany do modeli inhalatorów Med200 takich jak: CX, CX AeroKid, CX1 miniMED, CX2SpeedyMed, C1 AirBox, ale może być stosowany w innych inhalatorach. Jest to zestaw inhalacyjny, który przekształca lek w postać aerozolu pozwalając zaaplikować go do poszczególnych odcinków dróg oddechowych w zależności od wybranej nakładki. A w tym modelu mamy 3 nakładki z oznaczeniami literowymi A  – górne drogi oddechowe, nakładka B – odcinek tchawiczo – oskrzelowy oraz C – dolne drogi oddechowe. Zestaw pozwala również na dostosowanie tempa nebulizacji w zależności jaką nakładkę zastosujemy. Tempo nebulizacji w przedziale od 0,3ml/min do 0,56 ml/min. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria pozwalające na podłączenie go do inhalatora.

Jeden z najszybszych zestawów do inhalowania Andy Med Evo

Innym równie często stosowanym zestawem do inhalowania jest Andy med evo. Uznawany za jeden z najszybszych zestawów inhalacyjnych w Polsce jak i również na świecie. Dedykowany do urządzeń inhalujących marki Med 2000. Zakupując ten model akcesoriów możemy w bardzo szybki sposób przeprowadzić inhalacje a mianowicie w przeciągu 3-4 minut. Dodatkowo ten model posiada specjalistyczny ustnik, który podczas wdechu zamyka dostęp powietrza z zewnątrz.  Dzięki temu ograniczamy straty leku. Ten zestaw podobnie jak Andy Flow pomaga inhalować poszczególne odcinki dróg oddechowych. Nakładki również oznaczone są literami A, B, C.

Podstawowy zestaw do inhalatorów Medel Jet Basic

To również zestaw do inhalacji dedykowany do inhalatorów medel family, medel easy, medel star, można go także wykorzystywać z innymi urządzeniami inhalującymi. Zestaw posiada nebulizator o pojemności 8 l. W komplecie znajdziemy także maskę dla dzieci, osób dorosłych, oraz ustnik, końcówkę do nosa, przewód powietrza, oraz 5 filtrów.
maska dla dorosłych.

Medel Jet Plus Kit zestaw do inhalacji ze wspomaganym wdechem

Ten model zestawu dedykowany jest do inhalatorów marki Medel ale może być stosowany również z innym urządzeniami do inhalacji. Zestaw Medeljet Plus Kit podobnie jak Medel Jet Basic posiada nebulizator wspomagany wdechem, dzięki temu proces inhalacji jest wydajniejszy. Wielkość przeciętnej średniej cząsteczki wynosi 0,8 MMAD.W tym modelu ograniczamy straty leku do minimum dzięki zastosowaniu podwójnych zaworów w masce.

Wiele nowoczesnych modeli inhalatorów posiada już specjalne nebulizatory, które pozwalają na regulację cząsteczek i przepływu. Więc nie ma konieczności zakupienia tego rodzaju zestawów. Niemniej jednak kiedy posiadamy dobry inhalator uniwersalny i chcemy wzmocnić oraz poprawić skuteczność inhalacji to warto zakupić dedykowany do nich zestaw inhalacyjny. Przed zakupem warto poczytać o poszczególnych modelach i dodatkowych funkcjach jakie zapewniają zestawy.