Z tym określeniem na pewno spotka się nie jedna przyszła mama czy rodzice. Wyprawka to nic innego jak asortyment dla mam i dzieci, które dopiero co przyszły na świat. Ale są to też produkty, które przydają się przez dłuższy czas pielęgnacji dziecka. Wyprawka to nie tylko niezbędny asortyment pielęgnacyjny ale także różne inne produkty dotyczące opieki nad dzieckiem. Tutaj możemy je podzielić na środki do pielęgnacji, które będą przeznaczone do mycia, balsamowania dziecka. Ale także produkty higieniczne jak np. podkłady do przewijania, pieluchy. Również przydadzą się rzeczy pomagające w karmieniu np. specjalne smoczki, czy laktatory dla mamy. Oprócz tego przy chorobach często stosowane aspiratory do nosa mogą to być elektryczne, ręczne lub zwykłe gruszki do odsysania wydzielin. Przydatna na pewno będzie również waga, pozwalająca na monitorowanie ciężaru ciała. Oprócz tego wózek, kołyska, ubranka dla dziecka.

Podkłady wielorazowe, prześcieradła, poduszeczki dla dzieci

Zapewne na początku większość rodziców zastanawia się nad urządzeniem pokoju dla dziecka jeżeli mamy oczywiście taką możliwość. A kiedy posiadamy mniejsze mieszkanie to warto wydzielić odpowiedni kącik dla dziecka również dla mamy jeżeli jest miejsce. Na początku wystarczy nam zwykłe łóżeczko tutaj od „dizajnu” ważniejszy jest dobór odpowiedniego materaca nie może być zbyt twardy i zbyt miękki, powinniśmy wybrać coś pośrodku. Dla zabezpieczenia materaca najlepiej jest zastosować nieprzemakalne foliowe pokrowce lub też nieprzemakalne prześcieradła. Zazwyczaj kupujemy takie na łóżka sypialniane w mniejszych rozmiarach są też na łóżka dziecięce również istnieją takie do łóżeczek. Ciężko jest czasami dobrać odpowiedni model zwłaszcza kiedy mamy np. niestandardowe rozmiary łóżeczek ale tutaj również możemy temu zaradzić i nadmiar materiału schować pod spodem. Taki pokrowiec czy prześcieradło pozwoli uchronić materac przed zabrudzeniami. Również przy każdym przewijaniu malucha dobrze jest stosować podkłady jednorazowe, które w zależności od modelu są mniej lub bardziej odporne na wilgoć.

Dla dzieci wybierajmy także bezpieczne pieluszki, które są chłonne ale także dobrze przepuszczające powietrze aby zapobiegać odparzeniom. Dziecko podczas spania musi być czymś nakryte na początku nie zaleca się kupowania kołderek dla malucha a jedynie wystarczy lekki kocyk, rożek lub też śpiworek. Przy zakupie zwracajmy uwagę na skład materiału najlepiej aby była to 100 procentowa naturalna bawełna co zmniejsza ryzyko występowania alergii. Oprócz prześcieradeł, kołderki czy kocyka istotna jest także poduszka. Poduszeczka powinna być dopasowana do główki dziecka. Tutaj również najlepiej wybierać specjalistyczne poduszeczki, które zapobiegają deformacji główki. Taką jest np. poduszka Baby Pillow jedna z popularniejszych modeli dedykowana dzieciom od urodzenia do 6 miesiąca życia. Ta poduszeczka dla niemowląt ogranicza i eliminuje najczęściej występujące schorzenia u malutkich dzieci do których należą między innymi syndrom płaskiej główki i krótkogłowość. Poduszka dodatkowo zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza u dziecka.
Z kolei dla większych dzieci od drugiego roku życia dobrym modelem jest BABY DREAM MFP-4026. Jeżeli już mamy kołyskę, prześcieradła, kocyki, czy poduszeczki to musimy zadbać o higienę dziecka.

Mycie i higiena niemowlaka

Dziecko musimy w czymś myć jak i również używać czegoś do mycia i pielęgnacji. Najczęściej są to specjalne niewielkie wanienki przystosowane do mycia malucha. Na początku wystarczą niewielkie modele nie ma też co przepłacać zwykła plastikowa wanienka w najprostszym modelu będzie odpowiednia. Ponieważ za chwilę dziecko z niej wyrośnie i jak będzie większe można go będzie umyć w zwykłej wannie. Chyba, że nie mamy wanny a jedynie prysznic to warto zainwestować w większy model wanienki. Ponieważ większość rodziców, którzy już mają dzieci wiedzą, że mycie ich pod prysznicem jest bardzo niewygodne zarówno dla nich jak i dziecka. Woda dla malucha musi być bardzo ciepła ale nie za gorąca optymalna temperatura powinna wynosić od 35 do 37 stopni Celsjusza. Dlatego przy każdej kąpieli powinniśmy zmierzyć temperaturę wody najlepiej termometrem elektronicznym. A więc tutaj przy wyborze termometru dla dziecka weźmy pod uwagę czy można nim mierzyć temperaturę wody ogólnie cieczy. To niezwykle przydatna opcja dla wszystkich rodziców posiadających małe dzieci. Dobrymi modelami są tutaj termometry elektroniczne dla dzieci z rodziny włoskich urządzeń a mianowicie Visiofocus. Włoski producent oferuje nam kilka modeli każdy z nich ma specjalistyczne funkcje również pozwalają na pomiar temperatury wody, powietrza oprócz standardowego pomiaru ciała.

Ważny jest również asortyment higieniczny jakim myjemy dziecko. Muszą to być sprawdzone kosmetyki najlepiej dedykowane dla dzieci z bezpiecznym składem. Wybierajmy kosmetyki jak najmniej alergizujące, nie podrażniające delikatnej skóry dziecka. Dotyczy to zarówno szamponu, jak i balsamów oraz olejków do skóry dziecka np. do higieny noska czy przemywania oczu, okolicy pępuszka można stosować bezpieczny roztwór soli fizjologicznej. Do tego celu można używać miękkich i delikatnych gazików jakie są przeznaczone do opatrywania ran. Warto również mieć zawsze pod ręka chusteczki nawilżające. Niezbędne przy przewijaniu maluszka, wycieraniu rączek czy nawet myciu bez użycia wody. Pamiętajmy aby dla dzieci wybierać chusteczki nawilżane o bezpiecznym składzie bez zapachu i parabenów.

A więc jeżeli mamy asortyment myjący i pielęgnacyjny to również warto pomyśleć o codziennym bezpieczeństwie dla dziecka. Tutaj mamy na myśli urządzenie elektroniczne jakim jest elektroniczna niania. Jest to tzw. MUST HAVE każdego rodzica. Ponieważ zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przebywać w tym samym pomieszczeniu z dzieckiem 24 godziny na dobę ale chcielibyśmy wiedzieć czy maluch nie płacze, czy nic złego się nie dzieje kiedy jesteśmy obok. Dlatego elektroniczna niania jest niezbędna pozwala nam na monitorowanie naszej pociechy przebywając w innym pomieszczeniu praktycznie cały czas np. niania elektroniczna KT-Baby Monitor ma zasięg do 200 metrów. Dzięki temu rodzice przebywający w innym pomieszczeniu słyszą co dzieje się w pokoju obok i w każdej chwili mogą szybko zainterweniować. Niania jest bardzo czuła potrafi wyłapać nawet najmniejszy hałas.

Podstawowa wyprawka dla dziecka: 

 • wyposażenie pokoju: łóżeczko, wózek, kołyska – materac, pościel – kołderka, śpiworek, rożek, poduszka
 • asortyment ochronny – podkłady jednorazowe, prześcieradła nieprzemakalne, ochraniacze na łóżko
 • ubrania: body, śpioszki, kaftanik, czapeczka, bezuciskowe skarpetki
 • asortyment do przewijania: przewijak, pampersy, pieluchy tetrowe, chusteczki nawilżane, pudry, zasypki
 • produkty do kąpieli: wanienka, termometr do pomiaru wody, szampon, balsam, olejek dla dzieci
 • produkty higieniczne: sól fizjologiczna, waciki, gaziki delikatne, gruszka gumowa, gruszka z twardym końcem do lewatywy
 • asortyment bezpieczeństwa: fotelik do samochodu, niania elektroniczna

Choroba dziecka, jakie produkty i urządzenia mogą się przydać?

Tutaj mamy na myśli asortyment przydatny dla dziecka w czasie choroby ale również taki, który pozwoli zapobiegać różnym innym schorzeniom. Np. przy oczyszczaniu noska aby zapobiec pojawianiu się nieżytów zapaleń warto stosować gruszki gumowe, które służą do oczyszczania nosa, czy kanału usznego. Przy większych nieżytach, które miewa dziecko sprawdzą się elektryczne odsysacze do nosa tzw. aspiratorki. Również przy wzdęciach dziecka warto mieć na stanie gruszki z plastikowym końcem pozwalające na wykonywanie lewatywy. W przypadku chorób oddechowych zwłaszcza kiedy u dziecka występują bardzo często warto rozważyć zakup inhalatora dla dziecka. Jednak to tylko w przypadku zdiagnozowanych schorzeń układu oddechowego przez lekarza.

Zawsze warto wiedzieć, że takie urządzenia istnieją. Podobnie jak ciśnieniomierze pediatryczne, które również posiadają mankiety dla noworodków. Te urządzenia nie są potrzebne do wyprawki niemniej jednak musieliśmy o nich wspomnieć dla wiadomości rodzica, że w przypadku różnych jednostek chorobowych także istnieją urządzenia medyczne typowo dedykowane dla dzieci. Jednak tutaj koniecznie musimy wspomnieć o wagach dziecięcych. Większość rodziców kupuje chociaż nie jest to również podstawą wyprawki dla malucha. Niemniej jednak świadomi rodzice chcący zadbać o prawidłowy rozwój dziecka powinni taki sprzęt zakupić. Niestety coraz więcej malutkich dzieci ma nieprawidłową wagę ciała, bardzo często jest to zbyt duża waga. W każdym okresie dojrzewania dziecko powinno mieścić się w odpowiednich normach i takich powinniśmy przestrzegać. Przekarmianie dziecka we wczesnym okresie niestety bardzo często prowadzi do nadwagi w późniejszym dojrzewaniu. A otyłość w naszym kraju to już choroba cywilizacyjna z którą wiąże się wiele powikłań zdrowotnych. Dlatego dla wielu rodziców monitorowanie wagi u dziecka powinno być bardzo istotne. Nie można lekceważyć otyłości u małych dzieci, ponieważ ma ona odzwierciedlenie w późniejszym wieku. Bardzo często dziecko mające problemy z nadwagą w okresie niemowlęcym boryka się z takim samym problemem w dzieciństwie i dorosłym życiu.

Tutaj zakupując wagę dla dzieci powinniśmy wybrać specjalistyczną, która pozwoli nam zważyć maluch w ubranku, pieluszce czy kocyku. Dla bardzo ruchliwych dzieci warto wybierać wagi z przyciskiem tzw. Hold pozwalającym na pomiar dziecka w ruchu. Takim modelem jest waga dla niemowlaka KT Baby Skale. Niekiedy również w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko może być zbyt suche powietrze co sprzyja problemom skórnym i oddechowym. Wilgotność powietrza dla dziecka również powinna być optymalna. Dlatego warto sprawdzić jaką wilgotność mamy w pomieszczeniu i jeżeli jej poziom jest zbyt niski to powinniśmy zainwestować w nawilżacze powietrza. I ro nie tylko dotyczy pomieszczeń, w których przebywa dziecko ale całego mieszkania. Ponieważ zbyt suche powietrze sprzyja wysuszaniu skóry śluzówek co również powoduje dyskomfort dla osoby dorosłej. Warto do pomieszczeń dziecięcych wybierać ciche nawilżacze, dzięki temu mogą pracować nawet nocą. Zazwyczaj do odpowiedniego nawilżenia powietrza wystarczą podstawowe modele jednak istnieją również nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza. Rozważając zakup takiego urządzenia warto również wziąć pod uwagę nawilżacz z funkcją oczyszczającą. Ponieważ pozwala nam eliminować z otoczenia roztocza, bakterie, grzyby, wirusy, czynniki odpowiedzialne za alergie oraz niektóre jednostki chorobowe.

Wyprawka dla mamy

Wyprawkę dla dziecka już mamy ale nie możemy zapominać o mamach. Kobieta jest równie ważna ja dziecko i tak jak chce zadbać o malucha powinna również dbać o siebie. Więc dla przyszłej mamy przyda się asortyment higieniczny oraz pielęgnacyjny. O taką wyprawkę dla dziecka i siebie kobieta i jej partner powinni zadbać dużo wcześniej. Najlepiej w pierwszych miesiącach, kiedy mamy już potwierdzoną ciąże również można to zrobić późnej. Jednak z każdym miesiącem, kiedy ciąża jest bardziej zaawansowana kobieta ma mniej siły aby o tym wszystkim pamiętać również jest jej coraz ciężej się poruszać. Dlatego najlepiej zrobić to jak najszybciej. Ciało kobiety w ciąży się bardzo szybko zmienia a po porodzie zachodzą w nim zmiany fizjologiczne, które po jakimś czasie pozwalają wrócić do stanu sprzed ciąży. Jednak te pierwsze tygodnie są trudne dla kobiety, która urodziła naturalnie jak i również poprzez cesarskie cięcie.

Po porodzie naturalnym kobieta ma okres tzw. połogu, kiedy wszystko się powoli oczyszcza. Proces ten związany jest z wydostawaniem się na zewnątrz wydzieliny. W początkowej fazie o większej intensywności i kolorze, z czasem się zmniejsza, aż do całkowitego oczyszczenia. I aby ten okres był jak najmniej kłopotliwy każda kobieta powinna wyposażyć się w podkłady poporodowe i specjalnie dedykowane do tego majtki po porodzie. Najczęściej są to majtki siatkowe, które zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza tym samym przyspieszając proces gojenia i regeneracji. Do tych majtek wkłada się podkłady poporodowe, które są dużo bardziej chłonne niż podpaski. Również mają większy rozmiar co pozwala na gromadzenie obfitej wydzieliny. Oprócz tego każda kobieta powinna mieć na stanie podpaski czy wkładki również dla niektórych kobiet sprawdzą się te na nietrzymanie moczu. W początkowej fazie zwłaszcza u kobiet po porodzie naturalnym może występować okresowe nietrzymanie moczu. Często po jakimś czasie wraca do normy w przypadku kiedy trwa zbyt długo należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Oprócz takiego asortymentu również przydadzą się podkłady jednorazowe chroniące łóżko przed zabrudzeniami towarzyszącymi oczyszczaniu się macicy z połogu. Tutaj także warto zabezpieczać łóżko podkładami ale również wielorazowymi prześcieradłami na łóżko.

Z kolei dla kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie niesamowicie istotna jest pielęgnacja rany ciętej. Tutaj także przydadzą się produkty pielęgnacyjno – ochronne. Ranę należy codziennie przemywać i zmieniać opatrunki, dlatego musimy wyposażyć się w delikatne waciki, również preparaty odkażające i plastry o nieprzywierającej strukturze. Kobieta w tym czasie powinna bardzo o siebie dbać i starać się unikać podnoszenia ciężkich rzeczy również dziecka. Oprócz takiego asortymentu przydadzą się produkty higieniczne do szybkiego mycia. Wiadomo, że kobieta po porodzie nie jest od razu sprawna bardzo często wielogodzinne porody wyczerpują i przyszła mam nie jest w stanie nawet samodzielnie się umyć. Tutaj duża rola partnera czy opiekuna który pomoże kobiecie w czynnościach higienicznych. Dlatego na początek przydać się mogą delikatne pianki do mycia na sucho czy szampony, odświeżające. Również niezbędne będą nawilżające chusteczki czy myjki z mydłem. Taki asortyment jest wygodny pomoże odświeżyć się w pierwszych dniach po porodzie. Również może być przydatny w pierwszych tygodniach dla kobiety ułatwiając jej codzienną higienę. Warto także wspomnieć o krzesełkach pod prysznic czy taboretach. Ponieważ ciężarne kobiety najczęściej w siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu, kiedy brzuch jest już duży mają problemy z samodzielnym wymyciem się. Często wejście do wanny jest bardzo trudne niekiedy nawet niemożliwe a przypadku prysznica stanie jest niewygodne a samo mycie bardzo trudne dlatego warto pomyśleć o zakupie krzesła prysznicowego, które ułatwi czynności myjące. Wybór asortymentu do mycia jest bardzo duży od taboretów po krzesełka plastikowe czy nawet tapicerowane. Dla kobiet w ciąży wygodniejsze na pewno będzie krzesło z oparciem, ponieważ zapewni wygodę, również w myciu się po porodzie.

Niekiedy zdarza się, że kobiety mają zbyt dużą ilość pokarmu albo zbyt małą. I wtedy przydaje się zakup laktatora, który pozwoli odessać nadmiar albo pobudzić gruczoły w przypadku braku laktacji. Taki laktator może być ręczny albo elektryczny. To jaki kobieta wybierze już musi zdecydować indywidualnie. W zależności od ilości pokarmu, tkliwości piersi czy innych ograniczeń. Najlepiej poczytać o poszczególnych modelach i wybrać taki jaki będzie nam odpowiadał. W przypadku nadmiaru pokarmu, kiedy wycieka on samoistnie warto również zabezpieczyć bieliznę specjalnymi wkładkami laktacyjnymi. Jeżeli jesteśmy już przy karmieniu to tutaj warto również zakupić specjalistyczne smoczki dla dziecka pomocne w etapie przejściowym po powrocie niemowlaka ze szpitala. Również dla wcześniaków i dzieci, które nie mogą spożywać mleka z piersi mamy. Asortyment jaki wymieniliśmy to jeden z najpotrzebniejszych w pierwszych tygodniach i miesiącach dla dziecka ale również mamy. Warto taki asortyment zakupić dużo wcześniej a potem jedynie cieszyć się obecnością malucha w domu. Wiele z tych produktów mogą Państwo w łatwy i szybki sposób skompletować w naszym sklepie. Specjalnie dla przyszłych mam i wszystkich rodziców jakiś czas temu stworzyliśmy dział o nazwie Rodzic i Dziecko, w którym jest większość produktów poświęconych maluchom i przyszłym mamom.

Produkty dla mamy

 • asortyment higieniczny: podkłady poporodowe, majtki siatkowe, podpaski, wkładki, podkłady jednorazowe, prześcieradła wielorazowe, ochraniacze na łóżko
 • produkty myjące: chusteczki nawilżające, produkty do mycia bez wody, krzesełko pod prysznic
 • akcesoria do karmienia: laktator, wkładki laktacyjne, smoczek dla dziecka, buteleczki na pokarm, poduszki do karmienia, podgrzewacz do butelek, maści na obolałe sutki
 • ubrania: wygodna rozpinana piżama, bezuciskowe majtki, szlafrok, pantofle, bezuciskowe skarpetki