Prawidłowa waga i wzrost to jedne z parametrów na podstawie, których możemy ocenić czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Wzrost i waga dziecka powinny być systematycznie kontrolowane. Niegdyś jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie im dziecko grubsze – pulchniejsze tym zdrowsze. Dlatego mamy czy babcie zazwyczaj rozpieszczały dzieci czy wnuki poprzez kupowanie słodyczy, podawanie większej ilości jedzenia. Nie jest to reguła ale bardzo często dziecko, które od najmłodszych lat miało nadwagę boryka się z nią w życiu dorosłym. A wiadomo nadwaga czy otyłość to nie tylko defekt estetyczny ale przede wszystkim powodujący różnego rodzaju jednostki chorobowe. Najczęstszymi z nich jest nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia oddychania, miesiączkowania, niektóre rodzaje nowotworów itp.

Dziecko nie mając prawidłowych nawyków odżywiania i wiedzy jest całkowicie zdane na żywienie przez rodzica. Dlatego spożywając bardzo dużą ilość jedzenia natychmiast przybiera na wadze. Co w konsekwencji przekształca się w nadwagę potem otyłość i problemy zdrowotne już od najmłodszych lat. Dzisiaj dzięki mediom świadomość rodziców czy dziadków się zmienia. Jest coraz więcej programów uświadamiających w zakresie prawidłowej wagi dziecka ale również osób dorosłych. Jej systematyczny pomiar już od najmłodszych lat pozwoli kontrolować prawidłowe rozwijanie i szybką interwencję w przypadku wystąpienia nadwagi aby nie doprowadzić do otyłości. Dlatego pomiar wagi u dzieci jest bardzo ważny i powinniśmy wykonywać go systematycznie od najmłodszych lat.

Funkcje przydatne w wadze dla dzieci

Jednak tutaj wielu rodziców mam problem szczególnie Ci posiadający małe dzieci, które jeszcze nie rozumieją co to jest pomiar wagi, i że w czasie pomiaru powinny stać lub siedzieć bez poruszania się. Dlatego dla najmłodszych dzieci, które są bardzo ruchliwi i nie potrafią chwili przystanąć na wadze istnieją specjalistyczne urządzenia w postaci wagi z funkcjami pozwalającymi na siedzenie, czy leżenie na platformie wagowej. Dzięki temu maluch jest bezpieczny a my pewni, że taki pomiar został prawidłowo wykonany. Takie funkcje posiada specjalistyczna waga dla dzieci Romed Digital Baby Scale. Dodatkowo waga wyposażona została w funkcję Tara pozwalająca na badanie ciężaru samego ciała odliczając kocyk czy pieluszkę, dzięki temu nie ma konieczności rozbierania malucha do pomiaru. Bez wątpienia jedną z istotniejszych funkcji jest przycisk Hold pozwalający na pomiar dziecka w ruchu. Na platformie możemy umieścić dziecko w pozycji stojącej, siedzącej czy leżącej to na pewno wygodna opcja dla ka każdej mamy. Są to bardzo przydatne funkcje, na które powinny zwrócić uwagę rodzice najmłodszych dzieci, które są bardzo ruchliwe, nie potrafią chwilę przystanąć na wadze aby dokonać prawidłowego pomiaru.

Dla dzieci, które są większe i potrafią samodzielnie stanąć na wadze i wytrzymać moment pomiaru mogą być zwykłe wagi elektroniczne, z których korzystają osoby dorosłe. Warto wybierać wagi elektroniczne z możliwością analizy tkanki tłuszczowej, poziomu wody, tkanki mięśniowej, tkanki kostnej, wskaźnika BMI. Aby ustalić czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo czy jego wzrost i waga jest zgodna z przyjętymi normami warto porównać je w specjalnych tabelach pomiarowych dostosowanych do wieku dziecka. Nie tylko pomiar wagi jest istotny u dzieci a również u osób dorosłych. Niestety coraz więcej dzieci i osób dorosłych ma nadwagę, nadwaga zaliczana jest w tej chwili do chorób cywilizacyjnych zarówno na świecie jak i w Polce. Dlatego warto zwrócić uwagę na stan naszej wagi, który jest wyznacznikiem nadwagi i otyłości.

Aby dowiedzieć się czy my bądź nasze dziecko mamy prawidłowy wskaźnik BMI. BMI to z z ang. Body Mas Index jest to współczynnik, który pozwala obliczyć czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Jednak w przypadku dzieci od 2 do 18 roku życia zakresy norm BMI mogą być zmienne, ponieważ znacznie ma tutaj procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie.

Więc w przypadku dla dzieci najlepiej korzystać z spersonalizowanego kalkulatora BMI, który uwzględnia także wiek dziecka. Najczęściej tego typu kalkulator można znaleźć na internecie. Oprócz zastosowania kalkulatora BMI aby sprawdzić czy waga dziecka jest prawidłowa można także skorzystać z siatek centylowych. Czym są takie siatki? Są to pewnego rodzaju mierniki wskazujące w jakim przedziale wagowym i wzrostowym znajduje się nasze dziecko i czy jest to norma prawidłowa. Siatki mają na osiach zazwyczaj zaznaczoną wagę i wzrost punkt przecięcia pokazuje nam w jakim miejscu siatki znajduje się nasze dziecko. Aby odszukać poszczególne parametry należy wcześniej wyliczyć BMI dziecka i sprawdzenie odpowiedniego dla wieku centyla.

Osoby dorosłe mogą wyliczyć wskaźnik BMI w następujący sposób. Masa ciała w kg podzielona przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach. Dla osób dorosłych i dzieci, które nie umieją lub nie chcą samodzielnie wyliczać tego wskaźnika można zakupić wagę, która samodzielnie nam wyliczy taką wartość jak np. waga Romed Body Personal Scale. Waga tego typu pozwala również na pomiar ilości tkanki tłuszczowej, ilości wody w organizmie, masy mięśniowej
tkanki kostnej, zapotrzebowania dziennego na kalorie (BMW/AMR), oczywiście masy ciała.