Strona główna » Ugryzienie przez kleszcza – czym grozi, jak usunąć kleszcza i dlaczego należy to zrobić jak najszybciej?

Ugryzienie przez kleszcza – czym grozi, jak usunąć kleszcza i dlaczego należy to zrobić jak najszybciej?

2022-07-18T11:35:54+02:0028 lutego 2019|Blog|0 komentarzy
Before content area

Jaki jest kleszcz, każdy widzi, choć nie każdy od razu jest w stanie dostrzec jego atak. To maleńki, około piętnastomilimetrowy pajęczak, występujący na całym świecie pasożyt, który żywi się krwią bardzo wielu kręgowców. Jednak nie to osławiło te maleńkie stawonogi. Głównym powodem strachu przed nimi jest fakt, że przenoszą one groźne dla życia choroby zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta. Z racji tego, że kleszcze należą do grupy roztoczy, ich organizmy są tak zbudowane, by dobrze przystosowywać się do środowiska.

[fusion_imageframe image_id=”2002|full” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”https://24medyczny.pl/produkt/szczypce-do-usuwania-kleszczy-kleszczolapki-tick-twister/” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://24medyczny.pl/wp-content/uploads/2018/04/zdj288.jpg[/fusion_imageframe]

Choroby przenoszone przez kleszcze

Dwiema głównymi chorobami, które przenoszą te pasożyty są kleszczowe zapalenie mózgu (ponad dwieście zgłoszonych przypadków w 2013 roku), oraz borelioza z Lyme (prawie trzynaście tysięcy zgłoszonych przypadków w 2013 roku). Pochylmy się jednak nad większą ilością chorób, którymi mogą zakazić nas te malutkie pajęczaki.

  • Gorączka Q – jej czynnikiem etiologicznym są gram-ujemne pałeczki z rodzaju Coxiella, jej źródłem są owce, orz bydło.
  • Tularemia – wywołana przez bakterię Francisella tularensis, choroba zwierząt i człowieka, w przebiegu ostra reakcja ze strony węzłów chłonnych.
  • Bartoneloza – choroba odzwierzęca, wywołana przez bakterie Bartonella
  • Riketsjozy z grupy gorączek plamistych – choroba zakaźna wywołana przez riketsje, przenoszona jest przez kleszcze psie.

Jak się ochronić przed kleszczami

Najprostszym sposobem ochrony przed ukąszeniem kleszcza jest unikanie miejsc, w których występuje. Nie jest to jednak do końca możliwe, albowiem trudno jest latem nie udać się na spacer do parku, zrezygnować z wycieczki po lesie, czy ze spędzenia czasu na działce. Żerowanie na człowieku jest zawsze przypadkowe, ponieważ zwykle kleszcze żywią się krwią małych gryzoni, niektórych gatunków gadów, bydła, koni i innych zwierząt. Pajęczaki te wyczuwają swojego żywiciela po ciepłocie jego ciała, po zapachu oraz po wydychanym przezeń dwutlenku węgla. Jest to pasożyt mało mobilny, w związku z czym, gdy wyczuje swą ofiarę, spada spod liścia, gdzie przebywa czekając na dogodny moment lub przyczepia się do skóry, czy odzieży, gdy ofiara przechodzi obok kępy wysokiej trawy, gdzie również można natknąć się na kleszcza.

Wybierając się na spacer w miejsce, gdzie kleszcze mają w zwyczaju czekać na ofiarę, należy ubierać się w jasne ubrania, z obcisłymi rękawami i nogawkami w przypadku spodni. Dobrze jest, gdy mamy możliwość włożenia nogawek w skarpetki. Dobrze jest również włożyć buty z cholewkami wystającymi ponad poziom traw. W ostateczności, warto zastosować chemiczne środki odstraszające kleszcze, jednak z tego typu ochroną należy postępować szczególnie ostrożnie.

[fusion_imageframe image_id=”2662|full” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”https://24medyczny.pl/produkt/mydlo-vanessa-mediclean-500-ml/” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://24medyczny.pl/wp-content/uploads/2018/07/mydlo.jpg[/fusion_imageframe]

Jak postępować w razie ugryzienia

Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić całe swoje ciało, szczególnie najdelikatniejsze miejsca, takie jak obszar pod kolanami, pachy, czy okolice intymne. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, wręcz niewyczuwalne dla ofiary, ponieważ kleszcz stosuje swego rodzaju substancję znieczulającą, która skutecznie usuwa dyskomfort chwili wkłucia się w skórę. Gdy znajdziemy na sobie kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć, alby zmniejszyć ryzyko zakażenia groźną chorobą. Należy to jednak wykonać jak najprecyzyjniej, albowiem po 24 godzinach przebywania kleszcza lub jego części w naszej skórze, ryzyko zakażenia drastycznie wzrasta. Najlepiej jest usunąć kleszcza specjalnym narzędziem, którego budowa przystosowana jest do prawidłowego i precyzyjnego operowania, wymaganego w przypadku tak drobnego pasożyta, jakim jest ten maleńki pajęczak. Przykładem takiego narzędzia jest specjalna pętelka, którą możemy się posłużyć, jednak wymaga ona niezwykłej precyzji i wprawy, więc jej nie polecamy. Zdecydowanie Lepszym i wygodniejszym narzędziem do usuwania kleszcza są tak zwane kleszczołapki czyli szczypce do usuwania kleszczy. Popularna nazwa tego produktu na całym świecie to tick-twister. Te specjalnie wyprofilowane szczypce do wykręcania kleszcza dostępne w dwóch w dwóch rozmiarach, można wszędzie ze sobą zabrać i mieć pewność, że będziemy mogli natychmiast interweniować, gdy znajdziemy kleszcza na sobie lub na naszym pupilu. Pętelka jest równie mała, jednak przy mniejszych zdolnościach manualnych, możemy nią kleszcza zgilotynować, co może się skończyć koniecznością wizyty u lekarza w ciągu najbliższych 24 godzin.

Higiena rąk i dezynfekcja

Pomijając kwestie związane z tematem niniejszego wpisu, warto zwrócić uwagę na zasadniczą formę ochrony przed zakażaniem. Niezastąpione w tym wypadku okazują się środki dezynfekujące w tym preparat do dezynfekcji rąk. Dzięki wspomnianym produktom możemy w szybki i skuteczny sposób pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych: bakterii, wirusów i grzybów. Oczywiście stosujemy je jako środek bezpieczeństwa, profilaktykę, a nie lek.

Redakcja 24medyczny.pl

Udostępnij znajomym!

Przejdź do góry