Before content area

Dziś wiele kobiet świadomie planuje ciąże wyczekując przy tym pierwszych objawów zapłodnienia. Niestety zdarzają się również ciąże nieplanowane, które także należy potwierdzić. Jednak każda kobieta jest inna i nie każdy organizm daje wyraźne objawy zaraz po zapłodnieniu. Niektóre kobiety mogą mieć objawy podobne do przeziębienia, inne bóle jajników a  jeszcze inne nie mają żadnych objawów. Najszybszą metodą, która potwierdzi nam wstępnie czy doszło do zapłodnienia jest test ciążowy, który kupimy w każdej aptece czy medycznym sklepie. Dzisiaj mamy bardzo duże udogodnieni,e ponieważ taki test ciążowy można zakupić również przez Internet nie wychodząc z domu. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów testów, które pozwalają na wykrycie czy zaszło do zapłodnienia czy też nie. Oczywiście każdy wynik testu domowego pozytywny powinien być potwierdzony u lekarza pomimo dużej wiarygodności testy mogą także zafałszować wynik z różnych przyczyn, które omówimy w dalszej części wpisu.

Rodzaje testów ciążowych ze względu na metodę wykonania

Istnieją testy z krwi, laboratoryjne jednak my skupimy się na testach domowych, które w szybki sposób każda z  kobiet może wykonać w swoim zaciszu domowym, są wygodne ponieważ można zrobić je praktycznie w każdej toalecie. Z pośród domowych testów ciążowych możemy wyróżnić testy strumieniowe, płytkowe i paskowe. Na czym polega ich różnica i jak je wykonać?

Test ciążowy paskowy

Test paskowy jak sama nazwa wskazuje składa się z paska, pasek jest rodzajem testera. W tym przypadku aby wykonać test należy zanurzyć pasek w moczu. Próbkę moczu powinno pobrać się do naczynia test najlepiej wykonywać rano. Mocz powinno zebrać się do czystego pojemnika jeżeli nie jest dołączony do zestawu to można taki zakupić w aptece czy sklepie medycznym. Przed każdym wykonaniem testu powinniśmy przeczytać instrukcję zastosowania. Pasek zanurzamy w moczu do oznaczonego miejsca na czas podany w ulotce zazwyczaj jest to około 10 sekund, czas w poszczególnych testach może się różnić. Po czym wyjmujemy pasek i ustawiamy na płaskiej równej powierzchni. Wynik z testu paskowego zazwyczaj powinniśmy odczytać po kilku minutach max. do 10. Dwie kreski oznaczają ciążę jedna jej brak.

Test strumieniowy 

Test strumieniowy to test, który wykonamy na 2 sposoby. Pierwszy z nich dotyczy skierowania testu pod strumień moczu, drugi natomiast polega na umieszczeniu paska testowego w pojemniku z moczem. Ważne jest w tym przypadku aby podczas wyciągania testu i ściągania nakładki absorbcyjnej nie powinno się dotykać palcami paska testowego, należy trzymać go za uchwyt. W przypadku robienia testu ze strumienia moczu powinno się odczekać, aż spłynie kilka kropel pierwszego moczu i dopiero potem umieścić test pod strumień. Dokładnie określony czas będzie na ulotce zazwyczaj jest to około 5 sekund. W przypadku kiedy test chcemy wykonać zanurzając końcówkę w kubeczku czas zazwyczaj potrzebny do badania wynosi około 10 sekund. Powinno się zanurzyć w moczu część paska wskazaną w ulotce. W obydwu przypadkach po zanurzeniu paska w moczu czy strumieniu po wyciągnięciu powinno się nałożyć na pasek nakładkę absorbcyjną. Po czym położyć test na płaskiej powierzchni i odczekać do około 5 minut, zawsze należy przestrzegać czasu podanego w ulotce. Odczyt wyniku pozytywny jest wtedy, kiedy gdy oprócz kreski kontrolnej pojawia się kreska testowa, wynik negatywny kiedy obecny jest jedynie jeden pasek kontrolny. Z kolei wynik nieprawidłowy pojawia się kiedy na teście nie ma żadnej kreski to oznacza ponowne wykonanie nowego testu.

Test płytkowy

Jak sama nazwa wskazuje składa się z płytki, na której umieszczone jest pole testowe, gdzie nanosi się krople moczu. Mocz należy wcześniej pobrać do pojemniczka. Najczęściej testy tego typu mają specjalny pojemniczek i pipetkę dołączoną do zestawu, którą nakłada się mocz na pole testowe odczekuje kilka minut i odczytuj wynik. Wynik pozytywny oznaczający ciąże pojawia się wtedy kiedy oprócz kreski kontrolnej pojawi się kreska testowa. Wynik po przekroczonym w ulotce czasie będzie niepoprawny. Również może się nie pojawić kreska wtedy wynik jest nieprawidłowy co oznacza konieczność wykonania nowego.

Test ciążowy cyfrowy

Jest to test, który ma podobne działanie jak test strumieniowy jednak tutaj odróżnia go wskaźnik w postaci cyfr, który najpierw wykazuje gotowość testu do działania a po 3 minutach wynik. Plus oznacza możliwość ciąży z kolei minus brak. Test określany jest jako bardzo czuły i można go wykonać już 4 dni przed terminem spodziewanej miesiączki przynajmniej tak mówią producenci. Test wskazuje również w jakim tygodniu ciąży jest kobieta. Minusem jest jednak cena, ponieważ kosztuje on od około 30 zł do 100, gdzie zwykłe testy ciążowe kupimy już od 3 do 15 zł.

Wybierając test ciążowy zwracajmy uwagę na jego czułość, ponieważ dzięki temu będziemy wiedziały w jakim czasie po zapłodnieniu najlepiej wykonać test.

Testy pod względem czułości

  • Testy o czułości do 500 IU/l (ultraczułe) można je wykonać już 10 dni po zapłodnieniu czyli około 4 dni przed spodziewaną miesiączką
  • Testy o czułości od 500 do 800 IU/l może być dodatni dwa tygodnie po zapłodnieniu
  • Testy o czułości powyżej 800 IU/l może wskazać wynik dodatni trzy tygodnie po zapłodnieniu czyli 7 dni po spodziewanej miesiączce

Dlaczego test wyszedł nieprawidłowo?

Pomimo, że domowe testy uchodzą za bardzo wiarygodne od 95 do 99 % to zdarzają się sytuacje, kiedy wynik może wyjść nieprawidłowy. Na taki stan mogą wpływać różne czynniki. Najczęściej jest to zbyt wczesne wykonanie testu, wynika to bardzo często z niewiedzy czy niecierpliwości. Najlepiej testy wykonywać po około 7 dniach od stosunku, kiedy mamy podejrzenia, że doszło do zapłodnienia. Kiedy przyjmujemy niektóre rodzaje leków np. leki z grupy antydepresyjnej mogą wykazać ciąże pomimo jej braku. Zafałszowanie wyniku może pojawić się wówczas, kiedy cierpimy na choroby tarczycy czy nerek, wynik często wskazuje pozytywny. Kiedy kobieta jest w okresie okołomenopauzy wynik badania może także wskazywać na ciążę. Jeżeli test nie pokazuje, że wynik jest nieprawidłowy to najczęściej jest to powodowane zbyt małą lub zbyt dużą próbką moczu najczęściej w testach płytkowych. Przetrzymany czas również wskaże wynik nieprawidłowy. Aby test wykonać poprawnie należy postępować według zaleceń producenta wymienionych na ulotce.

Ciążowe testy domowe opierają się o wykrycie w moczu hormonuhCG, który organizm kobiety zaczyna produkować kilka dni po zapłodnieniu. Z każdym tygodniem poziom tego hormonu jest większy. Dlatego czułość testu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ od niej zależy na jakim etapie wykryje hormon hCG. Na rynku spotkamy testy oferujące wykrycie hormonu już nawet po 2 dniach od zapłodnienia jednak najlepiej dla większej pewności test zrobić po około 7 dni od stosunku. Testy ciążowe najlepiej jest wykonywać rano ponieważ stężenie hCG w moczu jest najwyższe. Jeżeli pojawi się wynik pozytywny świadczący o możliwości zajścia w ciąże powinniśmy potwierdzić to u lekarza. W przypadku uzyskania wyniku negatywnego kiedy nadal nie mamy miesiączki test należy powtórzyć po około 1 do 2 tygodni, jeżeli nadal nie ma pozytywnego wyniku to najprawdopodobniej nie wystąpiła ciąża a przyczyną braku okresu mogą być inne, należy skonsultować to u specjalisty. Jak widać mamy kilka domowych testów do wyboru, to na jaki się zdecydujemy to już zależy od nas. I od tego jaki będzie dla nas najwygodniejszy do wykonania.