Ważnym elementem pierwszej, profesjonalnej pomocy po urazie kończyn jest ich skuteczne i umiejętne unieruchomienie. Również jest to ważne po wszelkich zabiegach i operacjach, po których kończyna musi dojść do sprawności przed przystąpieniem do procesu rehabilitacyjnego. 

Szyny do unieruchamiania kończyn – zastosowanie

Mając do czynienia z poszkodowanym po wypadku, należy znać prawidłowe sposoby unieruchomienia kończyn, oraz cel takiego działania, aby dobrze zrozumieć sens poszczególnych czynności. Unieruchomienie i pomoc niesiona poszkodowanemu po wypadku ma szczególnie na celu:

  1. zapobieganie dalszemu krwawieniu, uszkodzeniu nerwów i mięśni,
  2. ograniczenie dolegliwości bólowych,
  3. zapobieganie przeobrażeniu się zamkniętego złamania w otwarte,
  4. zmniejszenie obrzęku.


Skuteczne szyny palcowe

Przy złamaniu kończyny, unieruchomienie służy zapobieganiu przemieszczeniom kości. Unieruchomienie takie należy wykonać ze służących do tego celu materiałów, na przykład szyny Kramera. Jeżeli jednak nie jesteśmy w posiadaniu żadnej z profesjonalnych szyn, możemy unieruchomić złamaną kończynę na przykład przy pomocy zwiniętego w rulon papieru lub deseczki, sztywnej, mocnej listwy lub czegoś równie wytrzymałego. Jest to bardzo istotne, że jeśli zachodzi konieczność unieruchomienia kończyny, należy wykonać to mimo braku profesjonalnej szyny! Długość zastosowanego unieruchomienia powinna być dobrze dopasowana do kończyny i sięgać powyżej i poniżej stawu. Ciekawostką jest to, że gdy złamaniu ulegnie właśnie staw, a nam trudno jest dopasować do niego coś sztywnego, aby go unieruchomić, możemy użyć złożonego koca lub poduszki. Gdy natomiast złamaniu ulegnie palec, a my nie jesteśmy w posiadaniu na przykład szyny palcowej lub czegoś równie sztywnego, możemy zastosować tak zwane unieruchomienie anatomiczne, w postaci palca sąsiadującego. 

Jak używać szyn stabilizujących kończyny?

Podczas przystępowania do unieruchamiania, musimy ściśle trzymać się kolejności działań, aby nie zaszkodzić poszkodowanemu jeszcze bardziej. Zatem, jeśli powstała rana, należy nałożyć na nią jałową gazę i lekko zabandażować, zanim zastosujemy unieruchomienie, które zakładamy tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nie spotęguje to bólu u poszkodowanego. Podczas unieruchomienia, należy pamiętać, aby nie zmieniać zastanej pozycji kończyny. Jak wspomnieliśmy wyżej, należy unieruchomić staw powyżej i poniżej uszkodzenia. Po zakończeniu unieruchamiania, należy unieść uszkodzoną kończynę w górę. Pamiętać należy, aby stosować schładzanie opatrunku w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. 

Szyny stabilizujące kończyny – rodzaje

Aby przybliżyć temat bardziej profesjonalnych sprzętów, niż zwinięty koc, czy poduszka, warto omówić przykłady szyn do usztywniania kończyn i palców, aby poznać ich działanie i specyfikę.

  1. Szyna palcowa – przeznaczona jest do zabezpieczenia złamanych lub zwichniętych palców i dłoni. Są rewelacyjną alternatywą dla ciężkiego gipsu, ponieważ stworzone są z lekkiego aluminium. Ich otwarta konstrukcja daje komfort dostępu podczas pielęgnacji, oraz lepszej ogólnej wentylacji. Zastosowana miękka gąbka wewnątrz szyny daje dodatkowy komfort użytkowania podczas rekonwalescencji. 
  2. Szyna Kramera – to specjalistyczny sprzęt medyczny, który służy do profesjonalnego usztywnienia kończyn górnych i dolnych, które uległy złamaniu lub zwichnięciu. Stworzono je z bardzo lekkiego i wytrzymałego materiału, a zakładanie ich na kończyny jest niezwykle proste i szybkie. 
  3. Szyny ratownicze zwijane na urazy – to komplet do szybkiego zastosowania w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Wykonane z lekkiego aluminium, pokryto dodatkowo specjalną miękką pianką, dla zwiększenia komfortu poszkodowanego. W zestawie znajdziemy cztery sztuki szyn o różnych rozmiarach, dla zwiększenia skuteczności działań ratowniczych. Dzięki temu, że są składane, nie zajmują zbyt wiele miejsca w karetce, czy na pogotowiu. Świetnie się nadają do zabrania na górskie wyprawy, czy wspinaczki. Dzięki zróżnicowanym rozmiarom, mogą być zastosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a każda sztuka zawiera na swej powierzchni instrukcję zastosowania.

Zespół 24medyczny.pl