Before content area

Higiena jamy ustnej jest niewątpliwie bardzo istotna dla każdego z nas. Zaleca się myć zęby po każdym posiłku a jeżeli to niemożliwe to przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedyś mieliśmy do wyboru jedynie szczoteczki do mycia zębów ręczne, z których do dziś korzysta bardzo wiele osób. Z jednej strony są wygodne bo niewielkie i lekkie można zabrać je wszędzie. Jednak nie są tak dokładne jak szczoteczki elektryczne, które od kilkunastu lat królują na polskim rynku. Szczoteczki elektryczne były hitem i są znacznie lepsze od szczoteczek ręcznych. Pozwalają na skuteczniejsze oczyszczanie jamy ustnej, ścieranie pytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Stąd coraz więcej osób wybiera tego rodzaju asortyment do higieny jamy ustnej. Jednak idąc o krok dalej wraz z zaawansowaniem i postępem technologicznym powstały szczoteczki soniczne. Wiele osób myli te dwa pojęcia i myślą, że szczoteczki elektryczne są takie same jak szczoteczki soniczne. Nie, szczoteczki soniczne to rodzaj szczoteczek również na baterie czy ładowarkę jak elektryczne. Musimy na początku wyjaśnić tą niewielką ale bardzo znaczną różnicę. Bez wątpienia szczoteczki soniczne są dużo bardziej wydajne i pozwalają na efektywniejsze czyszczenie niż elektryczne jak i również ręczne, dzięki specjalistycznej budowie. Szczoteczki elektryczne mogą być rotacyjne oraz rotacyjno–pulsacyjne. Ich działanie opiera się na czyszczeniu jamy ustnej poprzez właśnie taki ruch, równie dobrze ścierają mechanicznie osad, przebarwienia i płytkę nazębną. Jednak tutaj nie ma działania fal dźwiękowych które dodatkowo niszczą łańcuchy bakterii jak w szczoteczkach sonicznych.

Z kolei szczoteczki soniczne są dokładniejsze, działają na zasadzie sonicznej technologii fal dźwiękowych oprócz czyszczenia powierzchni zęba również rozbijają łańcuchy bakterii. Soniczne drgania pozwalają przedostać się cieczy czyli mieszaniny pasty, wody oraz śliny przez powierzchnie między-zębowe zapewniając efektywniejsze czyszczenie niż zwykła szczoteczka elektryczna. Również tutaj mamy większą częstotliwość ruchów niż w elektrycznej. Różnica jest także przy ruchu jaki wykonuje włosie jest to ruch tzw. wymiatający zapewniający skuteczniejsze czyszczenie jamy ustnej. Taki ruch także jest delikatniejszy dla dziąseł dlatego ten model będzie idealny dla osób mających wrażliwość dziąseł i inne schorzenia w ich obrębie. Są to główne cechy, które czynią szczoteczkę soniczną dużo lepszą niż zwykła elektryczna. Jednak tutaj cena zazwyczaj jest wyższa, ze względu na poziom zaawansowania szczoteczki soniczne mogą być droższe o kilkadziesiąt złotych czasami nawet kilkaset. Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego może być stać na taką szczoteczkę. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup sonicznej wybierzmy elektryczną, byle nie była to szczoteczka ręczna, która jest najmniej efektywna jeżeli chodzi o czyszczenie jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna z mocną baterią

Dla kogo sprawdzą się szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne to rodzaj szczoteczki z której może korzystać każdy z nas. Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań dla osoby zdrowej. Jest ona zaleca szczególnie osobom podatnym na próchnice, gdyż jej działanie w dużo skuteczniejszy sposób pozwala ją usunąć, dzięki działaniu fal dźwiękowych. Bardzo dobrze sprawdza się dla osób z nadwrażliwością dziąseł, włosie jest delikatniejsze a ruchy główki nie powodują podrażnień. Szczoteczka soniczna to również niezbędnik dla osób noszących aparaty ortodontyczne, mosty, czy korony. Jej ruchy są delikatniejsze niż przy szczoteczce elektrycznej dlatego nie uszkodzimy nią elementów aparatu. Idealna będzie także dla dzieci mniejszych czy większych, które zazwyczaj mają problem z myciem zębów.

Jak stosować szczoteczkę soniczną?

Nie ma tutaj specjalnych wytycznych, ten model szczoteczki stosuje się praktycznie tak samo ja elektryczną. Zęby powinniśmy dokładnie czyścić po każdym posiłku a jeżeli to nie możliwe to przynajmniej 2 do 3 razy dziennie. Przy dbaniu o stan jamy ustnej istotna jest systematyka oraz dokładność czyszczenia. Jeżeli już kupiliśmy szczoteczkę elektryczną to po przeczytaniu instrukcji możemy przystąpić do mycia zębów. Standardowo jak na każdą inną szczoteczkę nakładamy pastę i zaczynamy czyszczenie jamy ustnej. Szczoteczkę najlepiej jest ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Powinniśmy pamiętać aby na każdą stronę przeznaczyć taki sam czas czyszczenia. Jamę ustną w tym przypadku dzielimy na 4 części górna zęby po prawej i lewej stronie oraz dolna zęby po prawej i lewej stronie. I na każdy łuk przeznaczamy około 30 do 40 sekund a więc samo czyszczenie powinno nam zająć około 2 minut. Każdy ząb należy czyścić pojedynczo ale oprócz tego powinniśmy dokładnie oczyścić język.

Zazwyczaj większość dobrej jakości szczoteczek sonicznych posiada wbudowany timer, który ma cyklicznie zaprogramowany czas około 30 sekund na każdą stronę jamy ustnej, dzięki temu bez odliczania wiemy kiedy zmienić stronę jamy ustnej, ponieważ szczoteczka na chwilę przestaje działać po czym uruchamia się ponownie lub daje sygnał w zależności od modelu. Niektóre również mają specjalne nakładki do oczyszczania języka dzięki temu zapewniają lepsze czyszczenie. Oprócz tego większość szczoteczek sonicznych posiada funkcję masażu. Masaż dziąseł powinien wykonywać każdy z nas w celu lepszego ukrwienia i wzmocnienia ich. A szczególnie polecany dla osób zmagających się z paradontozą i innymi chorobami dziąseł. Pamiętajmy, że przy zastosowaniu szczoteczek elektrycznych czy sonicznych najważniejsza i tak zawsze jest systematyczność mycia zębów. Jeżeli będziemy dokładnie i systematycznie czyścić jamę ustną oraz na bieżąco wypełniać ubytki tym samym zapewnimy sobie zdrowy i piękny uśmiech na długi czas. A dla osób, które chcą jeszcze dokładniej czyścić jamę ustną warto jest zakupić irygator. Irygatory to specjalne urządzenia elektryczne, które za pomocą wody pod ciśnieniem pozwalają na wymiatanie resztek nawet z najmniejszych szczelin. Dzięki temu jama ustna jest jeszcze skuteczniej oczyszczona. Irygatory są uzupełnieniem szczoteczek elektrycznych czy sonicznych.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie szczoteczki sonicznej?

Ceny szczoteczek sonicznych są zróżnicowane mogą wahać się od 100 do nawet 600 złotych i więcej. Jednak naszym zdaniem nie ma co przepłacać, aż tyle pieniędzy za szczoteczkę do zębów. Dobrą szczoteczkę kupimy już za około 115 zł a już na prawdę zaawansowany model do 200 zł. Jest to kwota, którą można sobie odłożyć i zakupić szczoteczkę, która posłuży nam na kilka dobrych lat. A wybór zależy od tego jaką kwotę możemy przeznaczyć na szczoteczkę te tańsze są mniej zaawansowane pod tym względem, że np. mają mniej trybów czyszczenia zębów zazwyczaj są to podstawowe tryby jak czyszczenie i masaż, te bardziej zaawansowane mają jeszcze polerowanie, wybielanie czy delikatne czyszczenie. Oprócz tańsze modele mogą różnić się ilością drgań na minutę, niekiedy nie mają wbudowanego timera określającego dokładny czas na czyszczenia każdej strony jamy ustnej. Przy droższych modelach mamy zazwyczaj do wyboru specjalne końcówki np. do czyszczenia języka. A dodatkowo niektóre modele posiadają indukcyjne ładowarki pozwalające na jednym ładowaniu przy codziennym stosowaniu wytrzymać nawet do 45 dni. Tak więc najlepiej przed zakupem porównać sobie szczoteczki soniczne droższe z tańszymi i sprawdzić jakie mają parametry techniczne czy ta wyższa cena jest faktycznie uzasadniona poprzez np. większe zaawansowanie technologiczne jednego modelu nad drugim.