Stetoskop to przyrząd medyczny diagnostyczny jak wiele osób kojarzy do osłuchiwania pacjentów. Stetoskopy służą najczęściej do badań jeżeli chodzi o osłuch klatki piersiowej, jamy brzusznej, serca itp. Zazwyczaj z tego rodzaju sprzętem spotykamy się na wizycie u lekarza internisty. Istnieją stetoskopy różnego rodzaju jak wyżej wymieniony Internistyczny stetoskop, który zazwyczaj stosuje się w gabinetach lekarzy internistów, wykorzystywany również przez pielęgniarki. Także możemy spotkać się z nazwą stetoskopu akuszerskiego, które niegdyś stosowały kobiety odbierające poród zwane akuszerkami, dziś ich funkcje przejęły położne. Stąd niekiedy stetoskopy tego typu nazywane bywają położniczymi. Stetoskop zazwyczaj dedykowany jest dla lekarzy, pielęgniarek czy zespołu ratowniczego jednak bardzo często z tego rodzaju sprzętu medycznego korzystają studenci medycyny. Jak zatem wybrać dobry stetoskop i co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Podział stetoskopów

Stetoskopy jak już wyżej wspomnieliśmy można podzielić na rodzaj jeżeli chodzi o konkretne badania czyli akuszerski – położniczy odpowiedni będzie dla lekarzy prowadzących ciąże czy położnych. Neonatalny – to stetoskop przeznaczony do badań noworodków. Stetoskop Internistyczny jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzi się dla lekarzy internistów, pierwszego kontaktu co nie znaczy, że nie mogą z niego korzystać lekarze innych profesji. Stetoskop kardiologiczny odpowiedni dla kardiologów charakteryzujący się bardzo wysoką czułością. Stetoskop dla studentów medycyny czy innych kierunków medycznych, który zazwyczaj nie musi być specjalistyczny. Najczęściej są to niedrogie stetoskopy jedno lun dwugłowicowe.

Stetoskop jedno i dwugłowicowy

Wyróżnić możemy stetoskopy z jedną i dwoma głowicami. Czym ogólnie rożnią się poszczególne modele i jaki ma to wpływ na badanie. Stetoskop jednogłowicowy jednostronny posiada płaską głowicę, niski korpus ma zamkniętą czaszę membrany a króciec jest nieruchomy. Ten rodzaj stetoskopów najczęściej stosują ratownicy medyczni, pielęgniarki czy anestezjolodzy jednak może z niego korzystać także lekarz każdej innej specjalizacji. Stetoskop dwugłowicowy – nazywany dwustronnym to stetoskop pozwalający nam odbierać dźwięk prze membranę jak i również przez lejek. W takim modelu tłoczek może być obrotowy lub przesuwny. Stetoskopy dwugłowicowe pozwalają nam na osłuchiwanie niskich i wysokich tonów w zależności od nacisku. Z kolei w stetoskopach jednogłowicowych mamy jedynie możliwość osłuchiwania rozległego pasma częstotliwości.

Materiał z jakiego wykonane są membrany może być różny najczęściej jest to stal nierdzewna powszechnie stosowana w większości stetoskopów dobrej jakości. Stal zapewnia bardzo dobrą odporność na zniszczenia odpowiada również za dobrą szczelność akustyczną. Dobrze wykonany stetoskop ze stali nierdzewnej może posłużyć nam przez wiele lat. Stetoskop może to być także wykonany z aluminium to jeden z tańszych materiałów jakie stosuje się w niektórych tanich modelach. Ich wykonanie jest zazwyczaj mniej trwałe niż w przypadku stetoskopów ze stali nierdzewnej. Z kolei jednymi z droższych stetoskopów są te, których głowice powstały z mosiądzu. Niektóre modele są dodatkowo powlekane zabezpieczającym materiałem dla większej żywotności jak i również efektu wizualnego. A więc decydując się na zakup warto również brać pod uwagę rodzaj materiału z jakiego powstała głowica.

Istotnym elementem jeżeli chodzi o membranę jest także to czy została wyposażona w pierścień czy też nie. Ponieważ możemy spotkać membrany z pierścieniem zabezpieczającym jak i również bez pierścienia. Pierścień zabezpieczający jest wygodną opcją, ponieważ ogranicza ryzyko nieprzyjemnego chłodu kiedy styka się membrana z ciałem. Zwłaszcza jest to istotne przy badaniach najmłodszych pacjentów oraz osłuchiwania brzucha ciężarnej. Tutaj również bierzmy pod uwagę tworzywo z jakiego został wykonany taki pierścień aby nie powodowało uczuleń. Większość nowoczesnych modeli posiada takowe zabezpieczania wykonane z antyalergicznych materiałów dla zwiększenia bezpieczeństwa badanego.

Oliwki w zestawie

Niewątpliwie istotne w stetoskopach są również oliwki na które niewiele osób zwraca uwagę. A mają one największy wpływ jeżeli chodzi o wygodę podczas wykonywania badań zwłaszcza przez dłuższy czas. Najlepiej aby był to asortyment wysokiej jakości, z bezpiecznego materiału o miękkiej strukturze pozwalającej na idealne dopasowanie się do kanału usznego. Oliwki mają także wpływ na jakość dźwięku powinny być szczelne i dobrze dopasowane aby uniknąć straty sygnału. W niektórych modelach producenci do stetoskopu dodatkowo dołączają komplet oliwek, dzięki temu w przypadku uszkodzenia nie musimy kupować nowych.

Rodzaj drenów

Wyróżnić możemy kilka rodzajów drenów jak np. dreny jednokanałowe które przewodzą dźwięk od głowicy do uszu wspólnym pojedynczym kanałem. Z kolei dreny dwukanałowe jak sama nazwa wskazuje przewodzą dźwięk oddzielnie niezależnym kanałem do każdego ucha. Dreny zazwyczaj wykonane są ze specjalistycznego tworzywa, które zapewnia im odpowiednią wytrzymałość i przenoszenie dźwięku. Tutaj również od ceny może zależeć jakość tworzywa, co również przekłada się na wytrzymałość. Dreny mają także zróżnicowaną konstrukcję jeżeli chodzi zastosowanie w nich sprężyny, mogą być one umiejscowione na zewnątrz, wewnątrz lub ukryte w zależności od producenta. Najprostsze modele zazwyczaj posiadają sprężyny niezależne umiejscowione na zewnątrz. Poza drenem i jest widoczna. Również sprężyna może być schowana wewnątrz kanału akustycznego i wówczas nie widać jej na zewnątrz. Dreny jednokanałowe jak i również dwukanałowe mogą różnić się od siebie wielkością i średnicą, co również może wpływać na ich funkcjonalność i wygodę.

Gwarancja

Wybierając produkt zwłaszcza dobrej jakości za który płacimy więcej chcielibyśmy aby posłużył nam na długie lata. Jednak nie zawsze tak jest, urządzenie czy inny sprzęt może się znacznie szybciej zepsuć lub zużyć dlatego dla niektórych osób istotna będzie gwarancja im dłuższa tym lepiej dla kupującego. Więc to również warto wziąć pod uwagę.

Kolor
Kolor mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia. Na pewno nie wpływa na jakość odsłuchiwanego dźwięku ma jedynie aspekty wizualne. Jednak mając długoletnie doświadczenie z obserwacji naszych klientów można wywnioskować, że kolor ma duży wpływ, ponieważ ludzie bardzo często identyfikują się z konkretną barwą. Bardzo często nasi klienci wybierają sprzęt w kolorze który zazwyczaj lubią i który ma dla nich jakieś znaczenie. To jednak zależy od indywidualnych preferencji kupującego.