Przez całe nasze życie dbamy o ciało, skórę twarzy, włosy, czy paznokcie, jednak o stopach bardzo często nie pamiętamy pomimo, że niosą nas przez życie i dostają naprawdę niezły wycisk. Jednym z objawów na przykład noszenia nieprawidłowo dobranego obuwia, jest tak zwany haluks, czyli inaczej paluch koślawy. Wówczas sięgamy po coś na haluksy, a wybór jest szeroki.


Osłona z żelem na haluksy

Przyczyny powstawania haluksów

Przyczyn powstawania haluksów jest sporo, jednak główną z nich jest niestety fakt noszenia nieodpowiedniego i zbyt ciasnego obuwia. Jednak nie tylko to ma wpływ na powstawanie tej przykrej dolegliwości. Wiele osób ma zwyczajnie predyspozycje genetyczne do nabawienia się haluksów, co oznacza, że otrzymuje się to w spadku po najbliższej rodzinie. Kobiety są bardziej narażone na powstanie haluksów, ponieważ posiadają one słabszy aparat więzadłowy stopy. Innymi, ważnymi przyczynami powstawania haluksów są:

  • choroby neurologiczne
  • płaskostopie
  • usunięcie trzeszczki przyśrodkowej
  • uraz palucha
  • nadmierna długość, wiotkość palucha
  • nadmierna ruchomość pierwszej kości śródstopia
  • przykurcz w okolicy ścięgna Achillesa itp.

Nieoperacyjne metody leczenia haluksów

Jednym z asortymentów pomocnych podczas zmagania się z haluksem, jest nakładka ochronna na palec marki Qmed. Jest to specjalistyczny produkt, który idealnie zabezpiecza, gdy występuje bolesność w obrębie palców. Najczęściej stosowany jest jako produkt prewencyjny w przypadku występowania tak zwanych palców młoteczkowych. Kolejnym produktem medycznym, pomocnym w walce z haluksem jest silikonowa osłona na haluksy SP-I-9260. Pozwala ona na równomierne rozłożenie sił, będących przyczyną podwijania się palucha. Specjalna konstrukcja i elastyczny materiał, pozwalają na dostosowanie się osłony do każdej stopy, a silikon, z którego jest zrobiona nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to o tyle wygodne i bezpieczne rozwiązanie ochrony newralgicznego miejsca, że umożliwia prawidłowe chodzenie i można na wierzch nałożyć skarpetkę i obuwie.


Żelowa osłona na haluksy z separatorem

Korygowaniu koślawego palucha służy natomiast separator palucha koślawego Halluduo. Jest to medyczny wyrób, który ma uniwersalny rozmiar, co gwarantuje wygodę, bezpieczeństwo i skuteczność. Idealnie pomaga skorygować zdeformowaną koślawym paluchem stopę, dzięki czemu znacznie zwiększa się komfort chodzenia. Podpiętki silikonowe SP-I-906, to dostępne w kilku rozmiarach produkty medyczne, których głównym zadaniem jest redukcja ucisku oraz pozbycie się bólu, co zwiększa znacznie komfort chodzenia. Silikon, z którego wykonano podpiętki, jest materiałem nieuczulającym i w pełni bezpiecznym. Ich działanie amortyzujące sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe stawów, stóp i kręgosłupa. Kilkuwarstwowa budowa silikonowa sprawia, że podpiętki świetnie się dopasowują do stopy i nie krępują ruchów.

Aparat na haluksy (szyna Thomsena)

Aparat na haluksy to kolejny medyczny produkt, stosowany podczas nieoperacyjnego leczenia haluksów. Z racji tego, że niezbędna jest korekcja nieprawidłowo ułożonego palucha, szyna ta rewelacyjnie się sprawdzi, dzięki swojej anatomicznej budowie. Prócz funkcji korekcyjnej palucha dużego, stosowana jest w leczeniu następstw występowania haluks, więc jest stosowana powszechnie, zanim pacjent lub pacjentka trafi na stół operacyjny. Wygodne zastosowanie szyny Thomsena zapewnia również fakt, że jest to produkt o uniwersalnym rozmiarze, który pasuje zarówno na prawą, jak i lewą stopę. Ostatnim z wielu godnych omówienia produktów, jest aparat do ćwiczeń haluksów Halfit. Jest to idealny produkt zarówno do korygowania koślawego palucha, zmniejszania dolegliwości bólowych, związanych z ha luksem, jak i do celów prewencyjnych w przypadku, gdy istnieje realna groźba powstania haluksów w przyszłości. Wystarczy ćwiczyć w ciągu dnia od trzech do siedmiu minut, aby pomóc sobie w walce z koślawym paluchem. Niezwykle wytrzymałe materiały, z których powstał ten produkt, gwarantują możliwość używania go codziennie, a jego żywotność jest niezwykle duża.


Aparat do ćwiczeń na haluksy – szyna Thomsena

Powyżej wymieniliśmy kilka głównych produktów stosowanych w ograniczaniu dyskomfortu związanego z powstaniem haluksów. Warto zapoznać się z szeroką ofertą naszego działu „Kliny i osłony na haluksy”. W razie wszelkich pytań, pozostajemy do dyspozycji.

Redakcja 24medyczny.pl