Wybierając odzież najczęściej chcemy aby była wygodna. Dużą wagę przykładamy do ubrań szczególnie koszul, spodni, bluzek czy płaszczy. A mało czasu poświęcamy chociażby na dobór odpowiednich skarpetek, ponieważ wydaje się nam to tak nie istota część garderoby, że nie przykuwamy do tego uwagi. Skarpetki medyczne którym poświęcamy najmniej czasu jeżeli chodzi o wybór ubrań mogą być najistotniejsze jeżeli chodzi o zdrowie naszych stóp ale nie tylko. Skarpetki, które zakładamy na stopy mają większe znaczenie niż nam się wydaje. Często kupujemy zwykłe skarpetki nie zwracając specjalnej uwagi na materiał z jakiego są wykonane. Wiele osób kupuje tanie skarpetki z syntetycznych materiałów. Co bardzo często skutkuje nieprzyjemnym zapachem stóp czy nawet odparzeniami. Ponieważ użyte do ich produkcji materiały są sztuczne i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji tym samym sprzyjają rozwojowi bakterii czy grzybów. Sztuczne tworzywa bardzo często wywołują zmiany alergiczne zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą. Drugą istotną rzeczą na którą też niewiele osób zwraca uwagę jest ucisk. Bardzo wiele osób nosi zbyt ciasne skarpetki, które nawet na pierwszy rzut oka widać, że tworzą uciskającą obręcz na skórze, niekiedy powodują jej obrzęk czy otarcia. Wiele osób również nie zdaje sobie sprawy jak źle na nasze zdrowie wpływa ucisk w kostce. Taki ucisk może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości jak opuchlizna, pieczenie a nawet blokuję przepływ krwi. Dlatego wybór skarpetek powinien być bardzo istotny z punktu widzenia zdrowotnego dla każdego z nas. A zwłaszcza osób cierpiących na różnego rodzaju choroby.

Skarpetki bezuciskowe dla diabetyków 

Na przykład dla cukrzyków którzy muszą dbać o dietę ale również powinni nosić odpowiednie obuwie w tym także skarpetki. Niestety coraz więcej osób jak i w Polsce tak na świecie choruje na cukrzycę zarówno w lżejszym jak i cięższym stopniu. W przypadku nieodpowiedniego leczenia cukrzyca może powodować wiele nieprzyjemnych skutków jednym z niebezpieczniejszych jest stopa cukrzycowa. To powszechne schorzenie osób z zbyt wysokim stężeniem cukru utrzymującym się przez długi czas w organizmie. Stopa cukrzycowa powoduje najczęściej zaburzenia krążenia w stopach objawiające się sinieniem, taka stopa podatna jest na uszkodzenia, owrzodzenia, rany, które bardzo trudno się goją. Leczenie stopy cukrzycowej głównie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi, poprzez środki farmakologiczne, w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się niestety interwencja chirurgiczna. Dlatego diabetycy powinni szczególnie dbać o stopy poprze kontrolę cukru, przyjmowanie odpowiednich leków ale również noszenie odpowiedniego obuwia zazwyczaj zaleca się większe obuwie aby stopa miała więcej przestrzeni. Bardzo ważne w tym przypadku jest także noszenie specjalistycznych zdrowotnych skarpetek o działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym aby nie narażać stóp na infekcje, które przy stopie mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. I co najważniejsze osoby z cukrzycą powinny nosić bez uciskowe skarpetki tak aby krew mogła swobodnie przepływać. Również codzienne mycie z bezpiecznymi detergentami i osuszanie stóp najlepiej higienicznymi jednorazowymi miękkimi ręcznikami.

Skarpetki medyczne na nadpotliwość stóp

Często zdarza się, że ktoś cierpi na dużą potliwość stóp, co może być wywoływane różnymi czynnikami związanymi z różnymi chorobami. Wtedy najlepiej udać się do lekarza aby rozpocząć odpowiednią kurację leczniczą w celu zmniejszenia potliwości. Jednak w wielu przypadkach wystarczy zmienić obuwie i dobrać odpowiednie skarpetki lecznicze aby problem zniknął. Osoby ze skłonnościami do nad potliwości stop powinny nosić specjalne skarpetki zdrowotne. Co ogranicza namnażanie się bakterii i grzybów, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Skarpetki zdrowotne posiadają oddychające materiały najczęściej jest to dobrej jakości bawełna z różnymi domieszkami np włókna bambusowego, które także mają właściwości antybakteryjne. Skarpetki zdrowotne to również skarpetki bez uciskowe, które powinny nosić wszystkie osoby mające problemy z zaburzeniami układu krwionośnego. Zaleca się także noszenie tego rodzaju skarpet kobietom w ciąży, u których bardzo często pojawia się opuchlizna i obrzęk. Również dla osób otyłych zalecane są skarpetki tego typu pozwalają nie tylko zminimalizować potliwość ale pozwalają na swobodny przepływ krwi.

Jakie skarpetki wybierać aby nasze stopy były zdrowe?

Najlepiej wybierajmy skarpetki zdrowotne dziś mamy do wyboru bardzo wiele modeli skarpetek zdrowotnych, które zazwyczaj wykonane są z bawełny, z przędzy bambusowej również z wełny. Każdy z tych materiałów sprawdza się bardzo dobrze na skórze zapewnia odpowiednią wentylację i oddaje maksymalne uczucie komfortu w czasie chodzenia. Najczęściej w skarpetkach zdrowotnych w składzie znajdziemy jony srebra lub inne składniki, które nadają im właściwości antybakteryjne czy antygrzybicze. W składzie zazwyczaj mamy także materiały pozwalające na bezuciskową konstrukcję, dzięki temu skarpetki nie blokują przepływu krwi, ale doskonale utrzymują się na stopach. Większość zdrowotnych skarpetek posiada także specjalistyczne płaskie szwy, które również wpływają na wygodę w ich noszeniu. Skarpetki zdrowotne zazwyczaj są tzw. unisex czyli model dla kobiet i mężczyzn, posiadają też zróżnicowany kolor. Także mamy wybór jeżeli chodzi o materiał pod względem grubości, lżejsze materiały polecane są na wiosnę, lato z kolei grubsze jesienią i zimą. To jednak zależy od indywidualnych preferencji. Wybierajmy skarpetki zdrowotne, które określane są jako produkt medyczny tylko wtedy mamy pewność, że są to jakościowe skarpetki o właściwościach zdrowotnych.

Skarpetki zdrowotne są nie tylko dedykowane dla osób z rożnymi chorobami czy schorzeniami stóp. Polecane są także dla osób zdrowych w profilaktyce stóp aby zapobiegać potliwości stóp, chroniąc je tym samym przed bakteriami, grzybami. A przede wszystkim zapewnić sobie większy komfort w czasie chodzenia oraz usprawnić przepływ krwi w kończynach dolnych.