Before content area

Rotory inaczej nazywane jako ręczne rowerki. Porównywalne do rowerków stacjonarnych jednak bezpieczniejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Rotory są narzędziami przeznaczonymi do ćwiczeń zwłaszcza dla osób w rehabilitacji i seniorów. Często zwykłe rowerki stacjonarne są nieodpowiednie dla osób w rehabilitacji ze względu na niepełnosprawność kończyn dolnych czy górnych dróg, które uniemożliwiają ich wykorzystanie. Rotory są przystosowane dla osób które właśnie mają problem z układem ruchu. Ich specjalistyczna budowa pozwala ćwiczyć ręce ale również nogi. Ręce można ćwiczyć ustawiając rotor na blacie stołu czy innym stabilnym podwyższeniu. Z kolei nogi można siedzieć na podłodze, fotelu czy kanapie a nawet łóżku czy wózku inwalidzkim. Rotory zazwyczaj posiadają regulacje, dzięki której możemy ich położenie dopasować do własnego wzrostu. W rotorze mamy 2 pedały, które mogą być do stosowania na dłonie lub też nogi, działają na zasadzie jak pedały w rowerze. Kręci się nimi podobnie jak podczas jazdy na rowerze. Dzięki takiemu rotorowi osoba niepełnosprawna ma możliwość ćwiczeń na określone partie ciała.

Rotory dla kogo?

Najczęściej rotor zaleca się do zastosowania dla osób wymagających stałego rozruchu mięśni i stawów podczas rekonwalescencji. Rotory bardzo dobrze sprawdzają się przy zaniku mięśniowym, ćwiczenia z rotorem pozwalają wzmocnić stawy. Rowerki ręczne to również doskonałe narzędzie rehabilitacyjne jeżeli chodzi o osoby, które wymagają rehabilitacji po przebytych urazach, operacjach, niedowładach ale również udarach. Urządzenia pozwalają przygotować zastane mięśnie do dalszej pracy i innych ćwiczeń. Ćwiczenia z rotorem wspomagają krążenie, pomagają również przeciwdziałać zakrzepom żylnym. Bardzo dobrze działają również jako stymulator układu nerwowego np. przy stwardnieniu rozsianym, w chorobie Parkinsona, porażenie dwukończynowe i innych chorobach neurologicznych.

Rotory polecane są także do ćwiczeń dla osób otyłych, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Urządzenia  mogą być wykorzystywane także dla dzieci najczęściej z porażeniem mózgowym lub też porażeniem spastycznym. Rowerki można również stosować do ćwiczeń dla osób zdrowych w celu zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej, utrzymaniu prawidłowej wagi, jako urządzenie rozwijające mięśnie. Ruch za pomocą rotora jak i każdy inny ruch pozwala pozbyć się stresu, poprawia nastrój i zapewnia lepsze funkcjonowanie organizmu.

Ćwiczenia przy pomocy rotorów najczęściej stosuje się w gabinetach rehabilitacji, fizjoterapii. Jednak dziś każdy z nas ma taką możliwość aby zakupić rotor i mieć go we własnym domu. Pozwala to na ćwiczenia o każdej porze dnia bez konieczności rehabilitacji w ośrodkach w niektórych przypadkach. Ćwiczenia można wykonywać nawet podczas oglądania telewizji. A rotor ustawić w każdym miejscu w domu. Rotory są niewielkie i poręczne dzięki temu mogą mieć je nawet osoby w małych mieszkaniach. Warto wybierać rotory z regulacją siły oporu dzięki temu zawsze możemy dostosować ja do sobie i swoich potrzeb i stanu zdrowia.

Jakie mamy rotory?

Rotory mogą być zwykłe mechaniczne lub też elektroniczne. Mechaniczne dedykowane są dla osób, które własną siłą potrafią poruszać pedałami, z kolei elektryczne dla osób z osłabioną siłą mięśni, tutaj większą pracę wykonuje silnik. Taki rodzaj urządzeń można stosować dla pacjentów w łóżku, wózku inwalidzkim. Pomocne dla pacjentów leżących w stanie śpiączki, w czasie dializ, na oddziałach intensywnej terapii.Rotory mechaniczne mogą być bez bez liczników lub wyposażone w licznik. W przypadku rotorów bez licznika nie zmierzymy ilości wykonywanych ruchów, czy kalorii, które są dostępne w rotorach z licznikiem.

Co wziąć po uwagę przy zakupie rotora?

Przy zakupie rotora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim obciążenie wagowe na jakie został przeznaczony rowerek. Dla osób, które chcą monitorować ile wykonały ruchów i spaliły kalorii istotne będą liczniki, więc dobrą opcją będzie zakupienie rotora z licznikiem. Dla osób, które mają małe mieszkanie sprawdzi się rotor z możliwością składania, po ćwiczeniach możemy go złożyć, schować również ułatwia to transportowanie i przenoszenie rotora.