Before content area

Jednorazowe rękawiczki stosowane są w wielu dziedzinach życia i w wielu zawodach. Są niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo swoje i osób, z którymi mamy styczność, niezależnie, czy jesteśmy ratownikami medycznymi, stomatologami, kosmetyczkami, czy tatuażystami. Można je również zaobserwować podczas karmienia dzieci w placówkach, we wszystkich zbiorowych kuchniach, na dłoniach sprzedawców działów mięsnych lub kucharzy, czy cukierników.


Rękawiczki nitrylowe niebieskie

Nieco dobrych informacji

Od chwili, gdy pojawiły się w codziennym użyciu, radykalnie spadła umieralność pacjentów z powodu zakażenia drobnoustrojami. Stały się jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia apteczek, wszelkich gabinetów lekarskich, zabiegowych, kosmetycznych, weterynaryjnych i strefy gastronomicznej. Nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata bez ich obecności.
Na pierwszy rzut oka, gdy spojrzymy na takie rękawiczki podczas używania przez lekarza lub personel medyczny, nie widzimy różnicy, poza na przykład kolorem. Należy jednak wiedzieć, że wybór rękawiczek i ich stan nie mogą być przypadkowe. Muszą one spełniać wszelkie wymagane normy, aby były trwałe, szczelne i w pełni bezpieczne. Na rynku są dostępne rękawiczki w różnych rozmiarach, kolorach i z różnych materiałów. Czasem zawierają wewnątrz puder, czasem nie.

Podstawowe rodzaje jednorazowych rękawiczek:

  1. Jednorazowe rękawiczki lateksowe – najpopularniejszy rodzaj rękawiczek, używanych przez personel medyczny, lekarzy i nie tylko. Przez wiele lat były jedynym rodzajem używanych rękawiczek, ze względu na wytrzymałość naturalnego kauczuku, z którego są robione. Z powodu licznych uczuleń spowodowanych materiałem, z jakich są robione rękawiczki lateksowe, powstały inne ich rodzaje.
  2. Jednorazowe rękawiczki nitrylowe – wykonane z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, w związku z czym, przeznaczone są dla osób uczulonych na rękawice wykonane z lateksu. Są mniej wytrzymałe od lateksowych, jednak nie powodują dolegliwości alergicznych.
  3. Rękawiczki jednorazowe winylowe – wymagają prawidłowego dobrania rozmiaru, albowiem są znacznie mniej elastyczne, niż rękawiczki lateksowe, czy nitrylowe. Są natomiast bardziej wytrzymałe, ponieważ powstają z PVC. Rewelacyjnie chronią przed środkami chemicznymi, bakteriami, czy płynami ustrojowymi.
  4. Foliowe rękawiczki jednorazowe – nadają się wyłącznie do pracy w gastronomii, względnie w kosmetyce lub fryzjerstwie, tylko na tym polu mogą zastąpić rękawice wymienione wyżej.

Rękawiczki jednorazowe – jakie wybrać

Prawidłowy dobór rękawiczek jednorazowy, wbrew pozorom jest sprawą kluczową na polu skuteczności ochrony przed zakażeniami. Niewłaściwy, uczulający materiał spowoduje dyskomfort i narazi nas na niedyspozycję. Zbyt duży lub mały rozmiar może znacznie obniżyć poziom ochrony. Przez małe przyleganie, oraz brak precyzji w przypadku zbyt dużych, zwiększenie się wydzielania potu, w przypadku rękawiczek zbyt małych, to wszystko owocuje utratą ochronnych właściwości. Istotny jest również materiał, z jakiego wykonane są rękawiczki. Fryzjerka może wybrać mniej precyzyjne pod kątem dotyku, czyli winylowe, natomiast lekarz chirurg, używać będzie już nitrylowych, ze względu na lepsze wyczucie podczas pracy. Skuteczność i prawidłowość wykonywanej pracy, zależne są w dużej mierze od jakości i rodzaju wybieranych przez nas jednorazowych rękawiczek.

Przykłady produktów wiodących na rynku medycznym

  • Rękawiczki lateksowe bezpudrowe Abena – sto sztuk rękawiczek do wszechstronnego zastosowania. Idealne dla osób, którym nie służy używanie rękawiczek z pudrem. Nie zawierają również składników alergizujących.
  • Rękawiczki winylowe Abena – mączka kukurydziana ułatwia zakładanie, a skład materiału, z którego powstają, nie zawiera elementów kancerogennych. Idealne do pracy w medycynie, gastronomii, czy kosmetologii, albowiem gwarantują ochronę przed zakażeniami. Uniwersalny kształt sprawia, że pasują zarówno na prawą, jak i lewą dłoń.
  • Rękawiczki nitrylowe czarne Abena – dwieście sztuk alternatywy dla rękawiczek wykonanych z lateksu, na który wielu ludzi jest uczulonych. Stosowane wszechstronnie, chętnie wybierane przez tatuaży stów, pracowników warsztatów samochodowych, czy fryzjerów.

Zespół 24medyczny.pl