Before content area

Inhalatory należą do specjalistycznego sprzętu medycznego, który ma za zadanie ułatwić oddychanie choremu przy różnego rodzaju schorzeniach. Najczęściej inhalatory stosują osoby z nieżytami nosa, gardła, zapaleniem zatok, oskrzeli, płuc jak i również przewlekłymi chorobami typu astma, alergie czy Obturacyjna Choroba Płuc, Mukowiscydoza, Rozedma płuc itp.

Podział inhalatorów:
Inhalatory można podzielić na różne typu wyróżniamy bowiem inhalatory tłokowe inaczej nazywane kompresorowymi – pneumatycznymi. Te modele uchodzą za jedne z najlepszych z tego względu, że mają mocną sprężarkę i można w nich stosować różnego rodzaju leki bez ograniczeń, również wiek nie mam znaczenia mogą z nich korzystać nawet niemowlaki. Wadą może być większy hałas niż w przypadku urządzeń ultradźwiękowych.

Inny rodzaj to inhalatory ultradźwiękowe ich działanie odbywa się na zasadzie wykorzystania ultradźwięków. Jedną z ważniejszych zalet jest generowanie niskiego poziomu hałasu, więc można je używać niemalże w każdych warunkach. Najczęściej w tego rodzaju inhalatorach stosuje się mukolityki – leki zmniejszające lepkość śluzu w drogach oddechowych. Inhalatory ultradźwiękowe najczęściej wytwarzają niewielki cząsteczki, które pozwalają na penetrację oskrzeli i oskrzelików, często wykorzystywane przy Mukowiscydozie. Jedną z wad tego typu urządzeń może być niemożliwość wykorzystania każdego rodzaju leku czy substancji leczniczej.

Istnieją również inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem oraz inhalatory proszkowe najczęściej przepisywane przez lekarza, działają z określonymi lekami. W przypadku stosowania tego rodzaju inhalatorów bardzo ważne jest umiejętne skoordynowanie wdechu z uwolnieniem leku, z czym najczęściej mają problem dzieci i osoby starsze. Przy tego rodzaju inhalatorach zaleca stosowanie się tub inhalacyjnych jak np. Aerochambery.

Niniejszy podział ma jedynie na celu zorientowanie się jakie rodzaje inhalatorów mamy dostępne na rynku. Tworząc nasz ranking nie skupialiśmy się na typie urządzenia a jedynie na jego poziomie zaawansowania technologicznego i dodatkowych zaletach. Dlatego jaki rodzaj tłokowy, ultradźwiękowy czy ciśnieniowy ten wybór należy do Państwa. Przy określaniu tego parametru należy kierować się zaleceniami lekarza, bądź własnymi potrzebami czy potrzebami rodziny i rodzajem schorzenia na jakie cierpimy.

Z każdym rokiem na rynku przybywa coraz więcej urządzeń przeznaczonych do wykonywania inhalacji. Co raz częściej są to zaawansowane urządzenia technologiczne, które mają na celu ułatwienie i usprawnienie inhalacji. W przypadku tego rankingu bierzemy pod uwagę nowoczesność urządzenia, jego innowacyjną technologię i funkcjonalność. W rankingu znajdą się urządzenia inhalujące wysokiej jakości dla osób, które poszukują nowoczesnego sprzętu z dodatkowymi możliwościami.

Ranking najlepszych inhalatorów pod względem zaawansowania technologicznego i funkcji 2020 r.

Model inhalatora Poszczególne cechy inhalatora Cena
Miejsce 1 – Medel Smart mały inhalator przenośny
Pierwsze miejsce w naszym rankingu wygrywa bezkompromisowo technologicznie zaawansowany inhalator o nazwie Medel Smart. Dlaczego Medel Smart, ponieważ jest to niewielki przenośny inhalator tłokowy, który posiada wszystkie funkcje inhalatora pneumatycznego a zajmuje tak mało miejsca, że możemy zmieścić go w kieszeni, jego waga to zaledwie 200 g. Jest to nowoczesny inhalator z mocnym tłokowym silnikiem, który gwarantuje wysoki poziom inhalacji, dodatkowym atutem jest niewielki poziom hałasu wynoszący zaledwie 42 dB, dzięki temu urządzenie może być stosowane niemalże w każdych warunkach w domu, pracy, podróży. Doskonały do inhalowania dzieci nawet tych najmniejszych. Kolejną z zalet jest szybkość ładowania z dołączoną do zestawu ładowarką USB. Niewątpliwie zaletą jest możliwość stosowania wszystkich leków jakie wykorzystuje się w inhalatorach tłokowych. Urządzenie pracuje w trybie przerywanym na 30 minut pracy zalecane 30 minut przerwy co dla niektórych osób może być wadą, gdyż preferują urządzenia przystosowane do pracy ciągłej. Niestety jakość kosztuje i cena nie należy do najmniejszych inhalator kosztuje ok. 260 zł. Jednak jest to inwestycja na lata.
  • tryb pracy: przerywany 30 min pracy na 30 min przerwy
  • poziom hałasu: 42 dB
  • wielkość cząsteczki: MMAD: 4,12 μm
  • waga; 200 g
  • 2 lata gwarancji
  • silnik tłokowych
  • dla małych, większych dzieci i dorosłych
  • kieszonkowy rozmiar zmieści się wszędzie
  • możliwość wykonywania inhalacji w każdych warunkach w domu, pracy, podróży itp.
  • szybkie ładowanie USB
ok. 260 zł
Miejsce 2 – Novama Fiamilino inhalator z dożywotnią gwarancją
Na drugim miejscu umieściliśmy jeden może nawet jedyny inhalator w tej chwili na rynku, którego producent oferuje bardzo długi okres gwarancji, a mianowicie 5 lat po rejestracji na stronie producenta gwarancję dożywotnią. Dodatkowo gwarancja w wygodnym systemie door to door. Inhalator pozwala na regulację wielkości cząsteczek. Warto zaznaczyć, że średni czas nebulizacji 2 ml leku odbywa się w przeciągu 5 minut w trybie większe cząsteczki i niecałe 7 minut w trybie mniejszych cząsteczek. Inhalator działa w systemie ciągłym, więc nie ma konieczności robienia przerwy. Generuje nieco wyższy poziom hałasu niż jego poprzednik, mieszący się w granicach 54 dB dla niektórych osób może to być wadą. Dodatkowym atutem jest zastosowanie maseczek z zaworem antydyspresyjnym, które lepiej przylegają do twarzy i ograniczają straty leku, dzięki temu zyskujemy większą oszczędność. Atutem może być również niewielka waga wynosząca zaledwie 1,2 kg.
  • tryb pracy: ciągły
  • poziom hałasu: 54dB
  • wielkość cząsteczek regulowana: 3,74 μm mniejsze cząsteczki, 4,48 μm – większe cząsteczki
  • waga: 1,2 kg
  • gwarancja 5 lat podstawowa, po rejestracji dożywotnia
  • silnik tłokowy
  • dla małych, większych dzieci i dorosłych
  • maseczki z zaworem antydyspresyjnym ograniczające straty leku
  • w zestawie zapasowy filtr powietrza Porex
  • uchwyt do przenoszenia
ok. 130 zł
Miejsce 3 – Medel Family Plus – inhalator rodzinny
Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje Medel Family Plus
Jest to również nowoczesny inhalator o mocnym tłokowym silniku z przeznaczeniem dla całej rodziny. Ten model powstał z myślą o dzieciach mniejszych, większych i osobach dorosłych. Model również zapewnia przerywany tryb pracy, podobnie jak jego poprzednik 30 minut pracy na 30 minut przerwy, co może być dla niektórych osób wadą. Jednak biorąc pod uwagę proces inhalacji to zazwyczaj jednorazowo trwa krócej niż pół godziny, więc ten parametr w wielu przypadkach nie będzie istotny. Urządzenie również generuje niski poziom hałasu jednak nie co wyższy niż poprzednik zajmujący pierwsze miejsce Medel Smart ale mniejszy niż Novama Fiamilino wynosi 52dB. Inhalator zawiera w zestawie 2 specjalistyczne maseczki dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych z innowacyjnym systemem Soft Touch z obwódką, które lepiej niż zwykłe maski przylegają do twarzy i co ważne ograniczają straty leku. Dodatkowo do zestawu producent dołączył irygator pozwalający w szybki i skuteczny sposób oczyścić jamę nosową i kanał zatokowy.
  • tryb pracy: przerywany 30 minut pracy na 30 minut przerwy
  • poziom hałasu: 52 Db
  • wielkość cząsteczki: MMAD – 0,8 μm
  •  waga: 1,5 kg
  • 3 lata
  • dla małych, większych dzieci i dorosłych
  • silnik tłokowy
  • w zestawie 2 maseczki Soft Touch ograniczające straty leku
  • z irygatorem do czyszczenia nosa i zatok
ok. 140 zł
Miejsce 4 – ORO-Mesh – ultralekki inhalator kieszonkowy
Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje Oro- Mesh jeden z najbardziej zaawansowanych inhalatorów ultradźwiękowych w dobrej cenie. Ten model chociaż należy do grupy ultradźwiękowych inhalatorów, które zazwyczaj mają ograniczenia w stosowaniu niektórych leków – tutaj takich nie ma, można w nim wykorzystywać te same leki i substancje lecznicze co w inhalatorach tłokowych. Niewątpliwie jedną z zalet będzie niewielki rozmiar pozwalający na umieszczenie inhalatora w kieszeni czy małej torebce. Ten model został wyposażony w funkcję samoczyszczącej się membrany. Membranowa technologia nie przegrzewa się, dzięki temu lek pozostaje w strukturze monekularnej i nie ulega zmianie. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję wykrywania leku. Wielkość cząsteczek mmad wynosi 1,53µm. Poziom generacji hałasu poniżej 50 Db. Jedyną wadą urządzenia może być konieczność wymiany membrany po pewnym czasie użytkowania. Jednak każdy inhalator po dłuższej eksploatacji wymaga wymiany jakiejś części najczęściej jednak to dotyczy filtrów czy maseczek.
  • typ ultradźwiękowy
  • poziom hałasu: poniżej 50 Db
  • wielkość cząsteczek: mmad 1,53µm
  • waga: 98 g
  • gwarancja 2 lata
  • dla dzieci i dorosłych
  • funkcja samoczyszczącej się membrany
  • funkcja wykrywania leku
  • membrana nieprzegrzewająca się pozostawiająca lek w monekularnej strukturze
ok. 160 zł
Miejsce 5 – MED2000 CX inhalator z systemem Andy Flow
Piąte miejsce w naszym rankingu zajmuje również bardzo dobry jak i funkcjonalny inhalator MED2000 CX. To wysokiej klasy inhalator przystosowany do pracy ciągłej. Dlaczego zajmuje ostatnie miejsce w naszym rankingu pomimo doskonałych parametrów technicznych, niekiedy lepszych niż poprzednicy, gwarantujących mu pierwsze lub drugie miejsce w rankingach jeżeli chodzi o wydajność. Nasz ranking stworzony został na podstawie zaawansowania technologicznego tutaj widoczna jest doskonała funkcjonalność z kolei technologia została na drugim miejscu. Technologiczne rozwiązanie przejawia się tutaj w zastosowaniu nebulizatora Andy Flow wyposażonego w 3 nakładki inhalujące: A, B, C, nakładka A dla górnych dróg oddechowych, nakładka B w terapii odcinka tchawiczo-oskrzelowego, nakładka C do terapii dolnych dróg oddechowych. Inhalator posiada mocny silnik tłokowy, jest zaliczany do jednych z najszybciej inhalujących urządzeń w swojej klasie cenowej. Urządzenie inhalujące zostało przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych.
  • typ: tłokowy
  • poziom hałasu: 54dB
  • wielkość cząsteczek: minimum 2,6 um – maksimum 4.4 um, możliwość zmiany wielkości cząsteczki
  • waga: 1,5 kg
  • gwarancja: 3 lata
  • dla dzieci i dorosłych
  • wyposażony w system Andy Flow z 3 nakładkami
  • tempo nebulizacji: zmienne w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/mi
ok. 130 zł