Ranking sprzętów medycznych prowadzimy od kilku lat na przełomie każdego Nowego Roku. Nasze rankingi staramy się przeprowadzać rzetelnie poprzez wnikliwą ocenę poszczególnych produktów. W rankingach zazwyczaj bierzemy pod uwagę najlepsze parametry urządzeń również nie bez znaczenia jest tutaj sprzedaż jaką cieszy się urządzenie czy dany wyrób medyczny.

Dzisiejszy ranking będzie dotyczył urządzeń inhalujących. A będziemy je oceniać pod względem najlepszych parametrów między innymi wielkości cząsteczki jak i również możliwości jej regulacji, przepływu, generowanego hałasu oraz udogodnienia i dodatkowe elementy. Zazwyczaj większość z nas wie czym są inhalatory i do czego służą. Ponieważ szukając najlepszego urządzenia inhalującego mamy przynajmniej podstawową wiedzę czym jest inhalator. Więc nie będziemy się zagłębiać w temat czym jest inhalator i jakie mamy rodzaje, ponieważ na ten temat można przeczytać praktycznie w większości medycznych blogów czy poradników.

Zazwyczaj większość z nas ma problem jaki inhalator/ nebulizator wybrać i czym się kierować przy zakupie. Najczęściej chcemy aby sprzęt, który zakupimy był mocny i wydajny oraz miał dobre parametry. Nie bez znaczenia w takich rankingach jest również cena urządzenia. Ponieważ inhalatory lepszej jakości zazwyczaj mają lepsze komponenty co również przekłada się na koszty produkcji. Jednak nie zawsze tak jest czasami dobrej jakości inhalator. Nebulizator może kosztować mniej niż np. urządzenie powszechnie znanego producenta, który od wielu lat wiedzie prym na rynku. Zawsze warto sprawdzać parametry urządzenia i przede wszystkim tym kierować się przy wyborze.

Parametr jakim jest wielkość cząsteczki MMAD. to jeden z istotniejszych jak i nawet nie najważniejszych w urządzeniach inhalujących. To wielkość cząsteczki pozwala nam na dotarcie do poszczególnych odcinków dróg oddechowych. W starszych urządzeniach zazwyczaj jest to stała wielkość co niestety pozwala na inhalowanie tylko i wyłącznie jednego konkretnego odcinka oddechowego. Takie inhalatory/nebulizatory sprawdzą się dla osób, które mają konkretny rodzaj schorzenia w przypadku np. innych chorób oddechowych mogą być niewydajne, ponieważ cząsteczka może być za duża i nie dotrze do konkretnego odcinka oddechowego. Jednak posiadając inhalator/ nebulizator ze stałą cząsteczką nie jesteśmy na straconej pozycji przynajmniej nie we wszystkich modelach. Ponieważ niektóre rodzaje urządzeń mają możliwość podpięcia dodatkowych zestawów do inhalowania, które pozwalają na regulacje cząsteczki. Dzięki temu możemy takie urządzenie wykorzystać w różnych schorzeniach dróg oddechowych. Pamiętajmy aby przed zakupem zestawów do inhalowania poinformować się czy akurat nasz inhalator ma możliwość podpięcia takiego zestawu. Najpopularniejsze modele zestawowe do inhalacji/nebulizacji to Andy Flow czy Andy Med.

Jak widać cząsteczka w urządzeniach do inhalowania pełni bardzo ważną rolę. Jaką wielkość zatem powinna mieć cząsteczka aby była najbardziej optymalna. Tutaj przyjmuje się wielkość cząsteczki od 1 do 5 mikronów, która dotrze w głąb dróg oddechowych. Z kolei większe cząsteczki jak np. 8 mikronów nie dotrą w głąb układu oddechowego nadają się za to do penetracji gardła czy nosogardzieli.

Poziom wchłanialności cząsteczek MMAD:

 • 8 μm – górne drogi oddechowe jak nos, gardło
 • 5 – 8 μm – tchawica, duże oskrzela
 • 2 – 5 μm – oskrzela i oskrzeliki
 • 0,5 – 3 μm – pęcherzyki płucne

Frakcja respirabilna FPF – jest także bardzo istotnym parametrem jeżeli chodzi o inhalatory/ nebulizatory. Jest to procentowa zawartość cząsteczek jaką generują inhalatory, w których wielkość jest mniejsza niż 5 μm. FPF to parametr, który bezpośrednio przekłada się na wydajność wykonywanej inhalacji. Pozwala określić nam ilość czynnej substancji, która trafi do dróg oddechowych. Frakcja respirabilna jak i również wielkość cząsteczki mogą być stałe ale również można je regulować i to zależy od modelu urządzenia jakie posiadamy. Ten rodzaj parametru nie zawsze będzie miał stałą wartość może się różnić w zależności od podawanego leku. Najczęściej FPF definiuje się wykorzystując sól fizjologiczną.

Tempo nebulizacji to kolejny istotny parametr, który wzięliśmy pod uwagę. Od tempa nebulizacji zależy to w jakim czasie zostanie przekształcona dawka leku w aerozol. Najbardziej opcjonalną wartością jest tempo na poziomie 0,4-0,5 ml/min. Tempo nebulizacji ma największe znaczenie kiedy w urządzeniu musimy stosować leki objętościowe. Pamiętajmy, że im dłuższy czas nebulizacji tym większy spadek przyswajalności substancji leczniczej. Zazwyczaj nebulizacja nie powinna przekraczać 10 minut, ponieważ ma to również wpływ na mniejszą wchłanialność leku.

Generowany hałas urządzenia jest to parametr, który ma duże znaczenie kiedy inhalować chcemy dzieci zwłaszcza te najmniejsze. Ale ma to również wpływ na osoby dorosłe każdy, wiele osób może odczuwać irytację kiedy jakiś sprzęt jest zbyt głośny dlatego poziom hałasu przy zakupie również warto wziąć pod uwagę. Zwłaszcza wysokie natężenie hałasu może być również niekomfortowe dla osób w podeszłym wieku.

Przedstawimy Państwu kilka modeli inhalatorów, które możecie porównać według wielkości cząsteczki, frakcji respirabilnej, tempa nebulizacji, generowanego hałasu, dodatkowych udogodnień itp.

1 Miejsce – Flaem 4Neb z nebulizatorem RF9
Na pierwszym miejscu umieściliśmy jeden z lepszych inhalatorów na rynku, który ma bardzo dobre parametry, o których wspomnieliśmy powyżej. Dlaczego akurat ten model? Ponieważ w nim zastosowano, aż 4 tryby możliwości zmiany cząsteczek. Co jest nie często spotykane w urządzeniach inhalujących. Zazwyczaj w nowoczesnych modelach mamy jedynie 3 opcje zmiany cząsteczek, często 2 lub cząsteczkę stałą. A w tym modelu mamy, aż 4 możliwości regulacji wielkości cząsteczki MMAD. Frakcja respirabilna jest zróżnicowana w zależności od konfiguracji ampułki i przełącznika w położeniu. Szybkość nebulizacji/podawania: 0,23 ml/min, z kolei średni czas nebulizacji 2 ml leku wynosi 50 sekund. Oprócz tego aparat został wykonany z bezpiecznych antyalergicznych materiałów bez ftalanów i BPA. Dodatkowo inhalator posiada specjalistyczny pojemnik umożliwiający schowanie kabla. Maseczki dla dzieci i osób dorosłych to tzw. maseczki Soft Touch idealnie przylegające do twarzy, ograniczające straty leków. Kolejnym atutem jest 5 letni okres gwarancyjny. Bez wątpienia ten model to jeden z najlepszych urządzeń do inhalacji o bardzo zaawansowanych parametrach. Cena też nie jest najwyższa ponieważ ten model możemy nabyć za około. 180-200 zł. Dlatego jeżeli mamy do dyspozycji zbliżony budżet do podanego to warto wziąć tą opcję pod uwagę. Ponieważ ten model można wykorzystywać przy różnych schorzeniach dróg oddechowych, dzięki możliwości regulacji wielkości cząsteczki. Odpowiedni zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.
Parametry:

Wielkość cząsteczki w urządzeniu:

 • MMAD- cząsteczki większe niż 7 μm (nebulizator w pozycji 0) dla górnych dróg oddechowych, duża prędkość nebulizacji;
 • MMAD – cząsteczki większe niż 5 μm (nebulizator w pozycji 1) do leczenia obszaru tchawiczo-oskrzelowego,
 • MMAD – cząsteczki między 3 a 4 μm (nebulizator w pozycji 2) do leczenia oskrzeli
 • MMAD – cząsteczki między 2 a 3 μm (nebulizator w pozycji 3) lekarstwo dociera do pęcherzyków płuc.

Średni czas nebulizacji 2 ml leku: 50 sekund
Szybkość nebulizacji/podawania: 0,23 ml/min
Frakcja respirabilna zróżnicowana w zależności od leku i ustawienia wielkości cząsteczki
Frakcja respirabilna <5 μm

Górne drogi oddechowe:

 • odcinek ustno gardłowy – konfiguracja ampułki bez przełącznika – FPF wynosi 26,7%(3)

Dolne drogi oddechowe:

 • odcinek tchawiczo-oskrzelowy- konfiguracja ampułki przełącznik w położeniu 1 – FPF wynosi 48,8%(3)
 • odcinek płucny- konfiguracja ampułki przełącznik w położeniu 2- FPF wynosi 63,4%(3)
 • odcinek obwodowy- konfiguracja ampułki przełącznik w położeniu 3- FPF wynosi 81,3%(3)

Poziom hałasu: ok. 55 db

Cena: 180-200 zł
2 Miejsce – Novama Familino Pro
Novama Familino Pro to również jeden z lepszych inhalatorów jakie mamy obecnie na rynku w przystępnej cenie, ponieważ ten model możemy nabyć już za około 170 zł w zależności od sklepu jaki wybierzemy, w jednym będzie kosztował mniej w innym więcej. Tutaj wiele osób może zadać pytanie dlaczego ten skoro ma tylko 2 możliwości regulacji cząsteczek. Wielkość cząsteczki MMAD od 3,74 μm- mniejsze cząsteczki, 4,48 μm – większe cząsteczki. Większość nowoczesnych modeli urządzeń inhalujących pozwala nam na uzyskanie cząsteczek w tym zakresie. Nieliczne tak jak Flaem 4Neb pozwalają nam uzyskać bardziej zróżnicowany poziom pod względem wielkości cząsteczki. W tym modelu frakcja respirabilna dla < 5 μm (fpf)% wynosi 63% – mniejsze cząsteczki oraz 56% – większe cząsteczki. Z kolei średni czas nebulizacji to około 2 ml leku przy zastosowaniu trybu większych cząsteczek oraz niecałe 7 ml w użyciu trybu mniejsze cząsteczki. Szybkość nebulizacji dostępna na poziomie 0,3 ml – tryb mniejsze cząsteczki oraz 0,4 ml tryb – większe cząsteczki. Inhalator zapewnia również cichą pracę do 54 db. Oprócz wyżej wymienionych zalet ten model jako jeden z nielicznych, który w zestawie posiada irygator pozwalający nam na wykonanie irygacji – płukanie kanału nosowego, zatok. Ale także warto zwrócić uwagę na specjalistyczne maseczki z miękką obwódką idealnie dostosowującą się do twarzy. A zastosowany w nich zawór antydyspresyjny pozwala swobodniej oddychać co jest niewątpliwie bardzo istotne w czasie inhalacji dzieci. Na uwagę zasługuje długoletnia gwarancja w systemie door to door wynosząca do 5 lat, a w przypadku rejestracji na stronie producenta wydłużymy ją dożywotnio. Gdyby ten model posiadał możliwość regulacji wielkości cząsteczek w trybie podobnym jak Flaem 4 Neb można by umieścić go na pierwszym miejscu. Ten model może być wykorzystywany zarówno u osób dorosłych ale również dzieci.
Parametry:

Wielkość cząsteczek w urządzeniu:

 • MMAD – 3,74 μm – tryb mniejsze cząsteczki
 • MMAD – 4,48 μm – tryb większe cząsteczki

Tempo nebulizacji:

 • 0,3 ml tryb -mniejsze cząsteczki
 • 0,4 ml tryb – większe cząsteczki

Frakcja respirabilna < 5 μm (fpf)% wynosi:

 • 63% – tryb mniejsze cząsteczki
 • 56% –tryb większe cząsteczki

Poziom hałasu: ok. 54 db

Cena: 170 zł
3 Miejsce – Novama Fiamilino
Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje bardzo dobry inhalator jakim jest Novama Familino. To bez wątpienia również jedno z lepszych urządzeń do inhalacji jakie obecnie możemy spotkać na rynku. Jest to inhalator włoskiego producenta, cieszący się ostatnio bardzo dużym powodzeniem. W tym modelu podobnie jak w poprzednim mamy 2 regulacje wielkości cząsteczek MMAD w dwóch trybach. Tryb o nazwie mniejsze cząsteczki pozwala generować nam ich wielkość na poziomie 3,74 μm, z kolei w trybie większe cząsteczki wynosi 4,48 μm. Więc tutaj mamy takie same parametry jak w Novama Familino Pro. Podobnie wygląda frakcja respirabilna: < 5 μm (FPF)% 63%- tryb mniejsze cząsteczki, 56% – tryb większe cząsteczki. Tempo nebulizacji: 0,3 ml- tryb mniejsze cząsteczki, 0,4 ml – tryb większe cząsteczki również takie jak w poprzedniku. Długość gwarancji także wynosi 5 lat door to door po zapisaniu u producenta gwarancja jest dożywotnia. Wszystkie parametry są praktycznie identyczne jak w Novama Pro. A więc co decyduje o umieszczeniu go na trzecim nie drugim miejscu. Jedynie to, że poprzednik ma jeszcze w zestawie irygator do oczyszczania nosa. Dla niektórych znaczenie może mieć również kolor ten ma żółty wpadający w zieleń a Novama Pro jest wykonany w klasycznej bieli z kolorowymi elementami. Ten model zakupimy za około 130 zł. Inhalator polecany zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.
Parametry:

Wielkość cząsteczek w urządzeniu:

 • MMAD – 3,74 μm – tryb mniejsze cząsteczki
 • MMAD – 4,48 μm – tryb większe cząsteczki

Tempo nebulizacji:

 • 0,3 ml tryb -mniejsze cząsteczki
 • 0,4 ml tryb – większe cząsteczki

Frakcja respirabilna < 5 μm (fpf)% wynosi:

 • 63% – tryb mniejsze cząsteczki
 • 56% –tryb większe cząsteczki

Poziom hałasu: 54 db

Cena: 130 zł
4 Miejsce – MED2000 C1 AIRBOX
Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje już długo utrzymujący się na rynku inhalator popularnej marki Med 2000 C1 Airbox. Być może wiele osób zdziwi fakt ustawienia tego modelu na tle innych nowocześniejszych. Niemniej jednak nasz ranking opiera się o parametry a głównie wielkość cząsteczki MMAD. I tutaj podobnie jak w inhalatorze zajmującym pierwsze miejsce ten model ma możliwość zmiany wielkości cząsteczki co prawda za pomocą zestawu do inhalacji ANDY FLOW. To popularny rodzaj zestawu do inhalacji, który również może być dopasowany do innych urządzeń inhalujących. Posiada 3 końcówki: A, B, C. Rozmiar cząsteczki MMAD minimalny wynosi 2,6 um, z kolei maksymalny 4.4 um istnieje możliwość zmiany wielkości cząsteczki. Tempo nebulizacji jest zmienne w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/min. Frakcja respirabilna FPF% na końcówce C wynosi 90%. Inhalator bardzo cicho pracuje generując hałas na poziomie 50db. Gwarancja producenta wynosi 3 lata. Cena również nie jest wysoka sprzęt możemy nabyć za około 140 zł – 150zł. Ten model podobnie jak poprzednie przystosowany jest do użytku dla dzieci i osób dorosłych.
Parametry:

Wielkość cząsteczki w urządzeniu:

 • MMAD : minimum 2,6 um – maksimum 4.4 um możliwość zmiany wielkości cząsteczki w zależności od użytej końcówki.
 • Nakładka A: terapia górnych dróg oddechowych
 • Nakładka B: terapia odcinka tchawiczo oskrzelowego
 • Nakładka C: terapia dolnych dróg oddechowych

Średni czas nebulizacji 2 ml leku: 50 sekund

Szybkość nebulizacji/podawania: 0,23 ml/min

Frakcja respirabilna zróżnicowana w zależności od leku i ustawienia wielkości cząsteczki

 • Frakcja respirabilna <5 μm
 • Frakcja respirabilna FPF% na końcówce C wynosi 90%

Tempo nebulizacji: zmienne w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/min

Poziom hałasu: ok. 50 db

Cena: 140-150 zł
5 Miejsce – Little Doctor LD-221C
Piąte miejsce w naszym rankingu zajmuje inhalator, który od lat dostępny jest na naszym rynku. Jest to Little Doctor 221C, inhalator godny uwagi. Ze względu na bardzo dobre parametry. Tutaj wielkość cząsteczek dostępna jest w 3 rozmiarach, które także możemy zmieniać. Więc pod tym względem moglibyśmy umieścić go nawet na 3 miejscu. Jednak oprócz wielu innych zalet wadą może być generowany hałas wynoszący do 65db. Jest to głośność, którą możemy bez problemu znosić i tutaj nam na pewno nie zaszkodzi. Jednak na tle pozostałych urządzeń jest to prawie 10 db więcej. Dlatego też umieściliśmy ten model na piątym miejscu. Jednak jeżeli komuś nie przeszkadza troszeczkę głośniejsze urządzenie niż jego poprzednicy to bez wątpienia jest to model zasługujący na zakup. Ze względu na możliwość regulowania cząsteczki, co pozwala na dotarcie nam do poszczególnych odcinków dróg oddechowych. Urządzenie posiada 3 końcówki rozpylające w komplecie oznaczone kolorami A, B, C. Rozpylacz A przeznaczony został na dolne drogi oddechowe, dzięki temu może być pomocny przy zapaleniu oskrzeli, w astmie. Rozpylacz B jest tzw. uniwersalny. Z kolei końcówka C pozwala na inhalowanie górnych dróg oddechowych, pomocne np. przy zapaleniu zatok, zapalenie krtani czy nawet tchawicy. Szybkość nebulizacji jest również zróżnicowana w zależności od zastosowanej końcówki. Zaletą tego modelu jest niewątpliwie niska cena w stosunku do bardzo dobrej jakości oraz łatwość w zastosowaniu. Należy również pamiętać, że jest to model inhalatora zapewniający tryb pracy przerywanej. Na plus jest również system gwarancji door to door na okres 3 lat. Inhalator sprawdzi się w terapii dzieci oraz osób dorosłych.
Parametry:

Wielkość cząsteczki w urządzeniu:

 • MMAD – rozpylacz do inhalacji A  – 3,5 µm
 • rozpylacz do inhalacji B – 4,0 µm
 • rozpylacz do inhalacji C – 5,0 µm

szybkość nebulizacji w zależności od użytej końcówki-rozpylacza

 • rozpylacz do inhalacji “A” – 0,31 ml/min.
 • rozpylacz do inhalacji “B” – 0,43 ml/min.
 • rozpylacz do inhalacji “C” – 0,50 ml/min.

Poziom hałasu: ok. 65 db

Cena: 100 zł
6 Miejsce – MED2000 CX2 SPEEDYMED – żółwik
Inhalator Med 2000 CX2 Speedymed to inhalator typowo dedykowany dla dzieci ze względu na swój wygląd. Przypomina on kształtem zabawkę zielonego żółwika. Dlatego jest idealnym urządzeniem dla dzieci zwłaszcza tych najmłodszych. Dzieci nie lubią procesu inhalacji, bardzo wielu rodziców ma duży problem z przeprowadzaniem terapii dróg oddechowych u najmłodszych. Dlatego inhalator zabawka to doskonałe urządzenie dla najmłodszych. Niemniej jednak z takiego urządzenia mogą również korzystać osoby dorosłe,ponieważ w zestawie ma również maseczkę dla dorosłych. W naszym rankingu pomimo bardzo dobrych parametrów i możliwości regulacji cząsteczki zajmuje 6 miejsce. Jedynie dlatego, że zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy dorosły chce mieć w domu inhalator przypominający zabawkę. Zazwyczaj większość osób dorosłych kupuje inhalatory o klasycznym wyglądzie. Ten z kolei jest świetną propozycją dla małych i większych dzieci, ponieważ wzbudza w dziecku zainteresowanie. Chęć posiadania zabawki przy czym pozwala na wykonanie sobie inhalacji/nebulizacji. Rozmiar cząsteczki MMAD jest regulowany za pomocą specjalistycznego nebulizatora Andy Flow – nakładki z oznaczeniami A, B, C. Minimalny zakres cząsteczki MMAD to 2,6 µm, z kolei maksymalny wynosi 4,4 µm. Andy Flow należy do zestawów inhalujących jak już wspomnieliśmy na samym początku takie zestawy można dokupić również do innych modeli inhalatorów. Tempo nebulizacji jest również zmienne w zależności od zastosowanej końcówki oscyluje pomiędzy 0,33ml/min do 0,56 ml/min. FPF% na końcówce C wynosi 90%. Pojemność pojemnika w tym modelu wynosi 6 ml, a przepływ maksymalny 15l/min, z kolei przepływ przez pojemnik 7l/min. Ponadto w zestawie znajdziemy także naklejki do przyklejania dla dzieci.
Parametry:

Wielkość cząsteczki w urządzeniu:

 • MMAD minimalna wartość 2,6 µm
 • maksymalna wartość 4,4 µm
 • Tempo nebulizacji zmienne w zależności od zastosowanej końcówki
 • od 0,33ml/min do 0,56 ml/min
 • Frakcja respirabilna: FPF% na końcówce C wynosi 90%

Poziom hałasu: ok. 54 db

Cena: 100 zł
7 Miejsce – Inhalator MED2000 CX AEROKID
Na siódmym miejscu w naszym rankingu jest równie bardzo dobry inhalator Med2000 CX Aerokid. Jest to inhalator dedykowany dla osób dorosłych oraz najmłodszych użytkowników. Wykonany został w klasycznym stylu posiada również naklejki dla dzieci. Ten rodzaj urządzenia idealnie przypadnie do gustu małym dzieciom, które muszą mieć prowadzoną terapię dróg oddechowych. Dzięki kolorowym naklejkom, sprzęt będzie bardziej przypominał zabawkę.MED2000 CX AEROKID posiada również możliwość regulacji wielkości cząsteczki w 3 trybach. Dzięki zestawowi do inhalowania Andy Flow posiadającym 3 numerowane nakładki: A, B, C. Rozmiar cząsteczki MMAD można uzyskać od minimalnej wielkości wynoszącej od 2,6 um do maksymalnej 4.4 um. Tempo nebulizacji w tym modelu jest równie zmienne w zależności od zastosowanej końcówki od 0,33 ml/min do 0,56 ml/min. A frakcja respirabilna: FPF% z użyciem nakładki C wynosi 90%. Parametry są zbliżone do modelu opisanego powyżej, ponieważ mają ten sam nebulizator Andy Flow. Poziom hałasu wynosi 54 db jest bardzo cichy idealny dla dzieci nawet tych najmniejszych. Podobnie jak inhalator żółwik ma w zestawie naklejki dla dzieci. Można więc ten model zestawić obok inhalatora Med 2000 CX2 Speedymed. Widoczna różnica jest w wyglądzie ten ma klasyczny kształt z kolei ten drugi przypomina zabawkę. Większość parametrów jest bardzo zbliżona do inhalatora żółwia. Cena jest nie co wyższa od Med 2000 CX2 dlatego w tym rankingu wygrywa inhalator żółwik i jest nie co wyżej. Tutaj o wyborze może zdecydować fakt to czy inhalator ma być dla dziecka czy może wybieramy sprzęt dla dziecka i osoby dorosłej. Gwarancja wynosi 3 lata.
Parametry:

Wielkość cząsteczki w urządzeniu:

 • MMAD minimalna wartość 2,6 µm
 • MMAD maksymalna wartość 4,4 µm

Tempo nebulizacji zmienne w zależności od zastosowanej końcówki

 • od 0,33ml/min do 0,56 ml/min
 • Frakcja respirabilna: FPF% na końcówce C wynosi 90%

Poziom hałasu: ok. 54 db

Cena: 140 zł

Każde z wyżej wymienionych urządzeń do inhalowania jest sprzętem medycznym bardzo dobrej jakości. Poszczególne miejsca jakie wybraliśmy dla urządzeń mają za zadanie jedyne wskazać nieco lepsze parametry i udogodnienia dla potencjalnego klienta. Niekiedy jeden model od drugiego różnią niewielkie niuanse, które przemawiają za jego wyższością nad innymi modelami urządzeń inhalujących w opinii naszych ekspertów. Nie mniej jednak każdy z nas w procesie zakupowym kieruje się innym czynnikiem, który ma dla niego kluczowe znaczenie. Nasz ranking głównie obejmuje istotę parametrów wymienionych na samych początku. Na pewno będzie pomocny dla osób szukających urządzenia inhalującego z zmienną wielkością cząsteczek bo takie przedstawiliśmy w tym rankingu. Ostateczna decyzja zawsze należy do Państwa. My jednak mamy nadzieję, że w pozytywny sposób przyczynimy się do ostatecznego wyboru tak aby zakupiony sprzęt mógł posłużyć na lata nie tylko jednej osobie ale być może całej rodzinie.