Before content area

Przenośne urządzenia do mierzenia wysycenia krwi tlenem zyskują coraz większą popularność. Dlaczego tak się dzieje? Naszym zdaniem przyczyn jest sporo, jednak najważniejszą z nich jest troska o zdrowie nasze i naszych bliskich. Niniejszy wpis ma na celu m. in. wyjaśnienie czym jest pulsoksymetr na palec, do czego służy, jakie są normy wskazań.

Do czego służy pulsoksymetr?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że pulsoksymetry to urządzenia diagnostyczne. Nie leczą chorób, jednak pomagają szybko je zdiagnozować lub wychwycić pewne nieprawidłowości w pracy naszego organizmu. Saturacja to termin stosowany w medycynie na określenie tego, jak bardzo nasza krew, a w konkretnie jej składnik – hemoglobina, jest wysycona tlenem. Mówiąc wprost: pulsoksymetr ocenia ile procentowo tlenu znajduje się w naszej krwi.

Po co badać saturację?

Większość osób o badaniu wysycenia krwi tlenem słyszy wówczas, gdy pojawia się problem. Zazwyczaj mowa w tym wypadku o niewydolności krążenia lub zaburzeniach układu oddechowego. Należy jednak zauważyć, że pewnych badań dokonujemy również wówczas, gdy chcemy wcześnie wykryć jakiś niepokojący objaw, aby w porę zareagować i uniknąć poważnych nieodwracalnych powikłań. W związku z tym jakie jest zastosowanie pulsoksymetru? Przede wszystkim pozwala nam on ocenić stan naszego organizmu. Dzięki temu błyskawicznemu i bezbolesnemu badaniu możemy ocenić dowiedzieć się jak pracuje nasz układ krwionośny i oddechowy. Oczywiście jest to jedynie część diagnostyki, którą przeprowadzają placówki medyczne, jednak część niezwykle istotna.

Co mierzymy za pomocą pulsoksymetru?

Przede wszystkim, co wyjaśniliśmy na początku tego artykułu, pulsoksymetry badają wysycenie krwi tlenem. Jednak jest jeszcze jeden istotny parametr, diagnozowany przez te urządzenia – wartość naszego pulsu, czyli ilość uderzeń serca na minutę, wyliczaną na podstawie tętna analizowanego na tętnicach wewnątrz dłoni. Pozwala nam to ocenić nie tylko jak szybko pracuje nasze serce, ale również czy jego praca przebiega w sposób rytmiczny (regularny) i jak nasz organizm reaguje na konkretne zmiany, czyli np. wysiłek fizyczny.

pulsoksymetr na palec

Pulsoksymetr na palec YK-80a

Zastosowanie pulsoksymetru – po co go używamy?

Najistotniejszym zastosowaniem badania wysycenia krwi tlenem jest diagnostyka i leczenie. Osoby z problemami zdrowotnymi nierzadko sięgają po pulsoksymetr na palec aby sprawdzić jak zachowuje się ich organizm, czy dochodzi do poprawy lub pogorszenia konkretnych parametrów i np. ocenić wpływ leków lub tlenoterapii. Badanie pulsoksymetrem stosują zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Istnieje jednak również szereg innych zastosowań tego badania. Bardzo często sportowcy pragnący analizować pracę swojego ciała sięgają właśnie po pulsoksymetry na baterie, aby dowiedzieć się, jak w danym momencie treningu lub bezpośrednio po nim, ich organizm toleruje różnoraki wysiłek.

Prawidłowe normy, wyniki, parametry.

Saturacja tlenem u ogólnie zdrowego człowieka waha się w granicach od 95 do 99 procent. Parametr ten przedstawiany jest za pomocą symbolu SpO2 i jest zazwyczaj prezentowany jako największa cyfra na wyświetlaczu pulsoksymetru. Osoby z niewydolnością krążenia lub układu oddechowego, powyższy parametr będą mieli niższy.
Prawidłowa wartość tętna jest trudniejsza do określenia w sposób jednoznaczny. Istnieją osoby, które całe życie mają nieznacznie obniżone lub podwyższone tętno i taki stan okazuje się dla nich zupełnie normalny, ważne jednak, aby wskazanie to było zbliżone do wartości: 70-75 uderzeń na minutę. Wpływ na wartość tętna ma wiele czynników: wysiłek fizyczny, kondycja naszego serca, stres, a nawet płeć. Tętno powinno być też miarowe, czyli równe – serce powinno być rytmicznie, w przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z nierówną pracą serca, czyli arytmią.

Pulsoksymetr a tlenoterapia i koncentrator tlenu.

Zdecydowanie warto stosować badanie przy pomocy pulsoksymetru podczas stosowania tlenoterapii. Zarówno w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej, jak i podczas tlenoterapii domowej, wykorzystując koncentrator tlenu. Badanie wysycenia krwi tlenem pozwoli nam na analizę reakcji organizmu na podawany tlen, stanowi podpowiedź podczas ustalania przepływu i czasu stosowanej tlenoterapii.

Cena zakupu, a jakość.

Nie zawsze dobry sprzęt musi być bardzo drogi. Jeżeli chodzi o pulsoksymetry, cena nie jest kluczowym wyznacznikiem. Oczywiście od produktu za kilkaset czy nawet ponad tysiąc złotych wymagamy, by pracował na poziomie najwyższej dokładności, jednak już tani pulsoksymetr może nam pozwolić na wstępną i podstawową analizę. Dobry pulsoksymetr na palec powinien posiadać przede wszystkim co najmniej 12-miesięczny okres gwarancji, powinniśmy go nabyć w sklepie medycznym, a nie u przypadkowego sprzedawcy taniej elektroniki. Warto również zapytać dostawcę o przeszłość serwisową danego modelu, czy zdarzały się reklamacje, a jeśli tak, to jak często i czego dotyczyły?

Redakcja 24medyczny.pl