Before content area

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu produkt, który zdecydowanie zrewolucjonizował pojęcie higieny medycznej. Podkłady jednorazowe stosowane są w wielu dziedzinach życia, jednak właśnie w medycynie ich rola okazuje się niesłychanie istotna. Wskażemy najważniejsze informacje związane z tymi produktami i wyjaśnimy istotne różnice.

Podkłady jednorazowe a maty chłonne.

Wiele osób zastanawia się nad różnicami pomiędzy wspomnianymi wyrobami. W rzeczywistości te dwa pojęcia stosowane są w zasadzie zamiennie i dotyczą tego samego produktu. Podkłady jednorazowe, podobnie jak maty chłonne mają na celu ograniczenie ryzyka zabrudzenia chronionych powierzchni i jednocześnie natychmiastowe powstrzymanie rozlania lub zalania niepożądanymi substancjami (płynami, wydzielinami).

Papierowe podkłady chłonne.

Istnieje pojęcie papierowe podkłady chłonne, jest ono jednak nie do końca poprawne. Dzieje się tak z powodu jednego istotnego składnika, będącego niezbędnym elementem każdych podkładów, czyli celulozy – popularnego absorbentu, wykorzystywanego m.in. w produkcji papieru. Stąd również inne popularne określenie, czyli podkłady celulozowe.

Rodzaje podkładów jednorazowych.

Istnieje pewien podział tej grupy produktów. Przede wszystkim należy wskazać dwie podstawowe różnice:

  1. Podkłady w opakowaniach zbiorczych – czyli wszystkie możliwe rozmiary podkładów, które docierają do nas w formie opakowań po 5, 10, 15 lub 30 sztuk. Najważniejszą zaletą tego produktu jest wysoka chłonność.
  2. Podkłady w rolce – są to tak zwane prześcieradła jednorazowe, które wykorzystywane bywają zazwyczaj w placówkach medycznych i salonach kosmetycznych. Produkt ten jest stosowany jako ochrona łóżka, kozetki lub krzesła. Cechuje go wygoda, niska cena i ograniczona chłonność, z racji cienkiej warstwy materiału chłonnego. Podkłady w rolce są perforowane w określonych odstępach (np. co 50 cm) aby ułatwić ich porcjowanie poprzez odrywanie w odpowiednim miejscu.
[fusion_imageframe image_id=”3139″ max_width=”767px” style_type=”none” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”podkłady chłonne” link=”https://24medyczny.pl/kategoria-produktu/podklady-i-przescieradla/podklady-jednorazowe/” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://24medyczny.pl/wp-content/uploads/2018/07/podklady.jpg[/fusion_imageframe]

Maty chłonne – rozmiary i chłonności.

Producenci podkładów jednorazowych udostępniają swoje produkty w różnych wariantach rozmiarów, dostosowując je do odpowiednich zastosowań. Najbardziej popularne są następujące rodzaje:

  • małe podkłady jednorazowe 40 x 40 (cm) – stosowane zazwyczaj jako podkłady na krzesło, fotel lub wózek inwalidzki
  • podkłady jednorazowe 60 x 40 (cm) – ten produkt jest niejako powiększoną formą podkładów na wózek, wyścielane są nimi również fotele (m. in. samochodowe), a w połączeniu umożliwiają ochronę np. kanap, sof i innych domowych mebli
  • duże podkłady na łóżko lub kozetkę 90 x 40 (cm) – stosowane w celu ochrony łóżek, sof, kanap i innych dużych powierzchni
  • największe podkłady chłonne 170 x 90 (cm) – jest to obecnie największy rozmiar dostępny na rynku, znajduje zastosowanie w przypadku najbardziej rozległych powierzchni wymagających ochrony

Jakie podkłady chłonne wybrać?

Na to pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy w tym wypadku od docelowego zastosowania. W przypadku zastosowań medycznych, np. podczas opieki nad pacjentem niepełnosprawnym, należy zwrócić uwagę na konieczność częstej zmiany podkładów. Jest to pewna podpowiedź w przypadku wyboru rozmiaru, bowiem nierzadko do naszych zastosowań mogą wystarczyć podkłady średniej wielkości skupione bezpośrednio w miejscu pojawienia się wydzielin wymagających zabezpieczenia. Wiele osób decyduje się na tanie podkłady dowolnego producenta – takie rozwiązanie umożliwia częstszą ich wymianę.

Charakter zabrudzeń i ich regularność również są niezwykle istotnym kryterium w doborze konkretnego produktu. Cienkie tzw. papierowe podkłady w rolkach umożliwiają stosunkowo dobre zabezpieczenie często wykorzystywanych przedmiotów jak wózki czy kozetki, jednak w opiece domowej zupełnie się nie sprawdzą.

Istnieje również jeszcze jedno zastosowanie dla opisywanej grupy produktów, a konkretnie jako maty chłonne dla psów i szczeniaków. Podkłady chłonące dla psa są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zabezpieczającym nasze mieszkanie przed zabrudzeniem w początkowym okresie dorastania naszych czworonożnych podopiecznych.

[fusion_imageframe image_id=”3161″ max_width=”767px” style_type=”none” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”podkłady chłonne w rolce” link=”https://24medyczny.pl/produkt/podklady-chlonne-w-rolce-kolorowe-nieprzemakalne-40-cm-x-50m/” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://24medyczny.pl/wp-content/uploads/2018/07/2-4.jpg[/fusion_imageframe]

Podkłady medyczne na łóżko.

Warto na zakończenie wspomnieć o jeszcze jednej grupie produktów. Chodzi o prześcieradła i pokrowce, które bezpośrednio zabezpieczają materac przed zalaniem. W tym celu stworzone zostały specjalne foliowe lub podfoliowane maty o wymiarach zbliżonych do wymiarów różnego rodzaju łóżek oraz kozetek. Dobry pokrowiec na materac powinien być nieprzemakalny i odporny na naciągnięcia powstałe podczas podnoszenia pacjenta.