Before content area

Staw kolanowy jest określany jako największy staw znajdujący się u każdego człowieka. Jest to staw złożony, który łączy udo z podudziem. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę jest bardzo często narażony na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Budowa stawu składa się z rzepki, więzadła pobocznego strzałkowego, więzadła pobocznego piszczelowego, przyśrodkowego kłykcia udowego, więzadła krzyżowego tylnego, więzadła krzyżowego przedniego, łąkotki przyśrodkowe, łąkotki bocznej. Jak widać staw kolanowy jest bardzo skomplikowany z jednej strony musi być mocny i stabilny aby pozwolił na dźwiganie dużego obciążenia a z drugiej strony wyjątkowo elastyczny aby zapewnić odpowiednią ruchomość. Tak wiele złożonych funkcji zachodzi w ty jednym stawie przez co bardzo często podatny jest na urazy. W celu leczenia i ochrony kolana, bardzo często stosowane są różnego rodzaju ortezy i stabilizatory.

Jak zatem chronić staw kolanowy przed powstawaniem kontuzji i przeciwdziałać już powstałym?

Na urazy kolana możemy być narażeni wszyscy bez względu na wiek i płeć. Czasami wystarczy zwykłe potknięcie się czy upadek nawet z niewielkiej wysokości co może przyczynić się do urazu kolana. Więc tak naprawę nawet uważając w najmniej oczekiwanym momencie może się nam przydarzyć jakaś kontuzja. Jednak istnieje grupa osób, która jest wyjątkowo podatna na urazy kolan znacznie częściej niż przeciętna osoba. A mianowicie są to sportowcy szczególnie biegacze, których kolana w bardzo dużym stopniu narażone są na liczne urazy. Zwłaszcza osoby biegające po twardej nawierzchni w nieodpowiednim obuwiu narażają się na dysfunkcje kolan. W przypadku biegaczy najlepiej jest biegać po specjalistycznych ścieżkach amortyzujących wstrząsy typowo przeznaczonych dla biegaczy. Jednak wiadomo, że nie każdy amator ma dostęp do tego rodzaju udogodnień dlatego lepiej czasami biegać po trawie lub miękkim podłożu. Dodatkowo w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego obuwia również pomoże uchronić nas przed licznymi kontuzjami. Również dla osób, które uprawiają np. jazdę na rolkach, łyżwach, deskorolkach czy nawet rowerze i hulajnogach warto stosować specjalistyczne ochraniacze na kolana, które pozwolą uchronić nam kolana podczas zwykłego upadku. Osoby otyłe to kolejna grupa, która jest znacznie bardziej narażona na kontuzje kolan, ze względu na zbyt duże obciążenie wagowe. W takim przypadku niezbędne jest zrzucenie nadmiernych kilogramów aby pozbyć się dolegliwości bólowych. W wyżej wymienionej grupie osób najczęściej dochodzi do zmian w stawie kolanowym mających różny przebieg od lżejszego po ciężki niekiedy wymagający leczenia operacyjnego.

Kiedy powinniśmy interweniować w przypadku stawu kolanowego. Zawsze wtedy gdy dojdzie do jakiegoś urazu w obrębie kolana. Nawet kiedy w początkowej fazie ból jest niewielki, piekący mogło dojść do uszkodzenia. Zawsze należy w takich sytuacjach skonsultować się z lekarzem. W przypadku kiedy pojawi się zasinienie, obrzęk konsultacja lekarska jest również wymagana nawet kiedy opuchlizna zejdzie samoistnie. Pamiętajmy aby nie lekceważyć urazów kolana nawet tych najmniejszych, ponieważ nieleczone z czasem przejawiają się w większe a w konsekwencji w wiele przypadków nieleczonych urazów może objawiać się niepełnosprawnością wymagającą stosowania kul ortopedycznych w bardzo ciężkich przypadkach nawet wózka inwalidzkiego. Aby w prawidłowy sposób zadbać o stawy kolanowe to na pewno w przypadku uprawiania sportów koniecznie zakładajmy ochraniacze na kolana, stabilizatory kolanowe, nośmy odpowiednie obuwie. Stosujmy zróżnicowaną dietę, która także ma wpływ na budowę naszych kości oraz zrzućmy zbędne kilogramy. Wykonujmy odpowiednie ćwiczenia fizyczne zapisane przez fizjoterapeutę wzmacniające staw kolanowy.
Więc dbanie o stawy kolanowe powinno obowiązywać wszystkich a zwłaszcza osoby, które mają już istniejące schorzenia związane z kolanami.

Stabilizatory i ortezy na staw kolanowym

Dobrym rozwiązaniem a przed wszystkim skutecznym w przypadku urazów i kontuzji także po różnego rodzaju zabiegach i operacjach jest stosowanie stabilizatorów i ortez. Jest to rodzaj medycznego asortymentu, który ma za zadanie stabilizować staw kolanowy i wzmacniać jego leczenie. W zależności od tego jaki jest uraz mniejszy czy większy lekarz specjalista zaleca noszenie ortez lub stabilizatorów. Ortezy i stabilizatory nie są tym samym asortymentem chociaż bardzo często ich nazwy są mylone i używane zamiennie. Krótko wyjaśniając różnicę pomiędzy ortezami a stabilizatorami. Warto wiedzieć, że stabilizator jest przeznaczony na mniejsze urazy i kontuzje, dolegliwości bólowe i obrzęki. Zazwyczaj stosuje się go w zabezpieczaniu stawu w czasie leczenia aby kontuzja nie postępowała. Również stabilizatory stosuje się profilaktycznie zalecane wielu sportowcom przed występowaniem kontuzji. Z kolei ortezy zarezerwowane są na cięższe przypadki jak złamania czy zwichnięcia. Zalecane są po przebytych operacjach i kontuzjach i tutaj zazwyczaj o rodzaju ortezy decyduje lekarz. Więc jeżeli nazwiemy ortezę stabilizatorem to nie będzie to dużym błędem jednak stabilizator nazywać ortezą już tak. Dlatego pamiętajmy o tej niewielkiej a zarazem istotnej różnicy.

Jakie ortezy i stabilizatory na kolano wybierać?

Tutaj wybór jest bardzo duży i głównie będzie zależał od rodzaju schorzenia czy urazu. Jak już wspomnieliśmy znamy różnicę między stabilizatorami i ortezami jeżeli chodzi o urazy. A jaką ortezę czy stabilizator wybrać i co wziąć pod uwagę jeżeli chodzi o sam materiał czy konstrukcję. Istnieją stabilizatory i ortezy różnego rodzaju otwarte i zamknięte. Materiałowe wciągane, zapinane na rzepy czy na wiązanie. Również w przypadku ortez na poważniejsze urazy pooperacyjne mamy tzw. ortezy z zegarami. To jaki rodzaj wybierzemy zależy od schorzenia, zaleceń lekarza i indywidualnych predyspozycji. Na przykład niewielkie ortezy rzepkowe będą odpowiednie w przypadku uszkodzeń rzepki kolanowej . Z kolei dłuższe stabilizatory i ortezy na urazy więzadeł. Otwarte ortezy i stabilizatory pozwolą na większy zakres ruchu w kolanie. Przed wyborem warto poczytać o konkretnych modelach ortez i stabilizatorów aby wybrać tą najlepszą dla nas. Również zwróćmy uwagę na materiał z jakiego jest wykonany stabilizator czy orteza. Dziś wiele sprawdzonych dobrej jakości asortymentu tego typu ma w składzie specjalistyczne formuły, które pozwalają odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Tym samym zapewniają większy komfort dla użytkownika. Niektóre rodzaje materiałów posiadają właściwości antybakteryjne. Wiele nowoczesnych stabilizatorów czy ortez dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów pozwala także wzmocnić efekt leczniczy znacznie szybciej przyspieszając go podnosząc temperaturę ciała w miejscu urazu, warto wiedzieć, że coś takiego istnieje i szukać takich ortez i stabilizatorów. Dzięki temu skrócimy czas leczenia i zapewnimy sobie wysoki komfort podczas chodzenia.

Stabilizator na kolano zapinany na rzepy